Solana fiyatı bugün neden düştü?

Solana fiyatı bugün neden düştü?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Solana fiyatı bugün neden düştü?

Solana fiyatı istikametini aşağıya çevirdi. Yatırımcılar ise tanınan kripto para ünitesindeki bu düşünün altındaki mümkün sebepleri ve düşüşün devam edip etmeyeceğini merak etmeye başladılar.

Solana, 4 günde yüzde 12’lik bir düşüşün akabinde 11 Eylül 2023 tarihinde 18,3 dolara ulaştı ve değerli bir yükseliş eğilimi takviye sınırını tekrar test etti. Lakin bu dayanağın, SOL token’ın 2024 yılına kadar neredeyse sıfıra indirebilecek bir düşüş sisteminin modülü olmasından tasa ediliyor.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere SOL, “yükselen üçgen” olarak isimlendirilen bir tertip içerisinde süreç görmektedir. Bu üçgen, 2021’den bu yana geçerli olan düz bir destek-dönüş direnci ve Aralık 2022’nin sonlarından bu yana keskin düşüşleri engelleyen daha düşük bir trend çizgisi içeriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Solana fiyatı bugün neden düştü? 1

Formasyon, SOL örneğinde olduğu üzere bir düşüş trendinden sonra ortaya çıkabilir. Token formasyonu teyit eder ve dayanağın altına inerse, gaye fiyatı neredeyse sıfır olabilir, bu da azamî üçgen yüksekliğine eşit bir düşüş manasına gelir.

Bununla birlikte, açıklanan taslak gerçekleşmeden evvel, Solana fiyatı, azalan süreç hacimleri nedeniyle muhtemelen takviyede konsolide olacaktır. Dahası, Solana’nın sonraki fiyat hareketi büyük ölçüde Bitcoin fiyatına bağlıdır. Çünkü altcoin, yılbaşından bugüne BTC’nin ayak izlerini takip ederek birebir eğilimle daha yüksek volatilite sergiledi.

Öte yandan, zincir üzerindeki ölçümler düşüş iddiasını desteklemektedir. Solana’daki önde gelen protokoller, kripto kesimindeki genel düşüş trendiyle uyumlu olarak, bir evvelki ay kilitli toplam kıymette (TVL) çift haneli kayıplar yaşadı.

FTX rüzgarı düşüş iddiasını destekliyor

Ayrıca, FTX 13 Eylül’de varlıklarını tasfiye etmek için onay alacağından, altcoin piyasası bu hafta daha fazla satış baskısıyla karşı karşıya kalabilir. İflas eden kripto borsasının Nisan ayında çeşitli kripto varlıklarında 3,4 milyar dolara sahip olduğu ve Ocak ayı datalarına nazaran SOL varlıklarının 685 milyon dolara yükseldiği bildirildi.

FTX’in sahip olduğu bir cüzdan olan analitik platform Arkham Intelligence’a nazaran, Eylül ayı başlarında Solana Network’ten Ethereum’a 10 milyon dolar kıymetinde dijital varlık taşıdı. Bu hareket, borsanın iflas süreçleri sırasında bir dizi token dökümünün birincisi olabileceği tasalarına yol açtı.

Bunun yanı sıra, Michael Novogratz’ın Galaxy Finance’i kripto varlıklarını yönetiyor ve SOL ve başka varlıkları ne kadar yükseğe satabilirlerse o kadar çok para kazanıyorlar. Bu nedenle, uzmanlara nazaran Galaxy’nin token’ı kısa devre yapması ve ucuza elden çıkarması pek muhtemel görünmüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap