SEC’ten Yeni Kripto Davası: Ünlü NFT’yi Yöntemsiz Satışla Suçladı!

SEC’ten Yeni Kripto Davası: Ünlü NFT’yi Yöntemsiz Satışla Suçladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Yeni Kripto Davası: Ünlü NFT’yi Yöntemsiz Satışla Suçladı!

ABD’nin finans düzenleyicisi SEC, son devirde kripto para bölümündeki hareketliliği yakından takip ediyor. Kripto dünyasının tanınan mevzularından biri haline gelen NFT’ler de SEC’in nezaretinde. Bu kapsamda, animasyonlu bir dizi projesi olan Stoner Cats 2 LLC (SC2) şirketi, Amerikan Sermaye Piyasası Konseyi (SEC) tarafından suçlandı. İşte detaylar…

Kripto şirketi, NFT satışlarıyla ilgili suçlamaları kabul ediyor

Bilindiği üzere, SC2 geçtiğimiz yılın Temmuz ayında, Stoner Cats isimli animasyonlu seriyi finanse etmek emeliyle bir NFT satışı düzenlemişti. Şirket, bu satıştan yaklaşık 8 milyon dolar gelir elde etti. Lakin SEC artık bu satışın kayıtsız olduğunu ve 1933 Menkul Değerler Yasası’nı ihlal ettiğini belirtiyor.

SEC açıklamasında, şirketin kayıtsız bir arzla halka sunulduğunu ve münasebetiyle maddeyi ihlal ettiğini vurguladı. SC2 ise suçlamalar karşısında savunmasız kaldı. Şirket, 1 milyon dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti. Ayrıyeten, ziyan gören yatırımcılara ödeme yapabilmek ismine bir fon oluşturulacak.

https://twitter.com/stonercatstv/status/1604952266565304320

SEC, SC2 şirketinin yalnızca kayıtsız satış yapmakla kalmadığını, tıpkı vakitte yatırımcılara aldatıcı vaatlerde bulunduğunu da tabir ediyor. Şirketin, yatırımcılarına NFT’lerin bedelinin artacağı tarafında garanti verdiğini, bu vaatlerle yatırımcıları kendine çektiğini öne sürüyor.

Animasyon serisi, bir küme kedinin ve yaşlı bir bayanın maceralarını anlatıyor ve seride tanınmış isimler yer alıyor. Lakin artık, SC2 elinde yahut denetiminde bulunan tüm NFT’leri yok etmeyi ve mevzuyla ilgili bir bildirimi web sitesinde ve toplumsal medya hesaplarında paylaşmayı kabul etti. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, Stoner Cats NFT’leri Temmuz 2021’de birinci piyasa çıkışında dakikalar içinde tükenmişti.

Stoner Cats satışlarına dair suçlamalar

Bilindiği üzere SC2, Stoner Cats isimli bir animasyon serisini finanse etmek gayesiyle NFT satışı yapmıştı. Bu satış, şirkete 8 milyon dolar kazandırmıştı. Fakat SEC, satışın kayıtsız olduğunu ve 1933 Menkul Değerler Yasası’na ters olduğunu belirtti.

SEC’in son suçlamalarını kabul eden SC2, 1 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Ayrıyeten, mağdur yatırımcılar için bir fon oluşturulacağını duyurdu. Bu da SC2’nin kanunlara uygun hareket etmediğini kabul ettiği manasına geliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’ten Yeni Kripto Davası: Ünlü NFT’yi Yöntemsiz Satışla Suçladı! 1

Animasyon serisinin geleceği şu an için meçhul. SC2‘nin tüm NFT’leri yok etmeyi kabul etmesi, yatırımcılar için büyük bir belirsizliğe neden oldu. Projenin ne tarafta ilerleyeceği ise şimdilik merak konusu. Yatırımcılar, geleceğe dair net bilgilere ulaşamamanın verdiği kaygı ile bekleyişlerini sürdürüyor. Bu ortada, SC2 artık NFT sahnesinin değerli bir oyuncusu olmayacak. Şirketin resmi açıklamalarına nazaran:

SC2 ayrıyeten elindeki yahut denetimindeki tüm NFT’leri imha etmeyi ve buyrukla ilgili bildirimi web sitesinde ve toplumsal medya kanallarında yayınlamayı da kabul etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap