SEC: Bu Altcoin Menkul Değer, Kurucusu da Dolandırıcı!

SEC: Bu Altcoin Menkul Değer, Kurucusu da Dolandırıcı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC: Bu Altcoin Menkul Değer, Kurucusu da Dolandırıcı!

ABD SEC, eski ıslah memurunu tuhaf altcoin dolandırıcılığındaki rolü nedeniyle suçluyor. John A. DeSalvo’nun polisten ICO parası talep ettiği ve kısa bir müddet sonra PancakeSwap’te bir ‘pump and dump’ düzenlediği argüman ediliyor.

SEC, bu altcoin kurucusunu kripto dolandırıcılığıyla suçluyor

New Jersey Ceza İnfaz Kurumu’nda eski bir teğmen olan John A. DeSalvo, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) tarafından bilhassa polis memurlarını ve birinci müdahale takımlarını amaç alan bir kripto dolandırıcılığı düzenlemekle suçluyor. 23 Ağustos tarihli açıklamaya nazaran DeSalvo, Kasım 2021’den Mayıs 2022’ye kadar kendi Blazar tokenını sattı. Bu altcoin satışı yoluyla 222 yatırımcıdan 623.388 dolar topladı. DeSalvo, Blazar’ın polis, itfaiyeci ve sıhhat vazifelileri için “geleneksel devlet emeklilik sistemlerinin yerini alacağını” söyledi. Böylelikle yararlı getiriler sağlayacağını ilan etti. DeSalvo’nun yatırımcılara şunları söylediği argüman ediliyor:

Blazar Token, her hafta bordro kesintisi yoluyla satın alınabilen birinci token yahut kripto paradır. Emeklilik maaşı, 401k, IRA yahut başka emeklilik tasarruf planlarına yapılan ödemelere emsal halde, kişinin haftalık yararından vergi öncesi alınacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC: Bu Altcoin Menkul Değer, Kurucusu da Dolandırıcı! 1

SEC’e nazaran dolandırıcılık olayı nasıl gerçekleşti?

De Salvo yatırımcılardan talepte bulunurken aldatmak niyetiyle “SEC nezdinde menkul kıymetleştirilmiş bir token olduk” dedi. Lakin, ilgili altcoin projesi için düzenleyici kurum nezdinde hiçbir vakit kayıt yaptırmadı. Ayrıyeten, yatırımcılara içeridekiler için bir başlangıç “kilitleme” devri olduğunu söyledi. Buna karşın DeSalvo, Mayıs 2022’de merkezi olmayan borsa PancakeSwap’te birinci sefer piyasaya sürüldüğünde, o sırada 51.000 dolar pahasında 41 milyar Blazar Token sattı.

DeSalvo satış yaparken yatırımcıların Blazar tokenlarını satmaları yasaklandı. DeSalvo’nun PancakeSwap satışından iki haftadan kısa bir mühlet sonra, 22 Mayıs itibariyle altcoin bedelinin %99,9’undan fazlasını kaybetti. Mevzuya ait olarak SEC şöyle yazdı:

DeSalvo’nun devasa satış hacmi, Blazar Token’ın süreç fiyatı üzerinde aşağı istikametli baskı oluşturdu. Ayrıyeten, PancakeSwap’in yatırımdaki likiditesinin birçoklarını tüketerek çökmesine ve değerli yatırımcı kayıplarına neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC: Bu Altcoin Menkul Değer, Kurucusu da Dolandırıcı! 2

Düzenleyici otorite kripto dünyasına göz açtırmıyor!

SEC, DeSalvo’ya karşı menkul değer arzlarını yasaklayan kalıcı bir ihtiyati önlem istiyor. Bunun yanı sıra sivil cezalar ve ziyanları tazmin etmesini istiyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, son vakitlerde kripto piyasası üzerindeki baskıyı artırıyor. Bu doğrultuda bilhassa Ripple’a karşı yürüttüğü savaşı, piyasa yakından takip ediyor. Zira, altcoin projelerinin menkul değer olup olmadığı istikametinde emsal bir olay olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap