Tether CTO’su WSJ’ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil!

Tether CTO’su WSJ’ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil!

Paylaş
BTC Piyasası: Tether CTO’su WSJ’ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil!

Dünyanın en büyük stablecoin’inin gerisindeki kripto devi Tether, geçtiğimiz günlerde eski medya kuruluşu Wall Street Journal’ı stablecoin ihraççısına karşı tekrarlanan incelemeleri için davet yaptı. Tether ayrıyeten bankacılık dalında devam eden zorlukların altını çizdi. Bu doğrultuda, WSJ’yi klâsik finanstaki eksiklikleri rapor etmemekle suçladı.

Wall Street Journal Tether hakkında ses getiren bir haber yaptı

Yakın vakitte yayınlanan bir blog yazısında Tether, klâsik finans (TradFi) kurumlarının müşterilerinin muhtaçlıklarını hakikat bir formda karşılamadığını belirtti. USDT ihraççısına nazaran, TradFi oyuncuları müşterilerine odaklanmak yerine Tether’in operasyonlarını incelemeyi seçti. Stablecoin firması savunmasında, müşterilerinin menfaati için fazla rezervlerinin 3,3 milyar doları aştığını belirtti.

Bu ortada, Tether baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, bir WSJ haberine tenkitler getirdi. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere WSJ, şirketin USDT cinsinden teminatlı kredileri hakkında bir haber yaptı. Haberde, bir şirket yetkilisinin, içinde bulunduğumuz yılın ikinci çeyreğinde yeni kredilerin verildiği şartları açıklayan yorumuna yer verildi. Daha evvel çıkan haberler, şirketin sessizce tekrar kredi verdiği tarafındaydı. Bu gelişmenin akabinde Ardoino, Wall Street Journal’ın haberine ait sert çıkış yaptı.

BTC Piyasası: Tether CTO’su WSJ’ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil! 1

WSJ haberi yanlış, bahsettiği kişi Tether sözcüsü ve çalışanı değil”

Sorun, şirketin 2023’te kredi riskini sıfıra indirmeye yönelik kendi duyurusuna ters olan USDT cinsinden kredilerin ihracını artırdığını söyleyen mali tablosuyla ilgiliydi. Aralık 2022’de Tether, maruziyeti azaltmaya yönelik bir plan ortaya koydu. Böylelikle, artan teminatlı kredi yüküne ait kaygıları ele aldı. Fakat son üç aylık rapor, teminatlı kredilerin 2022’nin tıpkı devrine kıyasla 2023’te ölçü arttığını gösterdi.

Bunun yanı sıra WSJ raporu, başlangıçta Tether sözcüsü olduğu söylenen Alex Welch’in bir yorumunu aktardı. Ardiono, WSJ’ın Welch’in birinci etapta bir şirket çalışanı bile olmadığı için yorumu yanlış aktardığını açıkladı. Raporda Welch, teminatlı kredilerdeki artışın nedeni olarak “müşterilerden gelen az sayıda kısa vadeli kredi talebini” gösterdi. Bu noktada Ardiono şu açıklamayı yaptı:

WSJ’nin makalesinde atıfta bulunduğu kişi bir Tether sözcüsü değildir ve Tether’de çalışmamaktadır. Çünkü bu kişi magazin gazetesiyle yazışmalarında tekraren bunu belirtmiştir.

BTC Piyasası: Tether CTO’su WSJ’ye Sert Çıktı: Sözcü Dediği Çalışan Bile Değil! 2

Stablecoin ihraççısı şirket yeni alanlara yatırım yapıyor

Paolo Ardoino, şirketin aslında yılda 4 milyar dolar kar elde etmeyi hedeflediğini belirtti. Ayrıyeten, teminatlı kredileri azaltmaya hazır olduğunu kaydetti. Planı yineleyerek, Tether’in teminatlı krediler rezervlerden çıkarılana kadar devam etmeye kararlı olduğunu söyledi.

Diğer tarafta, şirket geçtiğimiz günlerde bir Tether Group şirketi olan Damoon aracılığıyla Northern Veri Group’a stratejik bir yatırım yaptığını duyurdu. Tether, son vakitlerde güç üretimi, Bitcoin madenciliği ve bağlantı teknolojisi üzere bölümlere giriyor. Böylelikle şirket, Fintech’in ötesine geçmek için etkin olarak yatırım yapıyor. Şirket CTO’su Paolo Ardoino, bu gelişmeye ait olarak şunları söyledi:

Bu yatırım, Tether tokenlerinin rezervlerinin gücünü ve bütünlüğünü korurken sorumlu büyüme ve yeniliğe olan bağlılığımızın altını çiziyor. Son yatırım Tether için yeni teknoloji hudutlarına yeni bir teşebbüsü temsil ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap