Tarihe Geçecek NFT Coin Dolandırıcılığı: Rug Pull Yaptılar!

Tarihe Geçecek NFT Coin Dolandırıcılığı: Rug Pull Yaptılar!

Paylaş
BTC Piyasası: Tarihe Geçecek NFT Coin Dolandırıcılığı: Rug Pull Yaptılar!

11 Ocak’ta dolandırıcılar, Solana Blockchain’i tarihindeki en büyük NFT coin rug pull’larından birini gerçekleştirdi. Dolandırıcılar, koleksiyonerler “Big Daddy Ape Club” NFT’lerini basmak için gönderilen 9.136 SOL değerindeki fon ile (yaklaşık 1.3 milyon dolar) kaçtılar. Ortada NFT yoktu. Kriptokoin.com olarak olayın detaylarını aktarıyoruz…

NFT coin dolandırıcılığı gündem oldu: 1.3 milyon dolarlık SOL kayıp

Big Daddy Ape Club, Solana Blockchain’inde basılacak ve Solanart NFT pazarında listelenecek 2222 maymun temalı NFT koleksiyonu olarak tanıtıldı. Ancak bunun klasik bir rug pull olduğu ortaya çıktı. “Rug pull” kavramı, bir projenin arkasındaki ekibin fonları toplayıp kaçtığı dolandırıcılık türünü tanımlıyor. Big Daddy Ape Club’ın arkasındaki insanlar, merkezi olmayan kimlik doğrulama şirketi Civic tarafından NFT lansmanının “doğrulanmasına” rağmen 9.136 SOL’luk fonlarla birlikte kaçmayı başardılar.

BTC Piyasası: Tarihe Geçecek NFT Coin Dolandırıcılığı: Rug Pull Yaptılar! 1

Yakın zamanda Civic, Solana’da bir NFT denetleme ve doğrulama hizmeti olarak faaliyet göstermeye başlamıştı. Civic, Aralık ayı sonlarında, Verified by Civic Pass programı aracılığıyla Big Daddy Ape Club’ı “doğruladığını” duyurdu.  Şirket, programı, içerik oluşturucuların gerçek dünyadaki kimliklerini doğrulamaları ve topluluklarında güven oluşturmaları için ücretsiz bir hizmet olarak tasarladığını söylüyor. Ancak Big Daddy Ape Club bu güveni istismar etti.

https://twitter.com/civickey/status/1473767804801191936

Civic şimdi, dolandırıcılıktan sorumlu olanları bulmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştığını söylüyor. Civic CEO’su Chris Hart, NFT’lerin mint edilmesi gereken, yani çıkarılması gereken günde aşağıdaki tweet’i attı:

Bildirilen Big Daddy Ape Club rug pull’unun ve olaya dahil olan kurbanların olduğunun farkındayız. NFT topluluğuna yönelik bu saldırıyı ciddiye alıyoruz ve elimizden gelen tüm yardımı sunmak için adımlar atıyoruz.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap