Uzmanlardan, Kritik Metaverse ve Metaverse Arsa Öngörüleri!

Uzmanlardan, Kritik Metaverse ve Metaverse Arsa Öngörüleri!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Uzmanlardan, Kritik Metaverse ve Metaverse Arsa Öngörüleri!

Şüphesiz bir metaverse arsa gerçekten bir arazi değil. Fiziksel arsaya hiç benzemeyen ‘riskli’ bir kripto varlığı. İnsanlar, teknoloji dünyasını kasıp kavuran en son çılgınlık olan metaverselerde dijital arazi satın alıyor. Ancak uzmanlar, bu sanal gayrimenkulün fiziksel araziden daha fazla kripto varlığı olduğunu söylüyor. Uzmanlar dijital arazinin, takdir edilmesini isteyen yatırımcılar için değil, markalar için deneyimler inşa etmek için daha faydalı olacağını söylüyor. Detaylar Kirptokoin.com’da.

Ulaş Utku Bozdoğan: Uzmanlardan, Kritik Metaverse ve Metaverse Arsa Öngörüleri! 1

Metaverse arsa konusunda uyarılar

Son zamanlarda teknoloji dünyasını ele geçiren moda sözcük grubunu takip ediyorsanız, metaverseyi neredeyse kesinlikle duymuşsunuzdur. Ve bunu duyduysanız, o zaman bazı insanların dijital evrende değiştirilemez tokenler (NFT’ler) kullanarak gayrimenkul satın aldığını biliyor olabilirsiniz. Rapçi Snoop Dogg’un “Snoopverse” şarkısında 450.000 dolar değerinde araziler görüldü. Bir alıcının kısa süre önce tek bir arazi için 2.43 milyon dolar ödediği duyuldu. Analiz firması NWO.ai’ye göre, metaverse gayrimenkul satın almak için 100 milyon dolardan fazla para akıtıldı şimdiye kadar. Ancak dijital gayrimenkulü fiziksel olanla eşitlemekle ilgili bir sorun var: gerçek dünyadaki mülkler için geçerli olan birincil değer kaynakları metaversede geçerli değildir, yani sanal arsanızın değeri artmayabilir. Uzmanlar bu satın alımların her şeyden çok bir kripto varlığı olduğunu, spekülatif ve satın alınması “riskli” olduğunu, şu anda metaverse ile ilgili herhangi bir şey veya bu konuda blockchain tabanlı herhangi bir şey olduğunu söyledi. 30 yıllık AR geliştirme uzmanı Louis Rosenberg “Kısa vadede çok para kazanacak insanlar olduğuna eminim. Ama uzun vadede, hiçbir anlamı yok” diyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Uzmanlardan, Kritik Metaverse ve Metaverse Arsa Öngörüleri! 2

Metaverse arsalar hakkında spekülasyon yapmak için çok erken olabilir

İnsanları dijital gayrimenkule yatırım yapmaya iten önemli bir faktör, metaverse arsa ve NFT’lerin artan popülaritesidir. İnsanlar, Decentraland gibi bir metaverse girer ve arazi satın almak için ekosistemin dijital varlıklarını kullanabilir. Daha sonra alanı satın alabilir, satabilir veya kiralayabilirler. Teknoloji analisti olan Dexter Thillien, kripto alanındaki herhangi bir şey gibi, “Eğer buna para harcamak isteyen yeterli sayıda insan varsa, o zaman bir pazar haline gelir” dedi. Ancak metaverse gayrimenkule değerini veren sözde iki ana şey vardır: kıtlık ve konum, fiziksel gayrimenkulün iki temeli. Uzmanlar, kıtlığı yapay olarak tanıtamayacağınız için metaverseye tam olarak uygulanmadıklarını söylediler. Bu nedenle uzmanlar, potansiyel yatırımcıların sanal arazilerinin bekledikleri gibi değer kazanmayabileceğinin farkında olmaları gerektiğini söylüyor. Uzman Janine Yorio, arazilerin daha çok markaların sosyal deneyimler oluşturması için kullanılacak görüşünde. Yorio, “Yalnızca sermaye takdiri amacıyla arazi satın alanların, üzerinde çekici faaliyetler ve deneyimler geliştirenlerden daha büyük bir risk aldığına inanıyorum” diyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Uzmanlardan, Kritik Metaverse ve Metaverse Arsa Öngörüleri! 3

Sabit arz kıtlığı, 21 milyon tokenlik sınırlı bir kapasiteye sahip olan Bitcoin gibi, kripto dünyasının çoğu için halihazırda ana değer kaynağıdır. Uzman Stan Miroshnik “Önemli şeylere, etkinliklere ve eğlence mekanlarına yakınlık, metaverse’de de değer yaratıyor” dedi. Ancak blockchain şirketi nChain’in araştırma direktörü Owen Vaughan, bu platformların oyunun kurallarını değiştirmeyeceğinin ve insanların mülkünün değerini etkilemeyeceğine dair garantiler olması gerektiğini söyledi. “Fiziksel gayrimenkul yavaş değişiyor, ancak bir düğme tıklamasıyla bir metaverse platformu neyi değiştirebilir?” dedi Vaughan. Miroshnik, yatırımın spekülatif olabileceğini, ancak birçok yatırımcının satın aldıkları araziyle hiçbir şey yapmamasına rağmen hala “vizyoner” bir hareket olduğunu söyledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Uzmanlardan, Kritik Metaverse ve Metaverse Arsa Öngörüleri! 4

Rosenberg, vizyoner ya da yanlış yönlendirilmiş olsun, metaverse emlak piyasasının zorlandığını hissediyor, çünkü henüz bu teknoloji içinde arazi üzerinde spekülasyon yapmak mantıklı değil. Rosenberg, “Metaverse’de, hangi platformlarda hangi konumların popüler olacağını bile bilmiyoruz” diyor. Ve ekliyor: “Ve bu, Amerika’nın herhangi bir yerinde bir toprak parçası satın alan ve San Francisco ya da New York olmasını uman biri gibi.”

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap