Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var!

Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var!

Paylaş
BTC Piyasası: Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var!

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den bugün altcoin Worldcoin için kıymetli ikazlar geldi. Haberin detaylarına bakalım.

Ethereum kurucusundan altcoin Worldcoin uyarısı

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Worldcoin’in biyometrik kimlik doğrulama sistemine ait görüşlerini lisana getirdi. Buterin, kimlik doğrulama sistemlerinin kapalılık ve güvenlik konusunda telaşlara yol açtığını belirtiyor. Lakin yeniden de gerekli olduklarını ve bu sistemlerin geliştirilmesinin yıllar alabileceğini tez etti. Worldcoin’in, “Orb” olarak bilinen özel donanım kullanarak her kullanıcının irisini taramak için son derece gelişmiş biyometri kullanması bakımından ayırt edici olduğuna dikkat çekti.

BTC Piyasası: Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var! 1

Buterin, Worldcoin’in yol gösterici fikrinin kolay olduğunu belirtiyor. Yani yapay zekanın bolluk ve zenginlik açısından insanlığa çok yarar sağlayacağını vurguluyor. Lakin tıpkı vakitte birçok işin kaybına yol açabileceğini vurguluyor. Ayrıyeten bir insan ile bir robot ortasındaki farkı söylemeyi neredeyse imkansız hale getirebileceğini belirtiyor.

Kişilik delili sistemi

İnsanların gerçek insanlıklarını göstermelerini sağlayan kişilik delili için son derece tesirli bir sistem oluşturarak ve herkese bir UBI sunarak boşluğun ele alınması gerektiğini vurguladı. Her kullanıcının irisini taramak için “Orb” olarak bilinen özel bir donanım kullanan Worldcoin’in en son biyometrik teknolojiye olan bağımlılığı, onu öbür kripto para ünitelerinden ayırıyor.

BTC Piyasası: Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var! 2

Ancak Buterin, Worldcoin’in “coin”inin berbat tasarımı, saklılık ve Orb’la ilgili güvenlik telaşları ve şirketin birtakım iş kararları nedeniyle tenkitler aldığını söyledi. Lakin öbürleri genel olarak biyometriyi sorguluyor. Worldcoin’in göz tarama biyometrisinin ve Proof of Humanity ve Idena’da kullanılan daha kolay yüz-video-yükleme ve doğrulama oyunlarının makul fikirler olduğundan bile kuşku ediyorlar. Ethereum kurucusu, oburlarının genel olarak kişiliğe dair her türlü delili eleştirdiğini belirtti.

Altcoin Worldcoin (WLD) ile ilgili 4 tehlike

Buterin tenkidinde Buterin, Worldcoin’in kimlik doğrulama tahliline ait önemli telaşlarını lisana getirdi. Buna nazaran bilhassa zımnilik, erişilebilirlik, merkeziyetçilik ve güvenlikle ilgili mevzulara odaklandı.

Buterin’in tanımladığı tehlikeler içerisinde birinci sırada zımnilik riskleri yer alıyor. Vitalik Buterin, Worldcoin’in gözle ilgili gelişmelere yaptığı vurgunun kıymetli kapalılık riskleri oluşturduğunun altını çizdi. Sistem, kullanıcıların göz datalarının sırf karma versiyonlarını depolauyor. Ayrıyeten kimlikleri korumak için ZK-SNARK üzere kriptografik teknikler kullanııyor. Öbür taraftan bilgiler yeniden de berbata kullanıma yahut sızıntılara karşı savunmasız olabilir.

BTC Piyasası: Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var! 3

İkinci tehlike ise erişilebilirlik konusunda. Buterin, Orb aygıtı için fizikî erişim gerekliliği konusundaki telaşlarını lisana getirdi. Buna nazaran bunun öncelikle kent merkezlerini tercih ederek eşitsiz Worldcoin dağıtımına yol açabileceğini öne sürdü. Worldcoin, Orb biyometrik aygıtına alternatif olarak telefon numarası doğrulamasını önermişti.

Diğer eleştiriler

Buterin’e nazaran üçüncü büyük tehlike ise merkezileşme. Yazılım katmanı merkezi olmasa da, Orb donanım aygıtının bütünlüğünün doğrulanamayacağını ve bunun da potansiyel olarak “arka kapılara” yol açabileceğini savundu. Bu durum Worldcoin Vakfı’nın düzmece kimlikler yaratmasını sağlayarak merkezileşmenin artmasına yol açacaktır Bununla birlikte Buterin, vakfın vakit içinde daha fazla ademi merkeziyetçilik arayışına girme kelamını kabul etti.

BTC Piyasası: Vitalik Buterin Bu Altcoin İçin Uyardı: 4 Tehlikeli Durum Var! 4

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Buterin’in son telaşı ise güvenlikle ilgiliydi. Telefonların hacklenmesini, öbür şahıslar için göz taraması yapmaya zorlanmayı, kimlik kiralamayı ve uydurma kimliklerin 3D baskısının yapılmasını Kişilik Delili sistemiyle ilgili kıymetli riskler olarak sıraladı.

Buterin’in tahlil önerisi

Riskleri azaltmak için Buterin mevcut üç ana yaklaşımı birleştirmeyi önerdi. Bunlar: toplumsal grafikler, genel donanım biyometrisi ve özel donanım biyometrik teknikleri. Bu birleştirme yoluyla uydurma kimliklerin yaratılmasına karşı sağlam, merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve saklılık odaklı bir sistemin geliştirilebileceğine inanıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap