Ünlü Alman Şirketi, Bu Altcoin ile Ortak Oldu!

Ünlü Alman Şirketi, Bu Altcoin ile Ortak Oldu!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Alman Şirketi, Bu Altcoin ile Ortak Oldu!

Alman Güç Ajansı, merkezi olmayan kimliklere öncülük etmek için yeni bir altcoin projesi ile anlaştı. Paydaşlık, güç kesiminde ‘merkezi olmayan kimliklerin’ potansiyellerini açıyor.

Alman Güç Ajansı, bu altcoin ile işbirliği başlattı

Alman Güç Ajansı (dena), Blockchain protokolü KILT Protocol’ün (KILT) DIVE projesinde merkezi olmayan dijital kimlikler için temel altyapıyı sağlayacağını duyurdu. Almanya Federal İktisat ve İklim Hareket Bakanlığı tarafından yaptırılan bu argümanlı teşebbüs, gerçek dünyadaki kullanım örnekleri aracılığıyla güç kesiminde merkezi olmayan kimliklerin potansiyel yararlarını değerlendirmeyi amaçlıyor.

Enerji bölümü şu anda, yenilenebilir güç kaynaklarının genişletilmesine odak durumda. Bu vizyon, iklim nötrlüğüne ulaşmak için çok kıymetli bir dönüşümden geçiyor. Resmi duyuruda KILT Protocol (KILT), iştirakin güç kesimine neler katacağı hakkında detaylara yer verdi.

İşbirliğinin odaklandığı gelişmeler şunları içeriyor:

Büyük merkezi güç santrallerine güvenmek yerine, geleceğin güç görüntüsü, rüzgar türbinleri, güneş parkları ve çatılarda ve balkonlarda küçük ölçekli güneş gücü kurulumları dahil olmak üzere çok sayıda merkezi olmayan sisteme sahip olacak. Ek olarak, elektrikli araçlar, ısı pompaları ve konutta güç depolama için şarj istasyonlarının sisteme entegre edilmesine yönelik artan bir muhtaçlık vardır.

Neden bir Blockchain protokolü tercih edildi?

Bu merkezi olmayan güç paradigmasındaki en önemli zorluklardan biri, küçük güç üretim tesisleri için farklı uygulamalar ortasındaki değişimi otomatikleştirmektir. Bu tesisler ekseriyetle elektriği kendileri tüketir yahut şebekeye besler. Süreci otomatikleştirmek, şebeke istikrarını, verimliliğini ve esnekliğini korumak için çok kıymetlidir. Fakat, bir tesisin rastgele bir vakitte belli ölçüde elektrik sağlayabileceğine dair itimat ve mutlaklık sağlamak, inançlı ve emniyetli bir dijital kimlik tahlili gerektirir.

DIVE projesi tam da burada devreye giriyor. Proje, güç sistemindeki sistemleri ve aygıtları inançlı dijital kimliklerle donatmaya odaklanmaktadır. Ayrıyeten, alakalı kimlik idaresi için gerekli yapıları keşfetmeyi amaçlıyor. Özünde, bir dijital kimlik, bir kimlik kartı üzere analog bir kimlik üzere davranır. Bu dijital kimlikler, yetkililer tarafından doğrulanır ve yönetilir. Ayrıyeten, sistem mevcudiyetinin, özelliklerinin ve kullanılabilirliğinin doğrulanmasını sağlamak için tasarlanmaktadırlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Alman Şirketi, Bu Altcoin ile Ortak Oldu! 1

DIVE projesi, “Blockchain Machine Identity Ledger (BMIL)” projesinin devamı niteliğindedir. Bu projede merkezi olmayan tesisleri merkezi olmayan bir kimlik kaydına bağlamanın teknik fizibilitesini kanıtladı.

DIVE projesinin geleceği

Gelecekte DIVE projesi, e-şarj istasyonlarında tedarikçilerin süratle değiştirilmesi dahil çeşitli uygulamalara yönelik senaryoları test edecek. Proje, bu kullanım durumlarını kapsamlı bir formda ediyor. Bu sayede, daha geniş bir uygulama için gerekli tüm adımları özetleyen dönüşüm yolu sunmayı amaçlıyor. Bu yol, bir ekosistem oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Böylelikle, daha fazla uygulamanın kullanıma sunulmasını kolaylaştırarak Almanya’nın güç geçişini ileriye taşıyacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap