SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri

SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri

Başta SPX ve DXY olmak üzere Bitcoin ve yedi altcoin için al-sat düzeylerine bakıyoruz. S&P 500 toparlanmaya çalışıyor. Fakat Bitcoin ve belli altcoinler kendi direnç düzeylerinin üzerine çıkmakta zorlanıyor. CoinGlass bilgilerine nazaran Bitcoin Ağustos ayında yaklaşık %11 oranında kıymet kaybetti. Buna nazaran 2022 yılının birebir ayında görülen %13,88’lik düşüşün gerisinde kaldı. Eylül ayı için de tablo pek parlak görünmüyor. Tarih, 2017’den bu yana her yıl Bitcoin Eylül ayında gerilediğini gösteriyor.

Kötümser duygular

Bloomberg Intelligence kıdemli makro stratejisti Mike McGlone Bitcoin konusunda daha da karamsar. McGlone, “küresel ekonomik sıfırlanma” durumunda Bitcoin’in 10.000 dolara kadar düşebileceği uyarısı yapıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 1

Analistler Bitcoin ve altcoin dünyası için hem yükseliş hem de düşüş amaçları veriyor. Lakin, büyük yatırımlar yapmadan evvel fiyatın aralıktan çıkmasını beklemek daha güzel. Tipik olarak, düşük volatilite periyodundan sonra volatilite artıyor. Fakat kırılmanın istikametini kesin olarak kestirim etmek sıkıntı.

S&P 500 Endeksi fiyat analizi

Altcoin projelerine bakmadan evvel S&P 500 Endeksi (SPX) 24 Ağustos’ta hareketli ortalamalardan aşağı döndü. Fakat ayılar daha düşük düzeyleri sürdüremedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 2

Boğalar 25 Ağustos’taki toparlanmanın akabinde alım baskısını sürdürdü. Ayrıyeten endeksi hareketli ortalamalara geri itti. Alıcıların bu mahzuru aşması halinde endeks 4.607 ile 4.650 ortasındaki genel direnç bölgesine yükselecek. Bu bölge muhtemelen boğalar ve ayılar ortasında güçlü bir uğraşa sahne olacak. Fiyat bir kere daha hareketli ortalamalardan aşağı dönerse, ayıların seviyeyi şiddetle savunduğunu gösterecektir. Parite daha sonra 4.325’teki çok kıymetli dayanağa kayabilir. Bu düzey aşağı kırılırsa, endeks düşüş eğilimli bir baş ve omuz formasyonunu tamamlayacak. Bu da formasyon gayesi olan 4.043’e hakikat bir düzeltme başlatacak.

ABD Dolar Endeksi fiyat analizi

Boğalar 22 Ağustos’ta ABD Dolar Endeksi’ni (DXY) düşüş trendi çizgisinin üzerine taşıdılar. Buna nazaran düzeltmenin yakın vadede sona erebileceğinin sinyalini verdiler.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 3

Ayılar 23 Ağustos’ta fiyatı bu düzeyin altına çekmeye çalıştı. Fakat boğalar yerlerinde kaldı. Bu da boğaların düşüş trendi çizgisini başarılı bir biçimde dayanağa çevirdiğini gösteriyor. Boğalar bir sonraki denemelerinde fiyatı 106 düzeyine çekmeye çalışacak. 103’te yükselen 20 günlük üssel hareketli ortalama (EMA) ve çok alım bölgesine yakın nispî güç endeksi (RSI) alıcılar için bir avantaja işaret ediyor. Ayılar geri dönüş yapmak istiyorsa, fiyatı süratli bir formda düşüş trendi çizgisinin altına çekmeleri gerekecek. Bunu yaparlarsa, endeks 102 olan 50 günlük kolay hareketli ortalamaya (SMA) kayabilir.

Bitcoin al-sat seviyeleri

Bitcoin 24.800 dolar ile 26.833 dolar ortasındaki aralıkta süreç görmeye devam ediyor. Bu nedenle boğalar ve ayılar büyük bahisler oynamıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 4

Aşağı eğimli hareketli ortalamalar ve çok satım bölgesindeki RSI, ayıların komutada olduğunu gösteriyor. Fakat, boğaların 24.800 dolar düzeyini güçlü bir biçimde savunması beklenen. Bu nedenle satıcılar aşağı istikametli hareketi sürdürmekte zorlanacak. Fiyat takviyeden geri dönerse, BTC/USDT kurunun konsolidasyonuna bir müddet daha devam edebileceğini gösterecek. Üst tarafta, 26.833 doların üzerindeki bir ralli birinci güç işareti olacaktır. Bu, fiyatı 50 günlük SMA’ya (28.806 dolara) ve daha sonra 30.000 dolara çıkaracak. Bilakis, 24.800 dolar takviyesinin altında bir kırılma ve kapanış, düşüş trendinin bir sonraki ayağını 20.000 dolara yanlışsız başlatacak.

Altcoin Ethereum için al-sat seviyeleri

Kripto para dünyasında önde gelen altcoin Ethereum ayıların satış baskısını sürdürdüğünü gösteren 1.626 dolarlık kıymetli dayanağın yakınında süreç görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 5

Boğaların güçlü bir toparlanma başlatamaması, 1.626 doların altına inme riskini artırıyor. Bu türlü bir durumda altcoin ETH/USDT kuru 1.550 dolara kadar düşecek. Bu düzey boğalar tarafından sağlam alımları çekecek. Fiyat bu düzeyden üst döner lakin 1.626 dolardan aşağı dönerse, ayıların seviyeyi dirence çevirdiğine işaret edecek. Bu da 1.368 dolara gerçek bir düşüş basamağı başlatacak. Boğaların bir geri dönüş sinyali vermek için fiyatı 20 günlük EMA’nın (1.716 doların) üzerine çekmesi gerekecek.

Altcoin BNB için al-sat seviyeleri

Altcoin BNB’de geri çekilmenin 220 dolarlık düzeyde satışla müsabakası, ayıların seviyeyi dirence çevirmeye çalıştığını gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 6

Boğaların lehine olan küçük bir olumlu nokta, 220 dolardan çok fazla vazgeçmemiş olmalarıdır. Bu da alıcıların baskıyı sürdürdüğünü gösteriyor. Boğaların direnç çizgisine hakikat bir rahatlama rallisi başlatmak için 20 günlük EMA’daki (223 dolar) bariyerin üstesinden gelmesi gerekecek. Bu düzey yeniden ayıların güçlü satışlarına şahit olacak. Aşağı istikamette birinci dayanak 213 dolar düzeyi. Bu düzeyin aşağı taraflı kırılması halinde altcoin BNB/USDT kuru 200 dolardaki ruhsal takviyeye kadar gerileyecek. Bu düzeyin altında bir kırılma, düşüşü 183 dolarlık bir sonraki ana takviyeye kadar uzatacak.

Altcoin XRP için al-sat seviyeleri

Boğaların altcoin XRP’yi 0,56 doların üzerine taşımadaki başarısızlığı kelam konusu. Buna nazaran bu durum daha yüksek düzeylerde talep eksikliğine işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 7

0,50$’lık zayıf sıçrama ayıların agresif satışlarını çekebilir. Şayet 0,50$’lık takviye ortadan kalkarsa, altcoin XRP/USDT kuru 0,41 dolarlık değerli takviyeye düşecek. Bu düzey boğaların güçlü alımlarına şahit olacak. Fiyat bu dayanaktan toparlanırsa, paritenin birkaç gün daha 0,41 ila 0,56 dolar ortasında salınabileceğini gösterecek. Bilakis, fiyat yükselir ve 0,56 doların üzerine çıkarsa, daima bir toparlanmanın başladığını gösterecek. Parite daha sonra 50 günlük SMA’ya (0,64 dolara) tırmanacak.

Cardano al-sat seviyeleri

Altcoin Cardano son birkaç gündür 0,24 dolar ile 0,28 dolar ortasındaki dar aralıkta salınıyor. Bu, boğaların dayanağın yakınında satın aldığını ve ayıların direnç düzeyinde satış yaptığını gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 8

Alıcılar fiyatı 0,28 dolarlık genel direncin üzerine çıkarırsa, altcoin ADA/USDT kuru 50 günlük SMA’ya (0,29 dolara) yanlışsız bir ralli başlatacak. Bu düzey bir pürüz teşkil edebilir lakin aşılması halinde parite 0,34 dolara kadar yükselecek. Ayıların diğer planları olması mümkün. Genel direnci savunmaya çalışacaklar. Ayrıyeten fiyatı 0,24 dolarlık aralığın dayanağına çekecekler. Bu düzey kırılırsa, parite 0,22 dolara ve sonunda 0,20 dolara düşecek.

Altcoin Dogecoin al-sat seviyeleri

Altcoin Dogecoin son birkaç gündür 0,06 dolarlık güçlü dayanak ile 20 günlük EMA (0,07 dolar) ortasında süreç görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 9

20 günlük EMA aşağı eğimli ve RSI negatif bölgede. Bu da ayıların avantajlı olduğunu gösteriyor. Satıcılar fiyatı 0,06 doların altına çekmeye ve durumlarını daha da güçlendirmeye çalışacak. Boğalar için vakit azalma sürecinde. Bir toparlanma başlatmak istiyorlarsa, fiyatı süratli bir formda 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmaları gerekecek. Bunu yaparlarsa, altcoin DOGE/USDT kuru 50 günlük SMA’ya (0,07 dolara) yükselecek. Akabinde 0,08 dolara sıçrayacak.

Altcoin Solana al-sat seviyeleri

Altcoin Solana kademeli olarak düşüyor. Bu da ayıların her küçük rahatlama rallisine atladığını gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 10

Altcoin SOL/USDT paritesi 22 Ağustos gün içi en düşük düzeyi olan 19,35 dolara kadar düşecek. Bu düzeye inilirse, satışlar ağırlaşacak. Ayrıyeten parite 18 dolara ve nihayetinde 15,60 dolarlık bir sonraki ana dayanağa düşecek. Bu varsayımın tersine, fiyat yükselir ve 22,30 doların üzerine çıkarsa, daha düşük düzeylerde sağlam bir alım olduğunu gösterecek. Parite evvel 50 günlük SMA’ya (23,61 dolara) ve akabinde 26 dolarlık güçlü dirence yükselecek.

Polkadot al-sat seviyeleri

Boğalar altcoin Polkadot’u itip kakmaya çalışıyor. Altcoin DOT 20 günlük EMA’daki (4,64 dolar) genel direncin üzerinde yer alıyor. Fakat ayıların sert direnciyle müsabakaları beklenen.

Ulaş Utku Bozdoğan: SPX, DXY, BTC ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Düzeyleri 11

Fiyat 20 günlük EMA’dan aşağı dönerse, hassaslığın olumsuz kaldığını ve traderların rallilerde satış yaptığını gösterecek. Bu da değerli takviyenin 4,22 dolarda yine test edilmesi mümkünlüğünü artıracak. Bu dayanak kırılırsa, altcoin DOT/USDT kuru 4 dolara ve daha sonra 3,88 dolara düşecek. Öte yandan, alıcılar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarırsa, 5 dolarlık kırılma düzeyine daha güçlü bir rahatlama rallisinin başladığını gösterecek. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bu düzey ayılar tarafından satışları çekecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap