Türkler de Çokça Aldı: Bu Altcoin’in Birçok Boşaltılabilir!

Türkler de Çokça Aldı: Bu Altcoin’in Birçok Boşaltılabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Türkler de Çokça Aldı: Bu Altcoin’in Birçok Boşaltılabilir!

Türk kripto para yatırımcılarının da portföylerinde ye verdiği SUI, token yayınlama takvimi, topluluk ortasında tasalara yol açtı. Yüksek arz altcoin projesini nasıl etkileyecek? Son datalar, SUI token arzının değerli bir kısmının satılabileceğini gösteriyor.

SUI topluluğu, bir fiyat düşüşünden endişeli!

Kripto para topluluğu ortasında SUI tokenı, geçen aydan bu yana tartışmaların merkezinde yer alıyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere altcoin projesi kısa müddet evvel main-net lansmanı yaptı. Daha sonra topluluk, token yayınlama programı nedeniyle fiyat düşüşü konusunda kaygılı.

Binance Research’ten alınan bilgiler, şu anda SUI token tahsisinin Sui Vakfı, birinci katkıda bulunanlar ve Mysten Labs Hazinesi için epeyce merkezi olduğunu gösteriyor. Bu ortada, bu üç taraf toplam arzın %75’inden fazlasını elinde tutuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkler de Çokça Aldı: Bu Altcoin’in Birçok Boşaltılabilir! 1Kaynak: Binance Research

Ayrıca, token yayınlama programı tablosu, erken katkıda bulunanlardan ve Seri A ve B satışlarından yüksek bir arz akışı olacağını gösteriyor. Zira, Ekim 2023’ten itibaren, tokenin sirkülasyondaki arzında büyük bir artış olacak. Mayıs 2030’dan sonra bile, arzın kabaca %36,28’ini elinde tutan Sui Vakfı, tokenlerin hakedişine devam edecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkler de Çokça Aldı: Bu Altcoin’in Birçok Boşaltılabilir! 2Kaynak: Binance Research

SUI’ye on ayaklı direkle dokunmamak: Topluluk

Ünlü kripto analisti Miles Deutscher, “Bu, piyasaya giren çılgın ölçüde erken arz” diyor. Bir Twitter kullanıcısı ise tasaları şöyle açıklıyor:

Yüksek token emisyonlarının hiperenflasyona yol açması mümkün. Nitekim de açıyor! Bu da tokenın pahasını düşürür. Ayrıyeten, katı emisyonlara sahip tokenlara kıyasla satın alma gücünü azaltır. Bu da ağın genel pahasının düşmesine ve ekosistemin uzun vadeli sürdürülebilirliğinin ziyan görmesine yol açabilir.

Başka bir Twitter kullanıcısı “SUI’yi seviyorum ama… Şu anda ona bir metre direkle dokunmam” diyor. Buna karşılık, birtakım topluluk üyeleri “SUI’yi daha ucuza satın almayı dört gözle bekliyor.” Bu ortada, altcoin fiyatı main-net lansmanından sonra yaklaşık %40 oranında düştü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkler de Çokça Aldı: Bu Altcoin’in Birçok Boşaltılabilir! 3SUI fiyat grafiği

Token arzının %66’sı satılabilir! Altcoin fiyatı nasıl etkilenir?

Son bilgiler, piyasa yapıcıların (MM’ler) dolanımdaki arzın yaklaşık %66’sını elinde tuttuğunu ortaya koyuyor. Bu gelişme, yatırımcılar ve traderlar ortasında altcoin fiyatı ve piyasa dinamikleri üzerindeki potansiyel tesiri konusunda tasalara yol açıyor. SUI, toplam arzının yaklaşık %4’ünü MM’lere tahsis etti. Bu da sirkülasyondaki arza 400 milyon token daha eklenmesi manasına geliyor. Lakin kimi gözlemciler, tahsis edilen gerçek token sayısının 288 milyona yakın olduğunu ileri sürüyor. Bu da MM’lerin sirkülasyondaki arzın yaklaşık %54’üne sahip olduğu manasına geliyor.

OKX ve Kucoin üzere borsalar tarafından uygulanan hak ediş programları nedeniyle SUI tokenlerinin birinci halka açık deveranı yaklaşık 200 milyondu. Sonuçta, sirkülasyondaki arzın büyük bir kısmını, opsiyon konumlarını korumak için varlıklarını satması gereken MM’ler tutuyor. MM’lerin elindeki bu yoğunluk, fiyatı ve piyasa dinamikleri üzerindeki potansiyel tesiri hakkında kaygılara yol açıyor. Arzın kıymetli bir yüzdesi satılırsa, fiyat oynaklığı artabilir. Bu da potansiyel olarak token’ın bedeli üzerinde olumsuz bir tesire sahip olacaktır. Altcoin ile ilgili durum, kripto paraları değerlendirirken token tahsisini ve arz dinamiklerini anlamanın değerini vurguluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap