Vitalik Buterin ETH Satarken Balinalar Bunları Topluyor!

Vitalik Buterin ETH Satarken Balinalar Bunları Topluyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Vitalik Buterin ETH Satarken Balinalar Bunları Topluyor!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bugün yüklü ölçüde ETH hareket ettirdi. Bu esnada kimi kripto para balinaları, önemli ziyanlara karşın, muhakkak altcoinleri toplamaya devam ediyor.

Vitalik Buterin yeniden ETH taşıdı, fiyat düşüşte

Vitalik Buterin’in ETH hareketleri son vakitlerde sıklaştı. Kurucunun sık transferleri, ETH fiyatını baskı altında tutuyor. Buterin’in Vb 2 isimli cüzdanı, son olarak toplam 278 ETH’yi 0x3F62 başlangıçlı adrese aktardı. Bu transfer, toplamda üç süreçte gerçekleşti. Birincisinde büyük bir 200 ETH transferi, akabinde 68 ETH ve 10 ETH’lik iki küçük süreç.

Bu süreçlerin kıymeti bir milyon doların altında olmasına karşın, Buterin’in ETH’nin fiyatını baskı altına almaya devam ediyor. Örneğin, Buterin yakın vakitte yaklaşık 493 bin dolar pahasında 300 ETH’yi Kraken kripto borsasına transfer etti. Bu süreç, ETH fiyatının son 24 saat içindeki düşüşünün akabinde 1.593 dolara yükselmesine karşın ETH fiyatının 1.600 doların altına düşmesine neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Vitalik Buterin ETH Satarken Balinalar Bunları Topluyor! 1

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Buterin, Ağustos ayında da yüklü ETH satışlarıyla dikkat çekmişti. Öte yandan, bir kripto para balinası, büyük ziyanlara karşın, makul altcoinleri süratle topluyor.

Bu balina ziyana karşın Arbitrum satın alıyor

Lookonchain’in 22 Eylül’de yaptığı açıklamaya nazaran, bir balina, Arbitrum’dan milyonlarca dolar ziyanına karşın Binance’den kısa müddette büyük ölçüde alım yaptı. Bu balina, son iki gün içerisinde Binance’den toplam 952 bin dolar bedelinde 1,15 milyon ARB satın aldı.

Daha evvel, bu balina 20,8 milyon dolar pahasında 17,5 milyon ARB satın almıştı. Lakin fiyatlar niyet 11,13 milyon ARB’lik kısmını geri sattı. Bu süreçler sonucunda balina 3 milyon dolar ziyan etti. Lakin bu balinanın ARB’de büyük bir yükseliş beklediği düşünülüyor. Kripto balinası, milyonluk ziyana karşın ARB toplamaya devam ediyor. Bu esnada balinaların ETH’den uzaklaşmaya başladığını belirtelim.

Özetle, Vitalik Buterin’in ETH satışlarına devam ederken, birtakım kripto para balinalarının zararlarına karşın belli altcoinleri toplamaya devam ettikleri görülüyor. Bu, kripto para piyasasının dinamik ve öngörülemez tabiatını bir defa daha ortaya koyuyor.

Buterin’in satışları devam ederken, ethereum ağı ağır tenkit altında

Buterin, yüklü ölçüde ETH satmaya devam ederken, Ethereum ağı da JPMorgan’ın analistlerinin merceğinde. Bilhassa son devirde gerçekleştirilen Şangay güncellemesi, bu tenkitlerin odak noktasındaydı.

Ünlü stratejist Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan grubu, hazırladığı raporda Ethereum ağının aktivitesinin beklentilerin altında kaldığını belirtti. Merge güncellemesi, Ethereum’un güç tüketimini büyük ölçüde azalttı ve staking oranı da süratle arttı. Fakat bu olumlu adımların ağ aktivitesi üzerinde olumlu bir tesiri ortaya çıkmadı. Günlük süreç hacmi, faal adres sayısı ve TVL tüm bu gelişmelere karşın düşüşteydi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Vitalik Buterin ETH Satarken Balinalar Bunları Topluyor! 2

Bu olumsuz trendin ardında, analistlere nazaran birkaç sebep var. Bilhassa FTX ile Terra LUNA’nın çöküşleri, Amerika’daki regülasyon belirsizlikleri ve teşebbüs sermayesi yatırımlarının durması üzere faktörler ağ aktivitesindeki düşüşte rol oynadı. Şangay güncellemesiyle birlikte Ether yatırımcıları, stake’te kilitlenen ETH’lerini çekme imkanına kavuştu. Bu da Merge öncesinde mümkün değildi. Lakin, Ethereum’da 2. katman tahlili sunan projeler hakkında analistler, net bir yorumda bulunmaktan kaçınıyorlar. Raporda, Optimism’da aktivite artışı gözlemlenirken, Arbitrum’da bir düşüş olduğu yer alıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap