SEC’den Ripple ve Bu Altcoin’i Etkileyecek Açıklama: Kusur Yapıldı!

SEC’den Ripple ve Bu Altcoin’i Etkileyecek Açıklama: Kusur Yapıldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’den Ripple ve Bu Altcoin’i Etkileyecek Açıklama: Kusur Yapıldı!

ABD, yakın vakitli bir açıklamasında, geçtiğimiz hafta federal bir yargıç tarafından Ripple lehine verilen kararın kusur olduğunu söyledi. Bu nedenle kurumu temsil eden avukatlara nazaran, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Ripple Labs’a karşı açtığı davada yakın vakitte verilen kararın bir kısmını temyize götürmeye hazırlanıyor. Tartışmalı karar gündem  oldu ve SEC’in avukatları “yanlış karar verildiğine” dair kesin inançlarını söz ettiler. Bu durum, altcoin LUNC/LUNA ve UST’nin ardındaki Terraform Labs’i de etkiliyor.  İşte detaylar…

SEC avukatından Ripple ve Terra hakkında açıklama geldi

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi avukatları, kurumun Ripple Labs’a karşı açtığı davada kimi kısımlarının muhtemel temyizini önermek için başka bir devam eden davaya işaret etti. SEC avukatları, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Jed Rakoff’a Cuma günü yaptıkları müracaatta, “Ripple’ın bu kısımları yanlış kararlaştırıldı. Mahkeme bunları takip etmemeli,” dedi.  dedi. SEC’in Ripple Labs’a karşı açtığı dava görüş ayrılıklarına yol açmıştı. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere kurum artık daha ileri bir inceleme için uygun hareket stilini düşünmekte.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’den Ripple ve Bu Altcoin’i Etkileyecek Açıklama: Kusur Yapıldı! 1

Ripple kararının SEC’in öfkesini çeken özel kısmı, XRP’nin üçüncü taraflara “teklif” yahut “programatik” satışlarının sınıflandırılmasıyla ilgili. Mahkemenin bu satışların menkul değer arzı kriterlerini karşılamadığı tarafındaki tespiti SEC içinde tasalara yol açtı. Sonuç olarak, kurumun avukatları bir temyiz başvurusu yapmayı düşünmekte.  Ayrıyeten bu tıp bir hareketi komiteye tavsiye etmeyi planlıyorlar.

Terraform Labs CEO’suna karşı devam eden davaya işaret ediliyor

Aynı mahkemede farklı bir yargıç tarafından verilen Ripple kararı kıymetli bir yüke sahip. Terraform Labs ve eski CEO’su Do Kwon‘a karşı devam eden sivil yaptırım davası da dahil olmak üzere gelecekteki davalar için emsal teşkil edebilir. Bu nedenle Terraform ve Kwon’u temsil eden avukatlar, Ripple kararının SEC’in kendilerine karşı açtığı davayı zayıflattığını savunmakta. Böylelikle davanın düşürülmesini talep ederek bu karara şimdiden el koydular.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’den Ripple ve Bu Altcoin’i Etkileyecek Açıklama: Kusur Yapıldı! 2

SEC’in Terraform ve Kwon’a karşı açtığı davada sırf yasa dışı token satışı yok. Birebir vakitte düpedüz dolandırıcılık da tez ediliyor ki bu Ripple davasında mevcut olmayan bir ayrım. Bununla birlikte SEC avukatları, Ripple kararının sanıkların lehine olan istikametini bozmaya odaklanmış durumda ve hakimin münasebetinin kusurlu olduğunu tez ediyorlar. SEC’in avukatlarına nazaran, karar “sofistike kurumsal ve ferdi yatırımcıların beklentileri ortasında yapay bir ayrım yaratıyor. Howey’in makul yatırımcı sorgulamasını uygunsuz bir halde öznel bir sorgulamaya dönüştürüyor. Ayrıyeten Howey ve öbür davaların altında yatan mantığı bilakis çeviriyor.”

Şimdi neler olacak?

Avukatlar ayrıyeten, kararın bir varlığın ne vakit menkul değer olarak kabul edileceğini belirlemek için ek gereklilikler getirdiğini ve esaslı menkul değerler hukuku prensiplerinden ayrıldığını savunmaktalar. Dahası, avukatlar Ripple kararının kişisel yatırımcılara daha fazla muhafaza sağlamak için federal menkul değerler maddelerini yorumlayan mahkemelerin olağan uygulamasının tersine, ferdi yatırımcıları gereğince koruyamadığını tez ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’den Ripple ve Bu Altcoin’i Etkileyecek Açıklama: Kusur Yapıldı! 3

SEC’in planladığı temyiz müracaatına devam etmesi halinde, dava İkinci Devre Temyiz Mahkemesi’ne taşınacak. SEC ile Ripple Labs ortasında devam eden yasal savaşa bir öteki karmaşıklık katmanı daha eklenecek. Temyiz, kripto para düzenlemelerinin geleceğini şekillendirebilir. Bu nedenle hem dal iştirakçilerinin hem de hukuk uzmanlarının büyük ilgisini çekmiştir. Sonuç, daha geniş kripto para piyasası için geniş kapsamlı tesirlere sahip olabileceğinden yakından izlenecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap