Sıcak Gelişme: Friend Tech Hacklendi! Kullanıcı Dataları Sızdı!

Sıcak Gelişme: Friend Tech Hacklendi! Kullanıcı Dataları Sızdı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: Friend Tech Hacklendi! Kullanıcı Dataları Sızdı!

Son günlerde herkesin konuştuğu yeni platform Friend Tech, yüzbinlerce kişinin kimlik bilgilerini internete sızdırdı. Ethereum adresleri ve Twitter isimleri, öbür ifşa edilen bilgiler ortasında yer alıyor.

101.000 Friend Tech kullanıcısının bilgileri internete sızdı

Yearn Finance geliştiricilerinden Banteg, Friend Tech platformundaki kullanıcıların hassas bilgilerini içeren bir “sızdırılmış” depoyu GitHub’da paylaştı. Bu depo, 101.000’den fazla kullanıcının temel adreslerini ve ilgili Twitter kullanıcı isimlerini içeriyor.

Banteg, yalnızca kullanıcı bilgilerini yayınlamakla sonlu kalmadı. Tıpkı vakitte friend.tech’in düzenlemelerinde önemli problemler olduğuna da dikkat çekti. Kullanıcıların, Friend Tech’e kendi isimlerine gönderi yayınlama yeteneği verildiğini, bunun da muhtemelen tam anlayış yahut müsaade olmaksızın gerçekleştiğini tez etti.

Geliştirici, “Sızdırılan veritabanı 101.183 kişinin Friend.tech’e kendileri üzere gönderi yayınlama erişimine sahip olduğunu gösteriyor” dedi. Bu söz, ayrıntılı kullanıcı bilgilerini içeren bir CSV evrakı yayınlandıktan sonra geldi. Bu belge mali kaynaklar ve kullanıcı isimlerini içeriyordu.

Bilgiler, Spot On Chain analistlerinin Friend.tech’in API’sinin data sızdırma problemiyle müsabakasının akabinde gün yüzüne çıktı. Bu durum, kullanıcılar tarafından oluşturulan cüzdan bilgilerini API üzerinden erişilebilir hale getiriyordu.

Base, skandalların merkezinde yer almaya devam ediyor

Coinbase dayanaklı Base üzerinde faaliyet gösteren Friend.tech, Coinbase tarafından desteklenen bir Web3 toplumsal uygulamasıdır. Son vakitlerde birden fazla hack ve rug pull olayının merkezinde yer aldı. Bu platform, Twitter hesapları üzerinden “hisse” alım satımı yapılmasına imkan tanır. Bu özellik, hissedarlar için eşsiz erişim sağlayan özel sohbet odalarına erişim sunar.

Son vakitlerde yüksek profilli kayıtlar nedeniyle dikkat çeken bu platform, son 24 saat içerisinde 1,42 milyon doları aşan protokol fiyatları üreterek kullanıcıların ödediği fiyatlar açısından birinci üç kripto projesi ortasında yer aldı.

Bu ortada, Friend.tech’in sadece davetli betası 10 Ağustos’ta başlatıldı. Birinci gün yaklaşık 4.400 ETH (yaklaşık 8.1 milyon dolar) süreç hacmi elde etti. Cobie ve Hsaka üzere kimi kripto fenomenlerinin payları birkaç gün içinde üç ETH’ye sıçradı. Bu da fiat bazında 5.000 dolar manasına geliyor.

Friend Tech nedir?

Friend.tech, kullanıcılarına kendi profillerini oluşturma ve profillerinin “hisselerini” takipçilerine satma imkanı sunan bir toplumsal platformdur. Btcpiyasasi.com olarak

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap