Tether U Dönüşü Yaptı: Bu Süreçlere Devam Ediyor!

Tether U Dönüşü Yaptı: Bu Süreçlere Devam Ediyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Tether U Dönüşü Yaptı: Bu Süreçlere Devam Ediyor!

Popüler stablecoin USDT’nin ihraççısı Tether, 2023 yılı sonuna kadar bu uygulamayı durdurma taahhüdüne karşın, müşterilerine USDT cinsinden kredi sağlamaya devam etti. Bu açıklama, şirketin bu cins kredilerin verilmesinde bir artış olduğunu gösteren ve Tether’in şeffaflığı ve finansal istikrarı hakkında soruları gündeme getiren en son üç aylık mali güncellemesinden geliyor. İşte detaylar…

Tether, kredi sağlamaya devam ediyor

30 Haziran itibariyle Tether, bir evvelki çeyrekte kaydedilen 5,3 milyar dolardan kayda bedel bir artışla 5,5 milyar dolarlık ödenmemiş kredi bildirdi. Borç verme faaliyetlerindeki bu beklenmedik genişleme, Tether’in Aralık 2022’de kamuoyuna yaptığı ve şirketin bu yılın sonuna kadar rezervlerindeki teminatlı kredileri sıfıra indirmeyi taahhüt ettiği açıklamayla tam bir tezat oluşturuyor.

BTC Piyasası: Tether U Dönüşü Yaptı: Bu Süreçlere Devam Ediyor! 1

Tether sözcüsü Alex Welch, son kredileri doğrulayarak şirketin münasebetine ışık tuttu. Welch, “2023 yılının ikinci çeyreğinde, uzun müddetli münasebetler geliştirdiğimiz müşterilerimizden birkaç kısa vadeli kredi talebi aldık ve bu talepleri karşılama kararı aldık.” dedi. Welch’e nazaran, bu kredilerin ardındaki temel nedenler, müşterilerin likiditelerinin tükenmesini önlemek ve müşterilerin teminatlarını potansiyel olarak elverişsiz fiyatlarla satmaktan kaçınmalarına yardımcı olmaktı. Lakin, Tether’in bu kredileri 2024 yılına kadar büsbütün ortadan kaldırmayı planladığını vurguladı.

Raporlar neye işaret ediyor?

Wall Street Journal’ın Tether’in kredi uzatımına ait raporu, şirketin şeffaflığı ve teminatlı kredilerinin niteliği hakkında tartışmalara yol açtı. Tether daha evvel tüm kredilerinin likit varlıklar tarafından çok teminatlandırıldığını argüman etmişti. Bununla birlikte, üç aylık mali raporlar bu varlıkların bileşimine ait detaylardan mahrumdur ve kripto para ünitelerinin teminat olarak dahil edilip edilmediğine dair sorular bırakmaktadır. Son rapor, Tether’in varlıklarının birçoklarının ABD Hazine bonoları ve başka yüksek likiditeye sahip varlıklar biçiminde olduğunu ve Hazine bonolarının şirketin rezervlerinin yaklaşık 55,8 milyar dolarını oluşturduğunu ortaya koyuyor. Kıymetli metaller ve Bitcoin, sırasıyla yaklaşık 3,3 milyar dolar ve 1,7 milyar dolar ile varlıklarının değerli bir kısmını oluşturmaktadır.

BTC Piyasası: Tether U Dönüşü Yaptı: Bu Süreçlere Devam Ediyor! 2

Tether’in üç aylık raporlarında kapsamlı bir bilanço sunmaması, bilhassa de 3,3 milyar dolardan fazla fazla rezerv tahakkuk ettirdiğini sav ettiği için kaygıları körükledi. Bu telaşlar, düzenleyicilerin ve eleştirmenlerin devam eden incelemeleri ile daha da artmaktadır. Wall Street Journal’ın raporuna cevaben Tether, klâsik finans kurumlarının müşterilerinin muhtaçlıklarını karşılamada başarısız olduğunu ve haksız bir biçimde Tether’e odaklandığını tez eden bir bildiri yayınladı. Şirket, teminatlı kredilerinden kaynaklanan muhtemel riskleri azaltmak için değerli rezervler tuttuğunu ve uygulamalarının müşteri çıkarlarıyla uyumlu olduğunu savundu.

Şirket farklı bir yol izliyor

Tether’in kredi vermeye devam etme kararı kripto para topluluğunda belirsizlik yarattı. Şirket daha evvelki taahhüdünden farklı bir yol izlerken, paydaşlar ve yatırımcılar bu durumun nasıl gelişeceğini ve Tether’in piyasadaki itimadı yine kazanıp kazanamayacağını yakından takip ediyor. Bu gelişme, kripto para kesiminde şeffaflık ve hesap verebilirlikle ilgili kıymetli soruları gündeme getirmekte ve Tether üzere stablecoin ihraççılarının istikrarını sağlamak için daha net standartlara ve düzenlemelere duyulan muhtaçlığı vurgulamaktadır. Tether bu zorlukların üstesinden gelirken, kripto para piyasası, şirketin mali uygulamaları ve daha geniş kripto ekosistemi için sahip olabilecekleri sonuçlar hakkında daha fazla güncelleme bekleyerek gerginliğini koruyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap