Türk Sanatçı, Denizli’de Birinci NFT Standını Açtı!

Türk Sanatçı, Denizli’de Birinci NFT Standını Açtı!

Paylaş
BTC Piyasası: Türk Sanatçı, Denizli’de Birinci NFT Standını Açtı!

Dünya çapında non fungible tokenların (NFT) popülaritesi artmaya devam ederken piyasada milyonlarca dolarlık eserler el değiştiriyor. Bu yeniliğe, ülkemizden sanatçılar da katılıyor. Bugün bir akademisyen ve sanatçı olan Ceren Tekin Karagöz’den bahsedeceğiz. Karagöz, 11 Mart 2022 Cuma günü, Denizli’deki ilk NFT sergisini gerçekleştirdi. Sergi, 22 Mart’ta sonlanacak. İşte detaylar…

Ceren Tekin Karagöz, Denizli’de ilk NFT sergisini açtı

Benzersiz, başka bir şeyle değiştirilemeyen tokenlar olan NFT’ler, milyonlarca dolarlık işlem hacimleriyle gündeme geliyor. Bu alan, sanatçıların geniş kitlelere göreceli olarak daha rahat bir şekilde ulaşabilmesini sağlıyor. Geçtiğimiz aylar boyunca NFT’ler, kripto para alanının en çok yükselen “alt grubu” olarak karşımıza çıktı. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere kripto para piyasalarının çoğu geç bir dönemde büyük bir düzeltme yaşarken, Nansen araştırmasına göre NFT’ler, yılın başından bu yana Ethereum cinsinden yüzde 90.9 ve dolar cinsinden yüzde 35.9’luk performansıyla öne geçti.

BTC Piyasası: Türk Sanatçı, Denizli’de Birinci NFT Standını Açtı! 1

Dünya çapında piyasaya damga vuran bu alanda, Türk sanatçılar da öne çıkıyor. Bunlardan biri, akademisyen Ceren Tekin Karagöz oldu. Karagöz, 11 Mart 2022 Cuma günü, Pamukkale Üniversitesinde NFT sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Bu serginin, Denizli’de ilk NFT sergisi olduğunu belirtmekte fayda var. Sergi, 22 Mart 2022 tarihine kadar görülebilecek.

BTC Piyasası: Türk Sanatçı, Denizli’de Birinci NFT Standını Açtı! 2

Sergide neler var?

Sergide, 40 adet NFT yer alıyor. Bu NFT’lerin 20 tanesi hareketli grafiklerden oluşurken, 20 tanesi PNG görsellerden oluşuyor. Sanatçının açıklamasına göre PNG’lerden oluşan NFT’ler, İngiliz yazar J.R.R. Tolkien’in yarattığı Orta Dünya’daki karakterleri temsil ediyor. Sergiye katılanlar, NFT’lere, eserlerin yakınındaki QR kodunu okutarak ulaşabiliyor. Sanatçı, bazı eserlerinin arasında QR kodlar ile bağlantılı eserler bulunduğuna dikkat çekiyor.

BTC Piyasası: Türk Sanatçı, Denizli’de Birinci NFT Standını Açtı! 3

Örneğin “Bavul? Yeni/Eski” eserinde bir bavulun içerisinde para ile ilgili eski dergiler, eski paralar yer alırken bir harici belleğin ve QR kodunun üzerinde Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun yazdığı Bitcoin whitepaper’ı yer alıyor. Bilindiği üzere Bitcoin whitepaper’ı, Nakamoto tarafından 2008 yılında yazıldı ve Bitcoin için orijinal planı açıklıyor. Sanatçı, bu eseriyle, insanların para algısı üzerine düşünmesini sağlıyor. Zaten serginin amacının kripto paralar, NFT’ler, sanat ve finans ilişkisi gibi kavramlar üzerine düşünmek olduğu, serginin bu amaçla başlatıldığı belirtiliyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap