SHIB Değil! Milyar Dolara Yaklaşan Kripto Para Yatırımı!

SHIB Değil! Milyar Dolara Yaklaşan Kripto Para Yatırımı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SHIB Değil! Milyar Dolara Yaklaşan Kripto Para Yatırımı!

Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında stratejik bir pozisyona sahip olan Umman Sultanlığı’nda kripto para haberi var. Ülke değerli yatırımlar yoluyla kripto para dünyasıyla alakalarını ağırlaştırıyor. Ayrıyeten rekabetçi Batı Asya coğrafyasında kendisini dijital bir merkez olarak konumlandırıyor. Buna nazaran ülke ağır bir gayret sarf ettiğinin sinyallerini veriyor.

Kripto para dünyası için 800 milyon dolarlık yatırım artışı

Umman hükümeti geçtiğimiz günlerde kripto para madenciliği teşebbüsleri için atılım yapıyor. Buna nazaran yaklaşık 800 milyon dolarlık bir tahsisat açıkladı. Bu istikametteki değerli bir adım, Abu Dabi’nin Phoenix Group’uyla 300 milyon dolarlık bir paydaşlığın duyurulmasıydı. Bu işbirliğiyle Umman’ın birinci lisanslı kripto madenciliği kuruluşuyla ortaklaşa hareket etmesi gündemde. Bu çerçevede 150 megavatlık bir kripto madenciliği çiftliği olan Green Veri City’yi inşa etmeyi amaçlıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SHIB Değil! Milyar Dolara Yaklaşan Kripto Para Yatırımı! 1

Bu çiftliğin önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanıyor. Ayrıyeten, Exahertz International tarafından işletilen bir kripto para madenciliği teşebbüsü için 370 milyon dolarlık ek bir yatırıma yeşil ışık yakıldı. Lokal bir habere nazaran, planlar Ekim ayına kadar 15.000 madencilik makinesinin daha konuşlandırılmasını içeriyor.

Bakan’ın bakış açısı

Umman Ulaştırma, İrtibat ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Said Hamoud al-Maawali mevzuyla ilgili açıklama yaptı. Bu yatırımların Umman’ın dijital iktisadının genişlemesini katalize etmeye yönelik stratejik uğraşları olduğunu vurguladı. Ayrıyeten atağın “önemli bir kilometre taşı” olduğunu belirtti. Umman’ın kripto madenciliği arenasına girişi kıymetli. Bölgede kripto para ünitelerinin daha fazla kabul görmesine yönelik geniş eğilimle birebir vakte denk geliyor. Bu atılım birebir vakitte İslam dünyasında yankı bulan değerli bir sorunun da ortasında geliyor. Kripto para İslami prensiplerle uyumlu mu (helal mi) yoksa çelişkili mi (haram mı)?

Ulaş Utku Bozdoğan: SHIB Değil! Milyar Dolara Yaklaşan Kripto Para Yatırımı! 2

İslam alimleri bu hususta farklı görüşlere sahiptir. Kimileri, Türkiye, Mısır ve Endonezya üzere ülkelerde yayınlanan fetvaların da gösterdiği üzere, kripto paraların spekülatif tabiatının onları şeriat kapsamında kabul edilemez hale getirdiğini sav ediyor. Buna karşılık, başkaları kripto para ünitelerinin klasik finansla bağlantılı faiz (riba) ögesinden mahrum oldukları için helal sayılabileceğini savunmaktadır.

Müslüman ülkelerde kripto para ünitelerinin benimsenmesi

Devam eden tartışmalara karşın, çoğunluğu Müslüman olan birçok ülke kripto para ünitesini benimsemiş durumda. Ekim 2022 tarihli bir Chainalysis raporunda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın global olarak en süratli büyüyen kripto pazarları olduğu vurgulanıyor. Öbür taraftan çoğunluğu Müslüman olan çok sayıda ülkenin kıymetli ölçüde ilgi gösterdiği belirtiliyor. Benimsemedeki bu artış, Chainalysis’in Kripto Benimseme Endeksi’ne de yansımış durumda. Buna nazaran çoğunluğu Müslüman olan birçok ülke birinci yirmi benimseyen ülke ortasında yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SHIB Değil! Milyar Dolara Yaklaşan Kripto Para Yatırımı! 3

Birleşik Arap Emirlikleri üzere birtakım ülkeler proaktif bir biçimde kendilerini kripto dostu destinasyonlar olarak pozisyonlandırmış durumdalar. Lakin, Müslüman dünyasındaki düzenleyici ortam çeşitliliğini koruyor. Örneğin Türkiye üzere ülkeler kripto para ticaretine müsaade veriyor fakat ödemeler ve finansal aracılarla etkileşim için kullanımını yasaklıyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Umman’ın son yatırımları dikkat çekiyor. Ülkenin dijital bir öncü olarak ilerleme dileğinin altını çiziyor. Ayrıyeten kripto alanına yaptığı seyahat teknoloji, finans ve bölgesel dinamikler ortasındaki karmaşık etkileşimi örnekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap