Ücretsiz Altcoin Dağıtan Bu Proje Sert Düştü! Dahası Geliyor…

Ücretsiz Altcoin Dağıtan Bu Proje Sert Düştü! Dahası Geliyor…

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ücretsiz Altcoin Dağıtan Bu Proje Sert Düştü! Dahası Geliyor…

Altcoin piyasası 2023 boyunca çığır açan teknolojileri ortaya döken bir dizi yeni proje ile tanıştı. Bunlardan en dikkat çekeni olan Worldcoin (WDC), güçlü bir çıkışın akabinde sert düşüşte. Teknik tahliller, fiyatın bir mühlet daha ayıların denetiminde kalacağını gösteriyor.

Worldcoin (WDC), bilgi kapalılığı paranoyasının neden olduğu %50 çöküşü deneyim ediyor

ChatGPT’nin gerisindeki beyin olan Sam Altman liderliğindeki Worldcoin, dünya çapındaki düzenleyicilerin artan incelemeleriyle karşı karşıya. Altcoin projesinin kullanıcı kaydı için göz küresi tarama kürelerini kullanması, bilgi ihlalleri konusunda telaşları artırıyor. Btcpiyasasi.com olarak birkaç hükümetin geçtiğimiz haftalarda Worldcoin hakkında soruşturma başlattığını aktartmıştık.

Açık istek olmadan biyometrik bilgi toplamanın eşsiz prosedürü, yasallık ve etik hususlarında tartışmalara yol açıyor. Düzenleyici kurumlar projenin zımnilik düzenlemelerine uygunluğunu yakından inceliyor. Tıpkı vakitte, inovasyon ile yasal ve etik standartlar ortasında istikrar kurmanın zorluklarını vurguluyor.

Bedava altcoin kampanyası, %50’lik düşüşle gölgede kaldı

Worldcoin’in altcoin bazlı “bedava para” vaadiyle yapılan biyometrik yatırımların pahası, lansmanından bu yana yarı yarıya düştü. Bu düşüş, projenin data toplanmasıyla ilgili artan tasalarla irtibatlıydı.

Worldcoin neden düşüyor?

CMC bilgilerine nazaran, WLD’nin mevcut fiyatı şu anda 1.29 dolar düzeyinde. Bu sayı, projenin lansman gününde birinci tepe fiyatı olan 2,71 dolara nazaran %53’lük düşüşü temsil ediyor.

WLD’nin Binance listelenmesinin sonraki günü, 25 Temmuz’da 2,456 dolardan süreç gördü. Cuma sabahı prestijiyle altcoin fiyatı o andan itibaren 1.317 dolara düştü. Piyasanın son vakitlerde toparlanma gösterdiği göz önüne alındığında, bu bir altcoin için büyük bir düşüştü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ücretsiz Altcoin Dağıtan Bu Proje Sert Düştü! Dahası Geliyor… 1

CoinGecko’nun datalarına nazaran WLD’nin fiyatı Ağustos başında 2,50 doların biraz altındayken şu anda 1.28 düzeylerinde. Bu da evvelki 30 günde %44’lük bir düşüşü temsil ediyor. Şayet yanlış tarafta gitmeye devam ederse altcoin fiyatı önümüzdeki 30 gün içinde tek hanelere inecek.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yetkililer tarafından devam eden soruşturmalar, WLD fiyatına ağır bir darbe indirdi. Projenin merkezi olmayan kullanıcı kimlikleri oluşturma maksadı, göz küresi taraması ve biyometrik bilgi toplama nedeniyle alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Bu süreç potansiyel olarak ulusal data muhafaza maddelerini ihlal ediyor ve Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’ta soruşturmalara yol açıyor.

Altcoin yatırımcıları ne kadar ilgili?

Worldcoin, lansmanı sırasında World ID’ye 2 milyon kayıt olduğunu bildirdi. Bu süreçte 43 WLD dağıttı. Altman iris taramasını teşvik etti fakat başlangıçtaki heyecan azaldı. Birinci tarayıcılar 60 dolar bedelinde 25 WLD alıyordu. Artık ise 30 dolar civarına düştü. Birinci yatırımcılar yatırımlarının yarısını kaybedebilirken, açığa satış yapanlar Worldcoin’in düşüşünden kâr elde etti.

Bu ortada, Santiment’e nazaran, son 30 gün içinde WLD’nin toplumsal hacmi ve toplumsal hakimiyeti sırasıyla %95 ve %74 üzere muazzam bir oranda azaldı. Bu da projenin heyecanında keskin bir düşüşe işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ücretsiz Altcoin Dağıtan Bu Proje Sert Düştü! Dahası Geliyor… 2

Worldcoin’in özgün tanıtım dokümanı, global rekabete katılma, finansal kaynakları olmayanlara fon sağlama ve klâsik bankacılık sistemlerine erişimi olmayanlara bankacılık hizmetleri sunma dileğini özetledi. Görünüşe nazaran bu noktada hırs, göstermelik bir bağlılıktan daha fazlasını gerektirecek. Altcoin projesi şu anda teknoloji ve fiyat açısından endişeleri besliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap