Türklerin Sepetindeki Altcoin, Sell-off Endişesiyle Düştü!

Türklerin Sepetindeki Altcoin, Sell-off Endişesiyle Düştü!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Sepetindeki Altcoin, Sell-off Endişesiyle Düştü!

Altcoin dünyası için değerli bir gelişme olarak, güç durumdaki kripto borsası FTX, büyük bir Solana (SOL) zulası da dahil olmak üzere değerli kripto varlıklarını satmaya yaklaşıyor. Bu varlıkların satışı için 13 Eylül’de bir mahkeme duruşması yapılması planlanıyor ve bunun hem alacaklılar hem de Solana piyasası için potansiyel sonuçları olacak. İşte detaylar…

FTX problemleri, altcoin SOL’un fiyatını düşürdü

FTX’in mali badireleri kripto meraklıları ve yatırımcılar ortasında telaşlara yol açtı. Mali zahmetlerle boğuşan borsa, 23 Ağustos’ta alacaklılara geri ödeme yapmak için kripto varlıklarını fiat para ünitesine dönüştürme planını özetleyen bir dilekçe sundu. Bu atılım, kripto paydaşlarının dikkatini çeken bir ölçü olan 3,4 milyar doların geri kazanılmasıyla sonuçlanabilir. Bu durum, Twitter üzere toplumsal medya platformlarında, bu büyük satışın kripto para piyasası, bilhassa de Solana tokenleri üzerindeki potansiyel tesiri hakkında spekülasyonlara yol açtı. FTX’in Solana ile bağlantısı, Solana Vakfı’ndan SOL satın aldığı Ağustos 2020’ye kadar uzanıyor. Vakit içinde, yaklaşık 685 milyon dolar kıymetinde 47,5 milyon token olduğu iddia edilen kıymetli ölçüde Solana tokenı biriktirdi. Ayrıyeten FTX, kıymetli sayıda FTT tokenına sahiptir.

Ancak, bir sorun var. Bu varlıkların birden fazla, 2028 yılına kadar onları kilitleyen hak ediş mutabakatlarına tabidir. Bu da FTX’in her hafta sadece 100 milyon ila 200 milyon dolar kıymetinde kripto varlığı satabileceği manasına geliyor. Kimi uzmanlar bunun korkulduğu kadar dramatik bir tesiri olmayabileceğine inanırken, başkaları potansiyel token arz fazlası konusunda telaşlarını lisana getiriyor. “The DeFi Investor”, Solana’nın fiyatının kısa vadede hala etkilenebileceğine, fakat birçok kişinin beklediği ölçüde olmayacağına inanmakta.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Sepetindeki Altcoin, Sell-off Endişesiyle Düştü! 1

Arz fazlası var

Öte yandan, Zanshin Capital’in kurucusu Alan Schill, kıymetli bir genel arz fazlası olduğunu ve token hak edişi olan öbür SOL yatırımcılarının varlığını vurgulayarak daha aşağı taraflı bir görüşe sahip. Piyasa, FTX’in varlık satışını çevreleyen belirsizliğe çoktan karşılık verdi. Hafta sonu boyunca, gergin tüccarlar SOL’u boşaltmaya başladı ve bu da token’ın pahasında tek bir günde %5,8’lik bir düşüşe neden oldu. SOL gün içi en düşük düzeyi olan 17,87 dolara ulaşırken, FTT de gün içinde %9’a yakın bir düşüş yaşadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Sepetindeki Altcoin, Sell-off Endişesiyle Düştü! 2

Bu yazının yazıldığı sırada SOL 18,18 dolardan süreç görüyor ve son iki hafta içinde yüzde 11’lik bir düşüşle Haziran sonundan bu yana en düşük düzeyine geriledi. Bu son gelişmeler SOL’u birinci 30’daki en makus performans gösteren kripto varlıklarından biri haline getiriyor. FTX’in varlık satışının bahtı ve Solana piyasası üzerindeki potansiyel tesiri, mahkeme onayını beklediği için istikrarda duruyor. Kripto para topluluğu, kripto dünyasını yine şekillendirebilecek olan 13 Eylül’deki duruşmayı yakından izleyecek. Sonuç olarak, FTX’in yaklaşan kripto satışı, bilhassa de kıymetli Solana holdingleri, kripto topluluğu içinde kıymetli spekülasyon ve kaygılara yol açtı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap