Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin’in Peşine Düştü! Para Cezasına Çarptırdı

Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin’in Peşine Düştü! Para Cezasına Çarptırdı

Paylaş
BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin’in Peşine Düştü! Para Cezasına Çarptırdı

ABD’li düzenleyici CFTC, 3 değerli DeFi oyuncusunu yasa dışı kaldıraçlı süreçlere müsaade vermekle suçluyor. Kelam konusu altcoin projelerinin her biri 100.000 doların üzerinde para cezası ödeyecek.

CFTC, bu 3 altcoin projesine para cezası kesti

Emtia Vadeli Süreç Komitesi (CFTC), Opyn, ZeroEx (0x) ve Deridex isimli 3 DeFi protokolünü, yasa dışı kaldıraçlı süreçle sunmakla suçluyor. Düzenleyicinin beyanına nazaran, bu projeler Blockchain tabanlı protokoller ve akıllı kontratlar kullanarak borsa olarak fonksiyon görmeleri nedeniyle bir dizi suçlamayla karşı karşılar.

CFTC, Opyn, ZeroEx ve Deridex’i bu ihlalleri sona erdirmeye çağırıyor. Ayrıyeten, her birine sırasıyla 250.000 dolar, 200.000 dolar ve 100.000 dolar para cezası ödemeye zorluyor. Şirketler, bu suçlamaları çözmek için bu kuralları kabul ettiler.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin’in Peşine Düştü! Para Cezasına Çarptırdı 1

CFTC İcra Yöneticisi Ian McGinley, “DeFi operatörleri, akıllı kontratlar aracılığıyla yapılan yasa dışı süreçleri yasal hale getiriyor. Ama bu bu türlü olmamalı” açıklamalarına yer verdi. Fakat, CFTC’nin bilhassa 0x’i yakın takip ettiğini belirtelim.

DeFi altcoin projesi, kısa müddet evvel LabCFTC yöneticisini işe almıştı. Jason Somensatto, 2021 yılında düzenleyicinin finans teknolojisi araştırma kısmında misyon aldı. Şu anda Chainalysis’in Kuzey Amerika’daki siyaset lideri üstleniyor. CFTC, üç şirketi de kripto para kullanarak kaldıraçlı ve marjinal ticaret süreçleri sunmakla suçluyor.

Suçlamaların art planı: CFTC bunları münasebet gösteriyor

ABD’li düzenleyici, para cezası kestiği 3 DeFi altcoin projesinin kanunları ihlal ettiği uygulamaları da kamuoyuna duyurdu. Opyn’ye yöneltilen suçlamaların bir kısmı şu biçimde:

Opyn, Opyn Protokolü ve oSQTH türev tokeni aracılığıyla yasa dışı türev ticaret sağlayarak CFTC’nin dikkatini çekti. oSQTH’nin kıymeti, Opyn’in oluşturduğu Squeeth endeksine dayanıyordu ve bu endeks, eterin karesinin stabilcoin USDC’ye nazaran bedelini belirliyordu. Kullanıcılar, Opyn’in web sitesi üzerinden oSQTH tokenleri alarak durum alabiliyor yahut eter teminatıyla oSQTH üretebiliyor ve satabiliyorlardı. Fakat CFTC, bu süreçlerin yasa dışı türev ticaret kapsamında olduğunu belirledi ve Opyn’in kayıtlı bir borsa olmadan bu süreçleri gerçekleştirdiğini tespit etti. Bu nedenle, Opyn’e 250.000 dolar para cezası verildi.

BTC Piyasası: Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin’in Peşine Düştü! Para Cezasına Çarptırdı 2

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, Haziran ayında Binance hakkında başlattığı soruşturmayla gündeme geldi. Düzenleyicinin Deridex’e yönelik suçlamaları şu biçimde:

Deridex, CFTC kararında, Deridex Protokolü aracılığıyla kaldıraçlı türev konumları olan “sürekli sözleşmelerin” alım satımını sağlayan bir web sitesi geliştirdiği ve uyguladığı tespit edildi. Bu kontratlar, STABL2 ve diğer bir kripto para ünitesinin izafî bedeline dayanmaktadır. CFTC kararında, bu kalıcı kontratların takaslar ve kaldıraçlı yahut marjlı emtia süreçleri olduğu ve bu nedenle CEA ve CFTC düzenlemelerine uygun olarak perakende kullanıcılara sırf kayıtlı bir borsada sunulabileceği belirtiliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap