Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku!

Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku!

Paylaş
BTC Piyasası: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku!

Lider altcoin, değerli bir takviye düzeyinde süreç görüyor. Kripto analisti Nivesh Rustgi, Ethereum’un ‘death cross’u daha fazla aşağı taraflı tehdit ediyor. Analiste nazaran, ETH’nin teknik ve on-chain göstergeleri daha fazla düşüşe işaret ediyor. Lakin gümüş bir astar var!

ETH on-chain tahlili daha fazla düşüşe işaret ediyor

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Ether’in fiyatı bu hafta düştü. Ayrıyeten, birkaç data noktası daha da aşağı istikametli olabileceğini göstermeye başladı. 24 Temmuz’da Ether, makroekonomik şartlar ve potansiyel bir balina satışı konusundaki belirsizlik nedeniyle Bitcoin negatif fiyat hareketinin ortasında 1.825 dolara ulaşarak aylık en düşük düzeyine yakın bir düşüş yaşadı.

Çeşitli on-chain ve teknik göstergeler ETH fiyatlarında daha fazla düşüşe işaret ediyor. Fakat, mevcut sahiplerin kâr düzeyleri ve ETH’nin likit arzındaki azalma göz önünde bulundurulduğunda, bu aşağı taraflı hareketin kapsamı hudutlu olabilir. 2023’ün başından bu yana, Ethereum’un ağ bedelinden süreç bedeline (NVT) metriği, varlığın çok fiyatlandırılmış olabileceğini gösterdi. Glassnode’un NVT sinyali, piyasa fiyatını on-chain süreç hacmiyle karşılaştırarak Ethereum ağının izafî kıymetini ölçer. Daha yüksek bir NVT pahası, ETH’nin primli süreç görüyor olabileceği manasına gelir.

Glassnode’un NVT grafiği, metriğin tipik olarak 30 ila 80 ortasında dalgalandığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, 2023’ün başında, üç yılın en yüksek düzeyi olan 120’ye yükseldi. Ayrıyeten, o vakitten beri daha yüksek düzeyleri korudu. Bu durum, bu metrikte bir sıfırlamayı tetiklemek için ya fiyatta bir geri çekilme ya da Ethereum’un on-chain aktivitesinde bir artış olması gerektiğini gösteriyor.

BTC Piyasası: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 1Ethereum NVT sinyali. Kaynak Glassnode

Altcoin fiyatındaki gerilemenin sonlu olması mümkün!

Bununla birlikte, kısa ve uzun vadeli sahiplerin kâr düzeyleri, gerilemenin sonlu olabileceğini işaret ediyor. Ether’in negatif fiyat hareketi çoklukla kısa vadeli sahiplerin net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL) metriği negatif olduğunda, yani kısa vadeli sahipler ziyanda olduğunda bilakis döner. Bu durum kimi zayıf ellerin panikle satış yapmasına neden olarak alıcıların coinleri daha ucuz bir fiyattan almasına imkan tanır. Şu anda, kısa vadeli NUPL oranı nötr düzeylere yakın. Lakin, tarihi düzeylere nazaran bir ölçü düşüş için yer var.

BTC Piyasası: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 2Ether’in kısa vadeli sahipleri için net gerçekleşmemiş kar/zarar ölçütü. Kaynak Glassnode

ETH transferlerinin izafi karlılığını kıymetlendiren gerçekleşen kar/zarar metriği de benzeri bir tablo çiziyor. On-chain tahlil firması Santiment, son tahlilinde “on-chain süreç hacminin kâra oranının ziyana oranının hâlâ kâr elde etme lehine olduğunu” lakin bunun çok fazla olmadığını yazdı. Santiment analisti Brian Quinlivan şunları ekledi:

ETH buradan biraz daha düşer ve 1.700-1.800 dolar düzeyini tekrar tehdit ederse, alımları haklı çıkarmak için panik satışları gelecektir.

Benzer biçimde, uzun vadeli sahiplerin NUPL oranı da 2019 ve 2020 başındaki tepe düzeylerine yakın seyrediyor. Bu da bir geri çekilmenin olası olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 3Ether’in uzun vadeli sahipleri için NUPL metriği. Kaynak Glassnode

Nisan ayındaki Shapella yükseltmesinden bu yana borsalardaki ETH arzı büyük ölçüde düştü. Tıpkı vakitte, proof-of-stake ağının doğrulanması için stake edilen ölçü da arttı. Stake kontratlarındaki kilitli ETH, borsalardaki likit arzını azalttı. Bu da staked ETH’ye kıyasla satışa daha hassas.

ETH’nin, on-chain taşınan günlük pahaya dayalı olarak tokenın adil bedelini temsil eden gerçekleşmiş fiyatı şu anda 1.507 dolar düzeyinde. 2022 yılında, uzun vadeli sahiplerin kâr düzeylerinin negatif bölgeye düşmesiyle ETH süratle gerçekleşen fiyat metriğinin altına geriledi.

On-chain ölçümler, fiyatın kısa vadeli sahiplerden bir ölçü satış baskısına maruz kalacağını gösteriyor. Ayrıyeten, 2023’te nispeten daha düşük faaliyet düzeylerinden ürken yatırımcıların muhtemelen panik satışları yapacağını işaret ediyor. Bununla birlikte, kısa ve uzun vadeli sahiplerin kâr düzeyleri, düşüşün gereğince uzamayabileceğini de ortaya koyuyor. Bu doğrultuda, altcoin fiyatının 1.500 dolar düzeyinin üzerinde takviye bulmasının mümkün olduğunu gösteriyor.

Altcoin fiyat analizi

Teknik olarak ETH, haftalık ölçekte yaklaşan bir vefat kesişmesi ile kısa vadede düşüş riski gösteriyor. Ether, geçmişte Haziran 2019’da haftalık ölçekte 50 ve 200 periyotluk hareketli ortalamalar (MA’lar) ortasında sadece bir ‘deeath cross’a şahit oldu. Bunun akabinde altcoin fiyatı %60 düştü.

BTC Piyasası: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 4ETH haftalık fiyat grafiği. Kaynak TradingView

Günlük grafikte, 1.761 dolardaki ETH 200 günlük MA’ya yanlışsız düşme tehdidi altında. Bu da Kasım 2022’deki düşük tepelere denk geliyor.

BTC Piyasası: Türklerin Çokça Aldığı Altcoin İçin ‘Death Cross’ Şoku! 5ETH günlük grafikler. Kaynak TradingView

ETH türev dataları, vadeli süreç kontratları için açık faiz hacminde değerli bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Bu da bu mukavelelere olan talebi yansıtıyor. Bu durum, traderların son devirdeki cansız fiyat hareketine şu anda fazla ilgi göstermediğinin bir ispatı.

Deribit’ten alınan opsiyon bilgilerine bakıldığında, 1,1 milyar dolar kıymetindeki kontratların 28 Temmuz’da sona ereceği görülüyor. Opsiyon piyasasındaki pozisyonlanma, 1.900 dolar ve 2.400 dolar ortasındaki call opsiyonlarında kayda paha bir ağırlaşma ile yükseliş eğilimine işaret ediyor. Vade tarihi yaklaştıkça, fiyatın opsiyon alıcıları için azamî acı düzeyi olan 1.850 dolar civarında baskı altında kalması mümkün.

On-chain ve piyasa göstergelerine dayanarak, Ether’in negatif satış baskısının birkaç hafta devam edebileceği görülüyor. Fakat, bilhassa 1.700 ve 1.500 dolarlık takviye düzeylerinde güçlü bir alıcı akını potansiyeli var.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap