SEC Resmen Kabul Etti: Bu Altcoin Menkul değer Değil!

SEC Resmen Kabul Etti: Bu Altcoin Menkul değer Değil!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Resmen Kabul Etti: Bu Altcoin Menkul değer Değil!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), XRP de dahil olmak üzere dijital varlıkların menkul değer olmadığını teyit etti. Kripto topluluğu SEC’in altcoin projesinin menkul değer olmadığını kabul etmesine reaksiyon gösteriyor. Bu ortada SEC, mahkemenin kararına yönelik süreksiz bir temyiz başvurusu başlattı.

SEC Ripple’ın da menkul değer olmadığını resmen kabul etti!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), Ripple ve Terraform Labs’a karşı açtığı davanın temelindeki varlıkların menkul değer teşkil etmediğini kabul etti. Lakin, öteki davalarını etkileyebileceği için Ripple’a karşı açtığı davada hakimin kararını temyize götürüyor. Düzenleyici, süreksiz temyiz müracaatında, tüm bu mühlet boyunca kaygılarının XRP tokeninin kendi başına bir menkul değer olup olmadığı olmadığını belirtti. SEC, evraktaki evraklarda şunları ileri sürüyor:

SEC burada yahut Terraform’da, bu yatırım kontratlarının altında yatan varlığın kesinlikle bir menkul değer olduğunu tez etmemektedir. Ayrıyeten SEC, buradaki temel varlıkların hiçbir doğal pahası olmayan bilgisayar kodundan öbür bir şey olmadığı gerçeğiyle ilgili rastgele bir tavrın temyiz incelemesini talep etmemektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Resmen Kabul Etti: Bu Altcoin Menkul değer Değil! 1

Beyan, altcoin topluluğunu heyecanlandırdı

SEC’in bu beyanı, başta XRP Army olmak üzere kripto topluluğundan coşkulu reaksiyonlar aldı. Avukat John Deaton yaptığı bir paylaşımda SEC’in kabulünün, devam eden davaya katılan 75.000’den fazla XRP holder’ının ezici takviyesine atfedilebileceğini belirtti. Deaton şunları vurguladı:

Yargıcın aslında token’ın kendisinin menkul değer olmadığını yazması için çaba ettik. Aslında bu, evraktaki argümanımızın birinci kısmıydı.

Regülatör o halde ne istiyor?

SEC, kripto paraların statüsünü sorgulamasa da, mahkemenin süreksiz temyiz için bir karar vermesini istiyor. Ayrıyeten, süreksiz temyiz için tüm gereklilikleri yerine getirdiğini ileri sürüyor. Regülatöre nazaran, Ripple davasındaki mahkeme kararı, hukukun denetim edici sorularını içeriyor. Altcoin projesine ait kararın, Coinbase ve Binance’e karşı olanlar da dahil öbür kimi SEC davalarını etkileyebileceğini belirtiyor. Ayrıyeten, görüş ayrılıkları için kıymetli bir yer olduğunu argüman ediyor. Bilhassa Terraform Labs davasındaki karara işaret ettiğini öne sürüyor. Münasebetiyle SEC, adil düşünen öteki mahkemelerin Programatik Satışlar ve öteki dağıtımlar konusunda farklı kararlar verebileceğine inanıyor.

SEC, temyiz kararının neden verilmesi gerektiğine ait üçüncü argümanında, bunun davanın tahlilini ilerleteceğini belirtti. Artık temyize gidilmemesi, mümkün bir temyiz başvurusunu sonuncu karar sonrasına ertelemekten öbür bir işe yaramayacak. Bu ortada Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, temyizin karara bağlanmasına kadar hukuk yollarının ve yargılama öncesi süreçlerin durdurulmasını da talep ediyor. Ripple’ın bu talebe cevap vermek için 1 Eylül’e kadar müddeti var.

Altcoin fiyat performansı

XRP topluluğu, potansiyel bir temyiz olasılığından fazla SEC’in kabulüne odaklanıyor. Kripto avukatı John Deaton, varlık sahiplerinin düzenleyicinin imtiyazından sorumlu olduğunu belirtiyor. Zira, amicus özetlerinin yargıçtan bunu karara dahil etmesini istediğini söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC Resmen Kabul Etti: Bu Altcoin Menkul değer Değil! 2XRP fiyat performansı

Ancak, mali gözlemcinin kabulü altcoin fiyat performansını önemli etkilemedi. Son datalara nazaran XRP 24 saat içinde %2 artış gösterdi. XRP, basın saati itibariyle 0,5179 dolardan süreç görüyordu. Bu ortada, geçtiğimiz hafta, ani piyasa hareketi XRP’nin SEC zaferi sonrası neredeyse tüm yararlarını sildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap