Vitalik Buterin Hacklendi: Düzmece Tweet, Yarım Milyon Dolar Topladı!

Vitalik Buterin Hacklendi: Düzmece Tweet, Yarım Milyon Dolar Topladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Vitalik Buterin Hacklendi: Düzmece Tweet, Yarım Milyon Dolar Topladı!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, dün gece birden X hesabından bir NFT projesinin tanıtımını yaptı. Bilgisayar korsanlarının eline geçen hesap, uydurma tweet yoluyla yarım milyon dolar topladı.

Vitalik Buterin hacklendi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, dün gece X hesabından bir NFT projesi hakkında tweet attı. İnsanları Poroto-danksharding temalı bir koleksiyonunun mint basamağına davet eden tweet, kısa müddette yarım milyon dolar topladı. Raporlar hasarın 691.000 doları aştığını söylüyor.

Vitalik’in babası Dmitry Buterin, 9 Eylül’de X’te yayınladığı gönderide oğlunun hesabının ele geçirildiğini duyurdu. Dmitry Buterin, “Bu gönderiyi dikkate almayın. Görünüşe nazaran Vitalik hacklenmiş. Erişimi tekrar sağlamak için çalışıyor” diye yazdı.

Ethereum geliştiricileri bile kandı

Sonuç olarak bu olay, X’te ‘Bokky Poobah’ olarak bilinen Ethereum geliştiricisi Bok Khoo’nun CryptoPunk NFT koleksiyonunda kayıplara uğradığını tez etmesine yol açtı. Yayınlandığı tarihte CryptoPunk NFT’nin geçerli taban fiyatı 46,99 Ether idi. Bu da yaklaşık olarak 76.837 dolara muadil.

ZachXBT, 438.200 takipçisini bilgisayar korsanının faaliyetleri hakkında etkin olarak bilgilendiriyor. Geçtiğimiz günlerde şu ana kadar çalınan en kıymetli NFT’nin 153,62 ETH kıymetindeki “CryptoPunk #3983” olduğunu, yani yaklaşık 250.543 dolara muadil olduğunu paylaştı.

Vitalik Buterin kâfi tedbirleri almadı

“Satoshi 767” isimli bir kullanıcı, Buterin’in X hesabı için kâfi güvenlik tedbirlerini uygulamadığını tez etti. “Bunu söyleyen kişi olmaktan nefret ediyorum. Fakat Vitalik, zayıf operasyon güvenlik görevlisinin sorumluluğunu üstlenmeli ve etkilenenleri tazmin etmelidir” diye yazdı. Atağa Vitalik Buterin dikkatsizliğinin yol açtığına inandığını ima etti:

Bunun Vitalik açısından ihmal olmamasının tek yolu, X’ten birinin hesabı dahili olarak ele geçirmesi yahut şiddet tehdidinde bulunan bir hatalı tarafından şahsen zorlanmasıdır. Olanların bu olduğundan epeyce şüpheliyim. Büyük ihtimalle bu bir SIM değişimiydi.

Buterin açık bir hedef

Ancak ZachXBT, Buterin’in yüksek profilinin onu çeşitli formlardaki bilgisayar korsanlığı teşebbüslerine açık hale getirdiğini söylüyor. Firma, Vitalik Buterin için dikkat olduğunu öne süren argümanlara karşı çıkıyor. Blockchain güvenlik firması “Bunun bir SIM değişimi olup olmadığını şimdi bilmiyorsunuz. Vitalik, içeriden birine ödeme yapılabileceği yahut panelin kullanılabileceği gereğince büyük bir hedef” açıklamalarına yer verdi. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, dün Pepe Coin’de Telegram hesabının haclendiğini bilidirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap