VC Devleri, Bu Altcoin’i Satıyor! Neler Bekleniyor?

VC Devleri, Bu Altcoin’i Satıyor! Neler Bekleniyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: VC Devleri, Bu Altcoin’i Satıyor! Neler Bekleniyor?

Paradigm, Dragonfly ve a16z üzere VC devleri, düzgün niyeti olarak yüklü ölçüde MKR satıyor. Bu satışlar altcoin projesinin daha merkezsiz hale gelmesine yardımcı olacak. Pekala, MKR yatırımcıları için berbat haber mi?

VC devleri dayanak hedefli MKR satışlarına başladı

VC devleri bu hafta MakerDAO’nun MKR token bakiyelerini boşaltıyor. Bu senaryo, altcoin fiyatı üzerinde aşağı taraflı bir baskı oluşturacak. Lakin öteki yandan protokolün daha merkezsiz olması ve gelecekteki fiyat hareketleri için büyük bir artı.

1 Ağustos’ta Menya Research analistleri, a16z’nin sonunda tüm MakerDAO bakiyesini sattığını bildirdi. Ayrıyeten Paradigm ve Dragonfly üzere VC firmaları da MKR rezervlerini tüketti.

Ulaş Utku Bozdoğan: VC Devleri, Bu Altcoin’i Satıyor! Neler Bekleniyor? 1

Menya analistlerine nazaran, üç teşebbüs devi toplu olarak bir noktada MKR arzının yaklaşık %11,5’ini tutuyordu. A16z, Eylül 2018’de ortalama 250 dolar fiyatla 15 milyon dolar yahut MKR arzının %6’sını satın aldı. Paradigm ve Dragonfly, Aralık 2019’da ortalama 500 dolar fiyatla 27,5 milyon dolar yahut arzın %5,5’ini topladı.

Şirketler altcoin durumlarından yüksek kar elde ettiler

A16z, Mart 2021’den beri ortalama 1.800 dolar dolardan satış yapıyor. Birinci yatırımından 7,2 kat kar elde etti. Geçen ay, “kalan 32.000 MKR’sini agresif bir biçimde satmak için borsalara gönderdi.”

Paradigm ve Dragonfly da partiler halinde satış yapıyor ve satın alımlarından hayli yararlı çıktı.

Şirketlerin devasa altcoin satın alımları piyasa üzerinde her vakit tasa kaynağı olmuştur. Uniswap üzere birçok projenin idare oylama sistemleri, büyük VC balinaları tarafından büsbütün devralındı. Ayrıyeten, VC’ler ekseriyetle altcoin’lerini özel satışlarda büyük indirimlerle alırlar ve bazen çantalarını ferdi yatırımcılara satarlar. Pekala bu şirketlerin satışları altcoin yatırımcılarını nasıl etkileyecek?

MKR fiyatı ve oyun planı: Altcoin yatırımcılarını neler bekliyor?

MakerDAO artık, “Oyun Sonu (Endgame) Planı”nın bir modülü olarak klâsik finans varlıklarına agresif bir halde yatırım yapıyor. Bilhassa, bu yıl ABD devlet tahvillerine ve hazinelerine odaklandı.

Bu esnada, MKR fiyatı gün içinde %8 artışla bu yazının yazıldığı sırada 1,318 dolardan süreç görüyor. DeFi altcoin, son 30 gün içinde %45’in artışla sağlam bir ay geçirdi. Lakin, Mayıs 2021’deki ATH düzeyi olan 6.292 dolardan %80 civarı indirimli süreç görmeye devam ediyor. Bununla birlikte, risk sermayedarları çantalarını boşalttığına nazaran, proje daha merkezi değil ve fiyat hareketi boğalarla geri döndü.

Ulaş Utku Bozdoğan: VC Devleri, Bu Altcoin’i Satıyor! Neler Bekleniyor? 2

Btcpiyasasi.com olarak a16z’in hafta sonu boyunca borsalara yüklü ölçü MKR yatırdığını aktarmıştık. Transferler, MKR fiyatının yükselişte olduğu bir periyotta geldi. Şirketleri satışa yönelten Endgame vizyonu hakkında detaylara bu yazıda yer verdik.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap