Sıfırlanan Altcoin’den Açıklama Geldi! Sorumlu Aşikâr Oldu

Sıfırlanan Altcoin’den Açıklama Geldi! Sorumlu Aşikâr Oldu

Paylaş
BTC Piyasası: Sıfırlanan Altcoin’den Açıklama Geldi! Sorumlu Aşikâr Oldu

21 Eylül’de Linear Finance, önemli bir hack teşebbüsünün akabinde token fiyatının sıfıra düştüğünü gördü. Altcoin projesinin gerisindeki takım, geçtiğimiz dakikalarda detaylı bir otopsi raporu yayınladı.

LINA fiyatı 21 Eylül’de sıfırı gördü

Linear Finance protokolü, 21 Eylül 2023’te büyük bir akına maruz kaldı. Bu taarruz, hem PancakeSwap’ta hem de Ascendex’te bulunan tüm ℓUSD likiditesinin tükenmesine ve ℓUSD fiyatının sıfıra düşmesine neden oldu. Btcpiyasasi.com olarak gelişmenin detaylara birinci dakikalar bu yazıda yer verdik.

BTC Piyasası: Sıfırlanan Altcoin’den Açıklama Geldi! Sorumlu Aşikâr Oldu 1

Sorumlu AAVE tokenleriydi

Saldırgan, sınırsız ölçüde ℓAAVE basmayı başardı. Akabinde bu likit varlığı Linear Borsası’nda ℓUSD ile takas etti. Bu süreçlerin çabucak akabinde ℓUSD’yi PancakeSwap ve Ascendex’te sattı. Bu süratli ve stratejik ataklar, altcoin’in kıymetinin sıfırlanmasına neden oldu.

Linear takımı, protokolü, varlıklarını ve kullanıcılarını korumak için çabucak harekete geçti.

Ekip birinci olarak, token basma, yakma yahut takasına müsaade veren tüm protokol mukavelelerini durdurdu. ℓUSD için Linear köprü kontratını devre dışı bıraktılar. Ayrıyeten, saldırganı yakalamak ve adalete teslim etmek için bölümün önde gelen bir takımla çalışmaya başladılar.

Bu akında yer aldığı bilinen cüzdanların bilgileri, tüm büyük borsalarla ve yetkililerle paylaşıldı. Bu da saldırganın yakalanmasını ve adaletin sağlanmasını hızlandırmayı amaçlıyordu.

BTC Piyasası: Sıfırlanan Altcoin’den Açıklama Geldi! Sorumlu Aşikâr Oldu 2Linear grubu, protokolün eski haline getirilmesi ve kullanıcıları için oluşan zararın giderilmesini öncelik haline getirdi. Kullanıcılarına samimiyetle özür diledi. Linear grubu, müşterilere nizamlı olarak bilgi vermeyi sürdüreceğini ve bu güçlü süreçte onların sabrını ve dayanağını beklediklerini tabir etti. Resmi blog yazısında grup, yaşananlara adımlar halinde şu halde yer verdi:

  • Tokenlerin basılmasına, yakılmasına yahut değiştirilmesine müsaade veren tüm protokol kontratları duraklatıldı.
  • Linear köprü mukavelesi ℓUSD için devre dışı bıraktık.
  • Ekip, saldırganı/saldırganları takip etmek ve onları adalete teslim etmek için bölüm önderi bir takımla anlaştı.
  • İstismarda yer alan cüzdanları tüm büyük borsalar ve yetkililerle paylaştık.

Kullanıcılarımıza verilen ziyanı geri almak, birinci önceliğimiz olacak

Proje ile kontaklı altcoin fiyatları, hack teşebbüsünün akabinde sert düşüş gösterdi. Linear Finance, telafi süreciyle ilgili olarak, “Protokolü geri yüklemek ve kullanıcılarımıza verilen ziyanı geri almak, sorun büsbütün çözülene kadar en büyük önceliğimiz olacaktır. Tüm kullanıcılarımızdan samimiyetle özür dileriz. Bu kademede maalesef sabrınızı ve dayanağınızı rica ediyoruz ve sizi tertipli olarak güncellemeye devam edeceğimizin garantisini veriyoruz,” diye yazdı.

BTC Piyasası: Sıfırlanan Altcoin’den Açıklama Geldi! Sorumlu Aşikâr Oldu 3

Sonuç olarak, kripto dünyasındaki bu büyük atak, altcoin’in kıymetinin sıfırlanmasına neden oldu. Lakin Linear grubu, bu sorunun üstesinden gelmek ve kullanıcılarının itimadını geri kazanmak için elinden geleni yapacağını belirtti. Bu çeşit taarruzlar, kripto kesimindeki güvenlik ve kontrolün ne kadar değerli olduğunu bir kere daha gözler önüne serdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap