Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku!

Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku!

Lider altcoin Ethereum’un fiyatı bu hafta düştü. Birkaç bilgi noktası coinin daha da aşağı istikametli olabileceğini göstermeye başladı.  Hatta kripto para için “death cross” tasası bile vardı. İşte detaylar…

Lider altcoin ETH için daha fazla düşüş mü var?

24 Temmuz’da Ethereum, makroekonomik şartlar ve potansiyel bir balina satışı konusundaki belirsizlikle uğraştı. Bu nedenle Bitcoin’in olumsuz fiyat hareketinin ortasında 1.825 dolara ulaşarak aylık en düşük düzeyine yakın bir düşüş yaşadı. Çeşitli on-chain ve teknik göstergeler ETH fiyatlarında daha fazla düşüşe işaret ediyor. Fakat, mevcut sahiplerin kâr düzeyleri ve ETH’nin likit arzındaki azalma göz önünde bulundurulduğunda, bu aşağı taraflı hareketin kapsamı sonlu olabilir. 2023’ün başından bu yana, Ethereum’un ağ kıymetinden süreç pahasına (NVT) metriği, varlığın çok fiyatlandırılmış olabileceğini gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 1

Glassnode’un NVT sinyali, piyasa fiyatını zincir üzerindeki süreç hacmiyle karşılaştırır. Böylelikle Ethereum ağının göreli pahasını ölçer. Daha yüksek bir NVT kıymeti, ETH’nin primli süreç görüyor olduğu manasına gelir. Glassnode’un NVT grafiği, metriğin tipik olarak 30 ila 80 ortasında dalgalandığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, 2023’ün başında, üç yılın en yüksek düzeyi olan 120’ye yükseldi. O vakitten beri daha yüksek düzeyleri korudu. Bu durum, bu metrikte bir sıfırlamayı tetiklemek için ya fiyatta bir geri çekilme ya da Ethereum’un on-chain aktivitesinde bir artış olması gerektiğini göstermektedir.

Panik satışları geliyor

Bununla birlikte, kısa ve uzun vadeli sahiplerin kâr düzeyleri, gerilemenin hudutlu olabileceğini göstermektedir. Ethereum’un negatif fiyat hareketi çoklukla kısa vadeli sahiplerin net gerçekleşmemiş kâr/zarar (NUPL) metriği negatif olduğunda, yani kısa vadeli sahipler ziyanda olduğunda aksine döner. Bu durum birtakım zayıf ellerin panikle satış yapmasına neden olarak alıcıların coinleri daha ucuz bir fiyattan almasına imkan tanır. Şu anda kısa vadeli NUPL oranı nötr düzeylere yakındır. Lakin, tarihi düzeylere nazaran bir ölçü aşağı istikametli yer var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 2

ETH transferlerinin göreli kârlılığını pahalandıran gerçekleşen kâr/zarar metriği de emsal bir tablo çiziyor. On-chain tahlil firması Santiment, son tahlilinde “on-chain süreç hacminin kâra oranının ziyana oranının hâlâ kâr elde etme lehine olduğunu” lakin bunun çok fazla olmadığını yazdı. Benzeri formda, uzun vadeli sahiplerin NUPL oranı da 2019 ve 2020 başındaki tepe düzeylerine yakın seyrediyor ve bu da bir geri çekilmenin olası olduğunu gösteriyor.  Santiment analisti Brian Quinlivan şunları ekledi:

ETH buradan biraz daha düşer ve 1.700-1.800 dolar düzeyini tekrar tehdit ederse, alımları haklı çıkarmak için panik satışları gelecektir.

Borsalardaki ETH arzı düşüşte

Nisan ayındaki Shapella yükseltmesinden bu yana borsalardaki altcoin ETH arzı büyük ölçüde düştü. Tıpkı vakitte, proof-of-stake ağının doğrulanması için stake edilen ölçü da arttı. Stake kontratlarındaki kilitli ETH, borsalardaki likit arzını azalttı ve bu da stake haldeki ETH’ye kıyasla satışa daha hassas. ETH’nin, on-chain taşınan günlük bedele dayalı olarak tokenın adil bedelini temsil eden gerçekleşmiş fiyatı şu anda 1.507 dolar düzeyindedir. 2022 yılında, uzun vadeli sahiplerin kâr düzeylerinin negatif bölgeye düşmesiyle ETH süratle gerçekleşen fiyat metriğinin altına geriledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 3

On-chain ölçümler, fiyatın kısa vadeli sahiplerden bir ölçü satış baskısına maruz kalabileceğini ve 2023’te nispeten daha düşük faaliyet düzeylerinden ürken yatırımcıların panik satışlarına maruz kalabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, kısa ve uzun vadeli sahiplerin kar düzeyleri, düşüşün gereğince uzamayabileceğini ve fiyatın 1.500 dolar düzeyinin üzerinde takviye bulabileceğini gösteriyor.

Altcoin tahlili neye işaret ediyor?

Analist Nivesh Rustgi’ye nazaran teknik olarak ETH/USD çifti, haftalık ölçekte yaklaşan bir “death cross” ile kısa vadede düşüş riski gösteriyor. ETH, geçmişte Haziran 2019’da haftalık ölçekte 50 ve 200 periyotluk hareketli ortalamalar (MA’lar) ortasında sırf bir death cross’a şahit oldu. Akabinde fiyatı yüzde 60 düştü. Günlük grafikte, ETH/USD çifti 200 günlük MA’ya yanlışsız 1.761 dolara düşme tehdidinde bulunmakta.  Bu da Kasım 2022’nin en düşük düzeylerine denk geliyor. ETH için türev dataları, vadeli süreç mukaveleleri için açık durum hacminde değerli bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Bu da bu mukavelelere olan talebi yansıtıyor. Bu durum, traderların son devirdeki cansız fiyat hareketine şu anda fazla ilgi göstermediğini gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 4

Deribit’ten alınan opsiyon bilgilerine bakıldığında, 1,1 milyar dolar kıymetindeki kontratların 28 Temmuz’da sona ereceği görülmekte. Opsiyon piyasasındaki pozisyonlanma, 1.900 dolar ve 2.400 dolar ortasındaki alım opsiyonlarında kayda kıymet bir ağırlaşma ile yükseliş eğilimine işaret ediyor. Vade tarihi yaklaştıkça, fiyatın opsiyon alıcıları için azamî acı düzeyi olan 1.850 dolar civarında baskı altında kalması olası. On-chain ve piyasa göstergelerine dayanarak, ETH’nin negatif satış baskısının birkaç hafta devam edeceği görülmekte. Bununla birlikte, analiste nazaran bilhassa 1.700 ve 1.500 dolarlık dayanak düzeylerinde güçlü bir alıcı akışı potansiyeli var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 5

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap