Sıcak Gelişme: CFTC’den Kritik Binance Hamlesi!

Sıcak Gelişme: CFTC’den Kritik Binance Hamlesi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: CFTC’den Kritik Binance Hamlesi!

Kripto para piyasasının bir müddettir konuşulan davası Binance ve CFTC ortasındaki davada sona geliniyor üzere görünüyor. Aktarılan bilgilere nazaran bir Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu (CFTC) yetkilisi, kripto para piyasasına yönelik düzenlemelerin biraz daha azalacağına yönelik birinci işareti olabilecek bir biçimde, dev kripto para borsasıyla olan davanın mantıklı bir sonuca götürülmesini önerdi! İşte detaylar…

CFTC yetkilisinden Binance davasına yönelik kritik açıklamalar geldi!

Kripto para piyasasının Mart 2023’ten bu yana konuşulan dava haberlerinden biri olan Binance ve CFTC ortasındaki dava, piyasaya yönelik düzenleyici baskısını düşürecek bir atak ile sonuçlanabilir. Bir Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi (CFTC) yetkilisi, Binance davasını mantıklı bir sonuca götürmek için harekete geçti. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Mart 2023’ün başlarında, kripto borsası Binance ve CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, CFTC tarafından düzenleyici ihlal nedeniyle dava edilmişti. Dava, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki süreç maddelerini ihlal ettiği savıyla açıldı. Bu, Binance’in açık orta en büyük kripto borsası olduğu düşünüldüğünde, bir kripto piyasası işletmesine karşı en büyük yaptırım aksiyonlarından biri olarak açıklanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: CFTC’den Kritik Binance Hamlesi! 1

Bir öbür yandan Coinbase tarafından ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) açılan dilekçe davasıyla bir arada de kripto para piyasaları biraz rahatlamış görünüme sahip oldu. Bİldiğiniz üzere dev borsa, kural koyma dilekçesine rastgele bir cevap alamaması nedeniyle SEC’i dava etti ve SEC’in menkul değerler maddelerinin dijital varlıklara nasıl uygulanacağını açıklayan düzenlemeler yazmasını talep etti.

CFTC ile dev kripto para borsası Binance temas halinde!

Bir başka yandan CFTC’nin de kripto para borsasına yönelik bu ölçülü tutumu dikkat çekiyor. Son olarak CFTC kurul üyesi Kristin Johnson, ajansın faaliyetleri konusunda Binance ile görüşmelerde bulunduğunu açıkladı. Davada ileriye dönük bir yol bulma umudu olduğunu da kelamlarına ekleyen CFTC yetkilisi, dev kanal CNBC tarafına yaptığı açıklamada davanın mahkemeye mi götürüleceği yoksa uzlaşmaya mı gidileceğinin şimdi kararlaştırılmadığını açıkladı. Yetkili isim tarafından yapılan açıklama şu formda:

Potansiyel olarak problemli bir davranış olduğunu anladığımız şeyi tanımlamak ve onlara bu davranışı açıklama ve ileriye dönük bir yol bulmamıza yardımcı olma fırsatı vermek için Binance ile daima görüşmeler yapıyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: CFTC’den Kritik Binance Hamlesi! 2

Birçok uzman, iki taraf ortasında yapılacak muahedeyi yakından takip ediyor. Bunun nedeni ise mümkün bir muahede, kripto para piyasasına büyük bir çıkar sağlayacağı manasına gelebilir.

Dev kripto para borsası Çin’deki varlığını Kuzey Amerika’ya taşıyacak mı?

Bloomberg’in isimsiz kaynaklara atıfta bulunan bir raporuna nazaran, kripto para borsası Binance’in şu anda Çin’in en büyük kenti ve global bir finans merkezi olan Şangay’da yaklaşık yüz kontratlı çalışanı bulunuyor. Bu şahısların birden fazla mühendislik ve eser geliştirme departmanlarında çalışıyor. Bununla birlikte dev firmada, iş gücünün en azından bir kısmını Kuzey Amerika’ya taşıma önerisi en az bir yıldır üzerinde çalışılıyor, lakin bu hususta çok az gelişme oldu.

Bununla birlikte hatırlayacağınız üzere Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi, Binance.US ile tüm Binance yan kuruluşlarının ve iştiraklerinin ana şirketi olan Binance Holdings ortasında belirsizlikler olduğunu argüman ederek geçen ay Binance.US’a dava açtı. Binance borsası, davasında Zhao’dan da bahseden ve para cezası talep eden ajansın açıklamasına nazaran, uzun vakit evvel CFTC’ye kayıtlı olması gereken fakat kayıtlı olmayan “kasıtlı olarak anti-şeffaf bir ortak girişim” yürütmekle suçlanıyor. Öte yandan insan gücü ve işçi konusundan bahsederken, Binance.US’tan bir sözcünün, “Binance.US, ABD merkezli müşterilerimize hizmet veren 500’den fazla çalışan ve yükleniciden oluşan global bir iş gücüne sahiptir” kelamları ise dikkat çekti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: CFTC’den Kritik Binance Hamlesi! 3

Bununla birlikte Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere ve eski üst seviye bir ABD hükümet yetkililerine nazaran, Çin ve Binance ortasındaki bir irtibat, ABD’deki yetkililerin kripto para borsasını daha fazla araştırmasına neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar, yatırımcıların dikkatli olmasını öneriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap