Shibarium nedir? Shiba Inu ağı hakkında bilmeniz gereken her şey

Shibarium nedir? Shiba Inu ağı hakkında bilmeniz gereken her şey

Paylaş
BTC Piyasası: Shibarium nedir? Shiba Inu ağı hakkında bilmeniz gereken her şey

Shibarium, Shiba Inu’nun merakla beklenen ikinci katman blokzincir ağıdır. Bu yeni ağ, Ethereum ağındaki ölçeklenebilirlik ve süreç maliyetleri üzere acil problemleri ele almayı amaçlamaktadır.

Shibarium nedir?

Shibarium, Shiba Inu projesi tarafından geliştirilen yeni bir Katman 2 blokzinciridir. Bir Katman 2 tahlili olarak, birincil Ethereum blokzinciri (Katman 1) ile meselesiz bir biçimde etkileşime girerek daha ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir süreç platformu sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bu yeni blokzinciri, başta kıymetli gaz fiyatları ve yavaş süreç mühletleri olmak üzere Ethereum’u rahatsız eden kimi temel sıkıntıları ele almayı amaçlamaktadır.

Shibarium, daha süratli ve daha ucuz süreçler sunarak sırf Shiba Inu tokeninin kullanılabilirliğini artırmakla kalmıyor, birebir vakitte blokzinciri teknolojisinin daha geniş çapta benimsenmesinde de kıymetli bir rol oynama potansiyeline sahip. Shiba Inu topluluğu, Shibarium’u tokenin bir “meme coin”den merkezi olmayan finans alanında güçlü bir oyuncuya evrilmesinde kıymetli bir adım olarak görerek gelişini sabırsızlıkla bekliyor.

Shibarium, bir Katman 2 tahlili olarak blokzinciri ölçeklenebilirliği ve verimliliğine yönelik yenilikçi bir yaklaşımı örneklemektedir. Katman 2 tahlilleri, kapasite ve suratı artırmak için bir temel blokzincirinin (Katman 1) üzerine inşa edilen protokollerdir.

İşlemleri ana Ethereum zinciri dışında gerçekleştiren Shibarium, ağ üzerindeki yükü değerli ölçüde azaltarak daha süratli süreç mühletleri ve daha düşük fiyatlar sağlar. Katman 2 tahlili, Shiba Inu ekosistemindeki süreçlerde potansiyel olarak ihtilal yaratarak ekosistemi kullanıcılar için daha erişilebilir ve cazip hale getirebilir.

Ethereum ağındaki mevcut yüksek gaz fiyatları ve yavaş süreçler birçok kişi için bir pürüz teşkil ederken, Shibarium’un tanıtımı bu cins zorlukların üstesinden gelmede proaktif bir adım manasına geliyor. Bu nedenle, Shiba Inu tokeninin büyümesi için çok kıymetlidir.

BTC Piyasası: Shibarium nedir? Shiba Inu ağı hakkında bilmeniz gereken her şey 1

Shibarium nasıl çalışır?

Shibarium, öbür değerli Katman 2 tahlillerinde olduğu üzere, bilgi süreç faaliyetlerinin bir kısmını zincir dışına aktarmayı amaçlamaktadır. Bu plan, Ethereum’un ana ağı üzerindeki süreçlerin neden olduğu yükü azaltmayı gayeler. Önümüzdeki blokzincirinde belirlenen gaz fiyatı BONE olarak ödenecek ve Shibarium ekosistemindeki doğrulayıcılar ve temsilciler için bir teşvik olarak yirmi milyon BONE token ayrılacak.

Ağ, Heimdall Validator ve Bor blok üretici düğümleriyle çalışacak ve Polygon (MATIC) ile karşılaştırılacaktır. Bor, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile büsbütün uyumlu olacakken, Heimdall Tendermint konsensüs motorunun üzerine inşa edilecektir.

Shibarium ağında, kullanıcıların doğrulayıcı olarak nitelendirilebilmeleri için 10.000 BONE token kilitlemeleri gerekmektedir. Düğüm operasyonuna katılmadan ağı desteklemek isteyenler için, tokenlerini devretme seçeneği mevcut olacaktır.

Altı farklı iştirakçi kategorisi Shibarium’un yeni duyurulan Join Shibarium platformuna katılmak için davet aldı. Bu platform “web3/web4” uygulama geliştiricilerini ağ platformunda yazılım oluşturmaya teşvik etmektedir. Kripto para alanındaki teşebbüsçüler, teşebbüslerini bu blokzincirine taşıyabilirler. Doğrulayıcılar ve temsilciler için kayıtlar da devam etmektedir.

Ayrıca, ödemeler için Shiba Inu’yu uygulamak isteyen işletmeler, etkin bir Katman 2 tahlili ile mümkün kılınan “Shibarium’a Katıl” sitesi aracılığıyla müracaatlarını başlatabilirler. Ekosistem yöneticileri ve içerik üreticileri müracaatlarını yaparak ağın pazarlama ve geliştirme teşebbüslerinde yer alabilirler.

Shibarium launchpad’leri ve dApps

Ekosistem, launchpad’ler aracılığıyla yeni projelere takviyesini genişletmektedir. Dogpad, DOGPAD token ile temsil edilir ve ShibPad, SHIBP kullanarak, projelerin çekiş ve görünürlük kazanmasına yardımcı olan lansman platformları olarak hizmet eder.

Çok çeşitli merkezi olmayan uygulamalar (dApps) da Shibarium ekosistemini zenginleştirmektedir. CHOMP token tarafından yönlendirilen Shib Chomp, inançlı depolama tahlilleri sunar. Treat, stablecoin yönetişim tokenı TREAT tarafından desteklenir, istikrarı ve yönetişimi geliştirir. Prodigy, PRO token ile verimli ticaret için bir sniper botu sunar. Shibarium Name Service (SNS), Ethereum Name Service’e (ENS) misal adresleri kolaylaştırır.

BTC Piyasası: Shibarium nedir? Shiba Inu ağı hakkında bilmeniz gereken her şey 2

Shibarium’un Shiba Inu için kıymeti nedir?

Shibarium’un Shiba Inu için değeri çok taraflıdır ve projenin yeteneklerini ve uzun vadeli potansiyelini geliştirmeye hazır birkaç kritik tarafı kapsamaktadır:

  • Gelişmiş süreç verimliliği: Ağ, Shiba Inu ekosistemine 2. katman bir tahlil sunarak daha süratli süreç mühletleri sağlar. Bu ilerlemenin kıymetli bir büyümeyi karşılaması ve süreç suratlarını artırması beklenmektedir, lakin kesin randıman datalarının tespit edilmesi için ek müddet gerekebilir.
  • Azaltılmış süreç maliyetleri: Ethereum kullanıcıları, vakit zaman süreç pahasını aşan fahiş süreç fiyatlarıyla sık sık boğuşmuştur. Shibarium’un uygulamasıyla, katman 2 tahlilinin gaz fiyatlarını en aza indirerek yüksek süreç maliyetlerinin yükünü hafifletmesi bekleniyor.
  • Token yardımcı programının geliştirilmesi: SHIB tokenlarının %40’ından fazlasının yakılmış olmasına karşın geniş arzı, büyümenin önünde kıymetli bir mani teşkil etmektedir. Shibarium, BONE’u kendi lokal para ünitesi haline getirerek bu zorluğun üstesinden gelmektedir. Ağ içindeki doğrulayıcılar, süreçleri teminat altına almak ve doğrulamak için BONE cinsinden tazminat alacaktır. Ayrıyeten, çok şişirilmiş ölçüsünü denetim etmek için yeni ortamda SHIB kullanılacaktır.
  • dApp oluşturma: Merkezi olmayan uygulamalar (dApps) eşler ortası ağlarda çalışır, lakin yepyeni meme coin, DApp’ler için lokal bir coin olarak hizmet etmek için gerekli kaynaklardan yoksundu. Shibarium, geliştiricilere Shiba Inu ekosistemine özel DApp’ler oluşturmak için gereken teknik kaynakları sağlayarak Ethereum ve katman 2 tahlilinden yararlanan sağlam bir ekosistem kurmayı amaçlamaktadır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap