Ripple Yatırımcıları Dikkat: Kritik Oylama Başladı!

Ripple Yatırımcıları Dikkat: Kritik Oylama Başladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Yatırımcıları Dikkat: Kritik Oylama Başladı!

Ripple’ın XRP Ledger’ı Ripple X, XRP Ledger (XRPL) için XLS-30 AMM değişikliğinin önerildiğini ve merkezi olmayan finansal uygulamalarda değerli bir adım atıldığını duyurdu. Değişiklik şu anda, doğrulayıcı topluluğunun XRPL Mainnet’e entegrasyonuna karar vereceği bir oylama sürecinden geçiyor. İşte detaylar…

Ripple için kritik oylama başladı

Türünün birinci örneği olarak tanımlanan XLS-30, mahallî bir protokol olarak inşa edilmiştir. XRPL’ye mahallî AMM fonksiyonelliği getirerek otomatik likidite havuzlarında varlık alım satımına imkan sağlamayı amaçlamaktadır. Öne çıkan özelliklerinden biri, arbitrajcıları yanlış fiyatlandırma fırsatları için teklif vermeye teşvik etmek üzere tasarlanan Daima Müzayede Sistemidir. Bu sistem, likidite sağlayıcıları için kalıcı olmayan kayıpların tesirlerini azaltmayı amaçlamakta.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Yatırımcıları Dikkat: Kritik Oylama Başladı! 1

Geçen yıl RippleX grubu, protokole has bir otomatik piyasa yapıcıyı (AMM) XRP Ledger üzerindeki buyruk defteri tabanlı DEX ile entegre etmek için XLS-30d teknik spesifikasyonunu önerdi. Kasım 2022’de Devnet’e sunulmasından bu yana, topluluk test ve geliştirme konusunda kıymetli ilerlemelere şahit oldu. Devnet, yüzlerce AMM havuzunun oluşturulduğunu gördü ve fonksiyonelliğini kıymetlendirmek için çok sayıda cüzdan bağlandı. Ayrıyeten RippleX, AMM dayanağını üç istemci kütüphanesine dahil etti: xrpl.js, xrpl-py ve xrpl4j ve ayrıyeten xrpl.org gezginine entegre etti.

XLS-30 ne manaya geliyor?

XRP Ledger’ın merkezi olmayan yapısı, tek bir otoritenin ağ için kararları dikte edememesini sağlar. XLS-30d değişikliğinin onaylanması için, doğrulayıcı topluluğunun en az %80’inin lehte oy kullanması ve bu fikir birliğinin en az iki hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirilirse, değişiklik Mainnet’e entegre edilecektir. Geliştiriciler XLS-30d AMM entegrasyonunu iki temel kullanım durumu için kullanabilirler: yeni finansal uygulamalar oluşturmak ve finansal olmayan uygulamalara entegre etmek. Protokol, geliştiriciler için kolaylaştırılmış bir süreç sunarak ağır işlere olan muhtaçlığı ortadan kaldırıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Yatırımcıları Dikkat: Kritik Oylama Başladı! 2

Ayrıca, süreksiz kayıpları azaltmak için eşsiz bir açık artırma sistemi sunarak, arbitrajcıları sıfıra yakın süreç fiyatlarıyla teklif vererek istikrarlı oynaklığı sürdürmeye teşvik eder. Pratik uygulamalarda, örneğin, bir kullanıcı muhakkak bir token için listelenmiş bir NFT satın almak istiyorsa fakat sadece farklı bir tokena sahipse, AMM optimize edilmiş bir süreç fiyatıyla değişimi kolaylaştırabilir. Bu meselesiz entegrasyon, bilhassa likit olmayan tokenlar için kullanıcı tecrübesini kıymetli ölçüde geliştirebilir.

CTO da heyecanını lisana getirdi

Bu sırada Ripple’ın CTO’su, XLS-30 AMM’nin artık ana ağda oylamaya sunulmuş olmasından duyduğu heyecanı lisana getirdi. Ripple’ın Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz kısa müddet evvel attığı bir tweet’te, en sevdiği XRP Ledger (XRPL) özelliklerinden birini açıkladı. Bu açıklama, RippleX geliştirme grubunun XRPLedger’da XLS-30 Otomatik Piyasa Yapan (AMM) için teklif değişikliğini açıklamasının akabinde geldi. Grup, değişikliğin oylama için hazır hale geldiğini de ekledi. Buna karşılık Schwartz, en sevdiği XRPL özelliğinin -XLS-30 AMM- ana ağda oylamaya sunulduğunu heyecanla belirtti. XRP topluluğu üyeleri sorarken, Ripple CTO’su XLS-30 AMM’yi XRPL için favorilerinden biri yapan şeyin ne olduğunu açıklamadı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap