‘Sıradaki PEPE’ Denilen Altcoin Sıfırı Gördü!

‘Sıradaki PEPE’ Denilen Altcoin Sıfırı Gördü!

Paylaş
BTC Piyasası: ‘Sıradaki PEPE’ Denilen Altcoin Sıfırı Gördü!

Bir kripto influencer’ının tanıttığı ve sırdaki PEPE olduğunu sav ettiği altcoin projesi sıfıra indi. Projenin bir ‘rug-pull’ olayı olduğu tarafında kuşkular var. Savlara nazaran, yatırımcılar 2,2 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

İnfluencer “Sıradaki PEPE” dedi, dolandırıcılık çıktı!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto dünyasında dolandırıcılık ve sahtekarlık olayları hiç de ender değil. Pauly isimli tanınan bir kripto influencer’ı piyasaya yeni giren PNDX isimli bir altcoin’in reklamını yaptı. O kadar ki projenin, sırdaki tanınan meme coin’i PEPE olacağaını argüman etti. Lakin, bu projenin sonu tam bir hüsran oldu. Son haberlere nazaran, PNDX yatırımcılarına milyonlarca dolar kaybettirdi. Ayrıyeten geliştiricilerinin, altcoin’i bir ‘rug-pull’ için tasarladığı tarafında kuşkular ortaya çıktı.

İddialara nazaran, bahse husus altcoin projesi, makus niyetli bir fonksiyona sahipti. Zira, akıllı mukavelesinde herkesin bir diğerinin tokenlerini rastgele bir adrese transfer etmesine müsaade veriyordu. Böylelikle, Uniswap’teki PNDX havuzuna likidite eklenir eklenmez, tokenleri büyük kârlar karşılığında satan berbat niyetli şahıslar halıyı çekti. Bunun akabinde altcoin fiyatı dikey olarak sıfıra düştü.

BTC Piyasası: ‘Sıradaki PEPE’ Denilen Altcoin Sıfırı Gördü! 1PNDX fiyat grafiği. kaynak: Rune/Twitter

Bu ortada, Pauly token lansmanı ile ilgili bir sorun olduğunu sav etti. Ayrıyeten, kayıp yaşayan kullanıcılara tazminat ödeyeceğini ileri sürdü. Fakat influencer, daha evvel likiditeyi bir hafta boyunca kilitleyeceğini tez etmişti.

Yatırımcıların kaybı 2,2 milyon dolar

Sonuç olarak, büyük bir hevesle PEPE niyetine token alan yatırımcılar kıymetsiz PNDX’leriyle ortada kaldı. Argümanlara nazaran, yatırımcılar bu olayda yaklaşık 2.2 milyon dolar kaybetti. Durum takip eden, Rune takma isimli kripto traderı, olayın akabinde şu paylaşımı yaptı:

Pauly vakti bir hafta boyunca sağlam kaldı. Lakin, o kadar berbat etti ki neredeyse herkes PNDX’te para kaybetti. Bir mukavele ve bir web sitesi yapıştırdı. Web sitesinde beşerler token basabiliyordu. Lakin bu bir ön satış üzereydi. Rastgele bir adam, basımdan çabucak sonra likidite ekledi ve herkes tipik MaestroBots yahut eamUnibot kullanarak kontrat yoluyla satın almaya başladı. Ekseriyetle yapıldığı üzere oldu.

Ayrıca Rune, açıklamasında, “Likidite ~5.000 dolar idi. Beşerler on binlerce satın alıyordu. Fakat, büsbütün rekt (-%100) alıyorlardı. Zira basanlar büyük bir tesirle düşük likit bir kripto parada ~100X üst satıyorlardı. 10.000 dolardan daha az parayla ~700.000 dolar kazanan birkaç cüzdan gördüm. Bununla birlikte, öteki herkes toplamda yaklaşık 2,2 milyon dolar kaybetti,” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap