SEC, Bu Web3 Coin Hakkında Hata Duyurusunda Bulundu!

SEC, Bu Web3 Coin Hakkında Hata Duyurusunda Bulundu!

Paylaş
BTC Piyasası: SEC, Bu Web3 Coin Hakkında Hata Duyurusunda Bulundu!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi ile Ripple ortasındaki son yasal uyuşmazlığın akabinde, kurum, artık dikkatini bir web3 coin projesine yönlendirdi. SEC, odağını Blockchain güvenlik şirketi olan Quantstamp’a çevirdi ve altı yıl öncesine uzanan ihlal savlarıyla ilgili suçlamalar yaptı. Komite, Quantstamp’ın yatırımcıları, token pahasının projenin başarısıyla orantılı olarak artacağı vaadinde bulunarak ikna ettiğini ileri sürüyor. İşte detaylar…

SEC, altcoin kuruluşlarının peşini bırakmıyor

SEC, 21 Temmuz’da yayınladığı bir ihtarnameye nazaran Quantstamp’ı 2017’de kripto menkul değerlerin kayıtsız bir birinci para arzını (ICO) yürütmekle suçladı. Teşebbüsün, akıllı mukavelelerin otomatik güvenlik kontrolleri için bir Ethereum Blockchain teknolojisinin geliştirilmesini desteklemek emeliyle yaklaşık 5.000 yatırımcıya QSP tokenleri satarak 28 milyon dolardan fazla para topladığı argüman ediliyor. Quantstamp, QSP alıcılarını, tokenlerin pahasının işletmenin başarısına paralel olarak artacağı vaadiyle cezbetmekle suçlanmakta. Yakın tarihli bir Kurul basın açıklamasına nazaran, ICO’nun akabinde şirket, tokenlerin üçüncü taraf kripto varlık ticaret platformlarında ticaretini sağlamak için adımlar attı.

BTC Piyasası: SEC, Bu Web3 Coin Hakkında Hata Duyurusunda Bulundu! 1

Komisyona nazaran, QSP’nin kayıtsız satışlarının kayıttan muaf olduğunu tez etmesine karşın, Quantstamp rastgele bir muafiyet için gereklilikleri yerine getiremedi. Quantstamp, Komisyon’un bulgularını kabul etmeden yahut reddetmeden suçlamaların bir sonucu olarak bir uzlaşmayı kabul etti. Uzlaşmanın koşullarına nazaran, işletme yaklaşık 2,5 milyon dolar meblağında disgorgement ve ihtiyati faizin yanı sıra 1 milyon dolar sivil ceza ödemek zorundadır.

Web3 coin ile ilgili sorun tam olarak nedir?

Platform, birinci coin arzından (ICO) elde ettiği parayı, otomatik akıllı kontrat güvenlik kontrol platformunu “geliştirmek ve pazarlamak” için kullanmayı amaçlıyordu. Kurul kararı, kuruluşun Quantstamp’ın hizmetinin “büyük pazar potansiyelini” vurguladığı ve QSP alıcılarının tokenlerinin kıymetinin yükselmesini beklemelerine yol açtığı sonucunu vurguladı. Düzenleyici Komiteye nazaran, Quantstamp, kuruluşun menkul değer olarak değerlendirdiği QSP tokenlerinin ihracını ve satışını kaydettiremedi.

BTC Piyasası: SEC, Bu Web3 Coin Hakkında Hata Duyurusunda Bulundu! 2

SEC’in buyruğu, Quantstamp’ın federal menkul değerler maddelerinin kayıt kararlarını ihlal ettiğini tespit etti. Quantstamp, kurulun bulgularını kabul yahut reddetmeksizin, bir durdurma ve reddetme buyruğu vermeyi ve 1.979.201 dolarlık disgorgement, 494.314 dolarlık ön yargılı faiz ve 1 milyon dolarlık bir sivil ceza ödemeyi kabul etti. Buna ek olarak, kararname etkilenen yatırımcılara geri ödeme yapmak için bir “Adil Fon” kurulmasını öngörüyor. Buna ek olarak şirket, kendi QSP token varlıklarını Adil Fon yöneticisine devretmeyi ve tokenlerin “kalıcı olarak devre dışı bırakılmasını yahut imha edilmesini” kabul etti.

Quantstamp, akıllı mukavele güvenlik kontrolünü desteklemiyor

Quantstamp, Haziran 2019’daki dağıtımından bu yana otomatik akıllı kontrat güvenlik kontrolünü artık yönetmiyor yahut faal olarak desteklemiyor. Farklı bir formda, bu uzlaşmaya, bir ABD bölge yargıcının Komisyon’un Ripple’a karşı XRP tokeninin satışına ait savları hakkında uzun vakittir beklenen kararı vermesinden yaklaşık bir hafta sonra varıldı.  Mahkeme, XRP’nin bir yatırım kontratı ve münasebetiyle federal yasalar kapsamında bir menkul değer olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için Howey testini uyguladı.

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, borsalarda süreç gören XRP bir menkul değer olarak kabul edilmezken, varlığın kurumsal satışları kayıtsız bir menkul değer teklifi olarak kabul edildi.  Emsal bir halde Komite, QSP alıcılarının “Quantstamp’ın gayretlerinden makul bir kâr beklentisi” olduğunu ve bunun da Blockchain güvenlik şirketine karşı tezlere yol açtığını belirtti. Şu anda QSP fiyatı yüzde 7’lik bir düşüş yaşamış halde.

BTC Piyasası: SEC, Bu Web3 Coin Hakkında Hata Duyurusunda Bulundu! 3

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap