Türklerin Sepetindeki Altcoin’de Duraklama! İşte Ayrıntılar

Türklerin Sepetindeki Altcoin’de Duraklama! İşte Ayrıntılar

Paylaş
BTC Piyasası: Türklerin Sepetindeki Altcoin’de Duraklama! İşte Ayrıntılar

Altcoin ARB’nin ardındaki Arbitrum ağı 18 Ağustos’ta süreksiz bir kesinti yaşadı ve kullanıcıları Blockchain durumu hakkında endişelendirdi. Bir saat süren bu kesinti sırasında, kullanıcılar süreçlerin gerçekleştirilmesinde zorluklarla karşılaştı ve tüm Blockchainlerin potansiyel olarak dondurulduğu yahut askıya alındığı korkusuna yol açtı. Fakat CTO Harry Kalodner, ferdî Twitter hesabı aracılığıyla temel nedenlere ışık tutarak durumu derhal ele aldı.

Toplu “poster” duraklaması gerçekleşti

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Arbitrum, altcoin projesi ARB ile bu yıl hayatımıza girdi. O vakitten beri, Türkiye’deki kripto para yatırımcıları da dahil olmak üzere dünya çapında dikkat çekti. Ethereum üzerine inşa edilmiş bir layer 2 ölçeklendirme tahlili olan Arbitrum, sıralayıcı, toplu poster ve doğrulayıcılar dahil olmak üzere çok sayıda değerli bileşen içerir. Sıralayıcı, kullanıcı süreçlerinin kabul edilmesi ve düzenlenmesinde kıymetli bir rol oynar ve daha sonra kullanıcılara ön süreç onayları sağlamak için bunları off-chain yayınlar. Toplu poster daha sonra bu sıralı süreçleri alır ve Ethereum seviyesinde katılığı sağlamak için bunları Ethereum ana ağında yayınlayarak kümeler halinde toplar. Başka yandan doğrulayıcılar, yürütülen toplu süreçlerin sonucunu açıklayan ve doğruluklarını teyit eden durum köklerini yayınlar.

Harry Kalodner, kesintinin Arbitrum One ağının büsbütün devre dışı kalmasından fazla, toplu gönderimin durması nedeniyle meydana geldiğini açıkladı. Bu müddet zarfında, sıralayıcı çalışmaya devam etti, süreçleri kabul etti ve sipariş etti ve kullanıcılara nizamlı çalışma manzarası sundu. Bununla birlikte, toplu gönderimin olmaması, süreçlerin Ethereum ana ağına aktarılmadığı ve tam süreç mutlaklığına muhtaçlık duyanları etkilediği manasına geliyordu.

Altcoin projesindeki sorun ne manaya geldi?

Çoğu kullanıcı için ağ, süreçlerin tamamlanmasını bekleyenler haricinde olağan bir halde işliyor üzere görünüyordu. Bu, Uniswap’te takas üzere faaliyetlerin problemsiz bir halde devam edebileceği, fakat borsaların toplu gönderme tekrar başlayana kadar Arbitrum One’dan para yatırma süreçlerini duraklatabileceği manasına geliyordu. Esasen, belli fonksiyonlar süreksiz olarak askıya alınmış olsa da, kullanıcıların birçok en az kesinti yaşadı. Kalodner ayrıyeten Arbitrum’un zorla dahil etme sisteminin ardındaki mekanizmayı da açıkladı. Bu özellik, kullanıcıların sıralayıcıya yahut toplu postere güvenmeden süreç yapabilmelerini sağlıyor.

BTC Piyasası: Türklerin Sepetindeki Altcoin’de Duraklama! İşte Ayrıntılar 1

Böyle bir düzenek, bilhassa toplu posterin fonksiyonelliğinin uzun bir mühlet için tehlikeye girdiği senaryolarda çok kıymetlidir. Kesintinin temel nedenleri bir dizi faktörün bir ortaya gelmesinde yatmaktadır. Kalodner, katkıda bulunan bir faktör olarak Ethereum ağındaki artan gas fiyatlarına işaret etti. Toplu poster, layer-1’deki keskin fiyat dalgalanmalarından kaçınarak Arbitrum One’da düşük fiyatları muhafazaya çalışıyor. Bunu başarmak için, fiyata nazaran değiştirme yaklaşımını kullanarak blok alanı için teklifleri kademeli olarak artırıyor. Bu strateji, fiyatların karşılanabilirliği ile başarılı on-chain toplu gönderimi dengelemeyi amaçlamaktadır.

Sorunun arkasında tam olarak ne vardı?

Ethereum gas fiyatlarının yükseldiği günlerde, bir komplikasyon ortaya çıktı. Toplu poster, süreçleri daha yüksek fiyatlarla değiştirmeye çalıştığında, kullandığı layer-1 uç noktası, toplu posterin fiyatları karşılamak için kâfi fondan mahrum olduğunu argüman ederek süreçleri reddetmeye başladı. Bilhassa, toplu göndericinin kâfi fonu vardı, lakin geth’in mempool uygulamasındaki makul bir uç durum bu reddedilmelere yol açtı.

BTC Piyasası: Türklerin Sepetindeki Altcoin’de Duraklama! İşte Ayrıntılar 2

Kalodner, geth’in davranışının birçok durumda bir yanılgı olmamasına rağmen, Arbitrum’un toplu posterinin eşsiz yapılandırmasının ve bununla alakalı gas refunder akıllı mukavelesinin bu aksaklığı tetikleyen karmaşıklıkları ortaya çıkardığını açıkladı. Toplu gönderim için harcanan Ethereum için toplu göndericiye geri ödeme yapmak üzere tasarlanan gas refunder, durumu daha da karmaşık hale getirdi. Aksaklık, süreç fiyatlarının yükseltilememesiyle sonuçlandı. Toplu gönderimde bir boşluk yarattı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap