Ünlü Milyarder, Opensea Hakkında Konuştu! “Büyük Hata”

Ünlü Milyarder, Opensea Hakkında Konuştu! “Büyük Hata”

Paylaş
BTC Piyasası: Ünlü Milyarder, Opensea Hakkında Konuştu! “Büyük Hata”

Sektörün en büyük NFT pazar yerlerinden Opensea, Perşembe günü reaksiyon çeken bir adım attı. Öncü NFT platformu, telif fiyatlarını artık isteğe bağlı olarak uygulayacağını duyurdu. Ünlü milyarder Mark Cuban, bu kararı “Büyük Hata” olarak yorumluyor.

Mark Cuban, yatırımcısı olduğu Opensea hakkında konuştu

Bu haftanın başlarında, OpenSea’nin CEO’su Devin Finzer, içerik oluşturucu fiyatlarının devam edeceğini, fakat tek taraflı uygulamaların sona ereceğini duyurdu. Bu değişiklik, “[OpenSea] ekosistemini daha düzgün yansıtacak seçim ve mülkiyet ilkelerini” yansıtmayı amaçlıyor.

OpenSea’ye yatırım yapan Cuban, protokolün yeni telif fiyatı siyasetinin dala ve NFT platformuna ziyan veren makûs bir karar olduğunu söz ediyor. Cuban, “NFT satışlarında telif fiyatı toplamamak ve ödememek, OpenSea’nin BÜYÜK bir yanlışıdır. Platforma olan inancı azalttı ve kesime ziyan verdi. Bunu bir OpenSea yatırımcısı olarak söylüyorum…” diyor.

Ünlü milyarder, içerik üreticileri ve OpenSea için ödeme almanın daha uygun bir yolunun olduğunu savunuyor. “Telif fiyatını ödeyip tıpkı vakitte NFT süreçlerini fiyatsız hale getirmek, içerik yaratıcılarına hala telif fiyatı sağlayacak ve OpenSea’ye daha fazla gelir getirecektir” diye öneriyor.

Cuban ayrıyeten, içerik üreticilerinin eserlerinin ikincil pazarda satıldığında dahi ödeme almaya devam edebilmesi için telif fiyatlarını desteklediğini vurguluyor. “Üreticilere gelecekteki satışlardan hisse alabilme fırsatı sunuyor. Bu da içerik yaratıcıları için daha adil bir ödeme modeli sağlıyor” diye belirtiyor. Sonuç olarak, Cuban, NFT alanında telif fiyatlarının korunmasının içerik oluşturucular için daha sürdürülebilir ve adil bir tahlil olduğunu düşünüyor.

Blue-Chip NFT’ler hacim kaybediyor

Cuban’n OpenSea hakkında ortaya koyduğu kaygılarla birlikte, yüksek kaliteli NFT’ler erimeye devam ediyor. Blue-Chip NFT’ler, ekseriyetle yüksek taban fiyatları, güçlü toplulukları ve gelecekteki kullanım potansiyelleri ile karakterize edilirler. CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club, CryptoKitties, Milady ve daha fazlası üzere NFT projelerini içerir.

5 Haziran’da 8421 ETH’de tepe yapan Blue-Chip Endeksi, o vakitten beri düşüş eğilimi gösteriyor. Bu yazı itibariyle 5208 ETH’de, son 90 günde %38 düştü. Bu esnada, OpenSea platformunun süreç hacmi 3 milyar dolardan 100 milyon dolara düşüş gösteriyor.

BTC Piyasası: Ünlü Milyarder, Opensea Hakkında Konuştu! “Büyük Hata” 1

Yeni yıla, BAYC koleksiyonunu oluşturan NFT’lerin pahasında istikrarlı bir düşüş damgasını vurdu. Şu anda BAYC’nin taban fiyatı 25.6 ETH civarında. BAYC koleksiyonundan bir NFT en son Ağustos 2021’de bu düzeyden süreç gördü.

Bu süreçte altcoin kesimi de düzgün vakitler geçirmiyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, bu hafta birden fazla altcoin tarihi tabanlara ulaştı. NFT dalında düşen hacimler ve başkan Opensea platfomunun telif kararı gündemde.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap