Şaşıracaksınız: İşte Her Bir Altcoin’deki Balina Hakimiyeti

Şaşıracaksınız: İşte Her Bir Altcoin’deki Balina Hakimiyeti

Paylaş
Şaşıracaksınız: İşte Her Bir Altcoin’deki Balina Hakimiyeti

Kriptokoin.com – IntoTheBlock, her kripto para biriminin yüzde kaçının en zengin adreslerde bulunduğunu belgeledi. Altcoin’lerdeki balina hakimiyeti konusunda çıkan sonuçlar ise herkesi şaşırtıyor…

Litecoin ve Tether şaşırtıyor! İşte altcoin’lerdeki balina hakimiyeti

Kripto para birimi ekosistemlerindeki eşitsizlik derecesini değerlendirmek zor. Sonuçta, bazı balinalar borsa veya saklama şirketleri olabilir. Ancak bazı durumlarda, birkaç balina dolaşımdaki bazı kripto para birimlerinin arzının büyük bir kısmını yönetiyor. Bu durumda yatırımcıları korkutan bir eşitsizliğe yol açıyor. IntoTheBlock bazı araştırmalar yapmaya ve kripto paralardaki balina hakimiyeti konusunda gerçek sayıları bulmaya karar verdi.

Kripto para birimleri üzerindeki mülkiyet yoğunluğu şaşırtıcı değil. Merkezi olmayan bir sistemde, bazıları avantaj elde etmek için daha fazlasını elde tutabilir. Bununla birlikte, sürdürülebilir aşırı zenginlik konsantrasyonlarının ademi merkeziyetçi bir sistemde olmasının sınırları vardır. İşte IntoTheBlock’a göre her kripto para biriminin yüzde kaçının en zengin adreslerde bulunduğu:

Ethereum (ETH): 151 adres, dolaşımdaki arzın yaklaşık %39’unu yönetiyor.Bitcoin Cash (BCH): 112 adres, tedarikin %29’unu elinde tutuyor.Litecoin (LTC): 131 adres, dolaşımdaki arzın %47’sini yönetiyor.Bitcoin SV (BSV): 103 adres, dolaşımdaki arzın %24’ünü elinde tutuyor.Cardano (ADA): 41 adres, dolaşımdaki arzın %39’unu yönetiyor.Tether (USDT): 132 adres dolaşımdaki arzın %63’üne karşılık geliyor.

IntoTheBlock’un bulgularında göze çarpan kripto paralar Litecoin ve Tether’dır. Her ikisi de kripto para birimi endüstrisinin geri kalanından daha yüksek balina konsantrasyonlarına sahip görünüyor. Bu sonuçların, bu projelerin ilerleyişini nasıl etkileyeceği tartışmaya açık.

Kripto paralardaki yüksek balina konsantrasyonları ne ifade ediyor?

Bazı insanlar, sadece birkaç adreste yüksek miktarda kripto para birimi varlığının bile bir sorun olduğu gerçeğini savunabilir. Sonunda, Bitcoin Cash gibi bir kripto para kullanıyorsanız, bunun önemi olmayabilir. Bunun nedeni, Bitcoin Cash ve diğer para birimlerinin, işlem kontrolü için bir yönetim modeline sahip olmamasıdır.  Diğer tarafta ise Ethereum ve Cardano gibi kripto paralar var… Bu nedenle, balina konsantrasyonu nihayetinde ekosistemi bir bütün olarak etkileyebilir ve hatta Ethereum kullanıcılarının çoğunluğuna karşı kararlara yol açabilir.

Bu nedenle, yüksek varlık konsantrasyonunun etkisi ilgili kripto para biriminin ekosistemine bağlıdır. Merkezi olmayan sistemin büyük bir kısmı üzerinde oligarşik kontrol varsa, yönetim nadiren işe yarayabilir. Bu, geliştiricilerin bu yönetim modellerini oluştururken göz önünde bulundurmaları gereken bir problemdir. Kripto para birimlerinin şu anda geleneksel fiat pazarlarını sarsan aynı sorunlarla yüzleşmesine izin veremeyiz. Bu balina konsantrasyonları kesinlikle tartışmaya açık olmalıdır. Balinalarla ilgili güncel haberler için “Balina Avcısı: Bu Yatırımcı Bitcoin, Ripple ve Ethereum’u İflasa Sürükleyebilir” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap