Uzman: Sıradaki Boğa Koşusunda 5X Yapacak 2 Altcoin Bunlar!

Uzman: Sıradaki Boğa Koşusunda 5X Yapacak 2 Altcoin Bunlar!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Uzman: Sıradaki Boğa Koşusunda 5X Yapacak 2 Altcoin Bunlar!

Son vakitlerde bölümde birçok kripto para lanse ediliyor. Fakat, kripto uzmanı Stu L’ye nazaran, kimileri daha fazla potansiyele sahip. Uzman, insanların kesimi terk ediyor üzere göründüğü ve artık kimsenin umursamadığı bu periyodun, satın almak için eksiksiz bir vakit olduğunu söylüyor. Bu doğrultuda, 5X potansiyeli olan 2 altcoin paylaşıyor.

İlk altcoin: Akash Network (AKT)

Akash Network çok kolay bir şey üzerine bahis oynuyor. Yapay zekanın devam eden patlayıcı büyümesi. Sizce yapay zeka bundan 3 yıl sonra hayatımızın daha fazla mı, daha az mı yoksa birebir mı bir kesimi olacak? Sonuçta her gün büyümesini görüyoruz. Hollywood’daki muharrir ve oyuncu grevi. Evet, şayet dikkat etmediyseniz, oyuncuların grevinin en büyük sıkıntılarından biri, onların müsaadesi olmadan benzerliklerinin kullanılması. Ve yapay zeka olmasaydı bu bir sorun olmazdı. İçerik oluşturucular yazılı içerik, fotoğraf ve görseller üzerinde daha fazla DIY çalışması yapıyor.

Peki tüm yapay zekanın neye muhtaçlığı var? İki şeye gereksinimleri var: Data ve hesaplama gücü. OpenAI’den gördüğümüz kadarıyla birçok kişi ChatGPT kullanarak elde edebilecekleri sonuçlar karşılığında 3.5, 3.5 turbo yahut 4.0 sürümlerindeki bilgilerinden vazgeçmeye hazır. Yani yapay zeka bilgi konusunda epey güzel durumda.

Peki ya bilgi süreç gücü? Bilhassa Midjourney, Stable Diffusion ve DALL-E 2 (arka planda oynatıldığını gördüğünüz) üzere YZ imaj uygulamaları, bu imajları işlemek için çok fazla süreç gücüne gereksinim duyuyor. Bu ortada Render altcoin projesi de ismini buradan alıyor. Tekrar de birçok, bu uygulamaları gereksinim duydukları formda daima çalıştırmak için kâfi GPU’ya yahut sunucu süreç gücüne sahip değil. İşte Akash burada parlıyor.

Akash hakkında daha fazla bilgi

Merkezi olmayan GPU hesaplama. Kullanıcılar yapay zeka yahut oyunlar için GPU’lar ya da depolama yahut öbür gereksinimler için rastgele bir ‘normal’ süreç gücü alıp satabilir. GPU tarafı, onu Filecoin, Storj yahut Arweave’den farklı kılan şey. Eski pazar için GPU’lar sağlayan ve geçen Ekim ayından bu yana 4x yapan NVIDIA üzere, Akash’ın da GPU’ların merkezi olmayan Web3 sağlayıcısı olması mümkün. Aslında Akash, geçtiğimiz hafta duyurduğu yeni güncellenmiş Supercloud’unda NVIDIA GPU’larının alım satımını destekliyor.

Akash esasen gözyaşı döküyordu. Lakin yapay zeka büyüdükçe devamı gelecek. Bu ortada altcoin fiyatı geçen yıl %180 artış gösterdi. Şu anki fiyatı 93 sent.

İkinci altcoin: Polkadot (DOT)

Birlikte çalışabilirliğin ne kadar değerli olduğunu tekraren duyduğunuzu biliyoruz. Ve geleceğin multi-chain olduğuna nasıl inandığımızı. Buna hala inanıyoruz. Ve şu anda, bu alanda Cosmos üzere birkaç eksiksiz ekosistem olmasına karşın, Polkadot’un DOT tokenini daha çok seviyoruz. DOT’un ATOM’a nazaran en büyük avantajı token yararı.

Cosmos da şahane bir altcoin projesi. Lakin Polkadot’un parachain açık artırmaları ve crowdloans’ları var. Projeler, grupları ve hayranları bir tane kazanmak için DOT almak zorunda. Ve bir defa kazandıklarında, 96 hafta boyunca DOT’larını kilitlemek zorundalar. Bu neredeyse 2 yıl demek.

Polkadot hakkında daha fazla bilgi

Bu da Moonbeam, Centrifuge ve Axelar üzere hayranı olduğumuz paraşütlerin hepsinin DOT’u elinde tuttuğu manasına geliyor. Ve muhtemelen öngörülebilir gelecekte de ellerinde tutacaklar. Gruplar için bu mükemmel bir mutabakat. DOT’un yüksek güvenliği, bu kadroların paraşüt için ödediği bedelin bir modülü. Bu ortada altcoin, son 12 ayda %41 düştü. İşte bu yüzden, en güzel projelerinden birine şahane bir giriş fiyatına sahibiz.

Makaledeki görüşler ve kestirimler uzmana ilişkin olup, katiyen yatırım tavsiyesi değildir. Btcpiyasasi.com olarak yatırım yapmadan evvel, kesinlikle kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap