Ripple ve SEC İçin Ufukta Mutabakat mı Var? Avukat Açıkladı!

Ripple ve SEC İçin Ufukta Mutabakat mı Var? Avukat Açıkladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple ve SEC İçin Ufukta Mutabakat mı Var? Avukat Açıkladı!

Kripto para dünyasında, Ripple Labs ile Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ortasında devam eden yasal savaş, hem meraklıların hem de yatırımcıların dikkatini çekti. Son gelişmeler, potansiyel bir muahedenin ufukta olabileceğini gösteriyor ve çok sayıda XRP token sahibini temsil eden avukat John Deaton, iki tarafın bir tahlili tercih etmeleri halinde atabilecekleri mümkün adımlara ait görüşlerini sundu. İşte detaylar…

Ripple ile SEC ortasında muahede mümkünlüğü mı var?

Bu spekülasyonun değeri, avukat Deaton’ın Ripple ve SEC ortasındaki rastgele bir potansiyel muahedeyi etkilemede kritik bir faktör olarak vurguladığı son Coinbase vs. SEC davası ile artmaktadır. Coinbase davasının sonucunun daha geniş kripto para ünitesi sanayisi için geniş kapsamlı tesirleri olabileceğini belirtti. Avukat Deaton’ın bakış açısı, Coinbase davasına başkanlık eden Yargıç Failla’nın borsanın davayı reddetme talebini kabul etmesi halinde, bunun düzenleyici ortamda kıymetli bir değişikliğe işaret edebileceği ihtimaline dayanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple ve SEC İçin Ufukta Mutabakat mı Var? Avukat Açıkladı! 1

Özellikle, Coinbase üzere kripto para borsalarındaki token satışlarının ABD menkul değerler maddelerine tabi olmayabileceği öne sürülebilir.  Bununla birlikte, kripto stake etme tarafıyla ilgili yasal süreçlerin tartışmanın bir kesimi olmaya devam edeceğine dikkat çekti. Avukat Deaton attığı bir tweet’te şunları yazdı:

Ripple ve SEC’in yıl sonundan evvel muahedeye varmasının tek yolu, Yargıç Failla’nın Coinbase MTD’yi onaylaması. Şayet bu gerçekleşirse SEC ve Gary Gensler geri adım atmak zorunda kalabilir. Başsavcının bu senaryoda temyize müsaade vereceğinden şüpheliyim, bu temyiz Yüksek Mahkeme’ye kadar ulaşabilir ve yüksek mahkemenin yalnızca SEC’in değil öbür tüm federal kurumların da yetkilerini daha fazla elinden almasına müsaade verebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple ve SEC İçin Ufukta Mutabakat mı Var? Avukat Açıkladı! 2

Coinbase davası, XRP için kritik

Bu açıklamalar, Coinbase davasında alınacak olumlu bir kararın tüm kripto para düzenleyici ortamı üzerinde yaratabileceği potansiyel sismik tesirin altını çiziyor. Yalnızca Ripple için değil, daha geniş kripto sanayisi için de kripto varlıkların nasıl sınıflandırıldığı ve düzenlendiğinin yine kıymetlendirilmesine yol açabilir. Entrikaya ek olarak, Ripple’ın 1 Eylül 2023 tarihli başvurusu, Özet Kararın süreksiz temyiz için yasal desteği ele almadığını belirtti. Ripple’ın itirazı, SEC’in bilhassa Howey Testinin XRP token satışlarına uygulanmasıyla ilgili olarak yerleşik yasal perspektiften ayrıldığı argümanına dayanıyordu.

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC, Ripple, CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’e karşı davasını Aralık 2020’de başlattı. Bu yasal süreç, kripto para dünyasında dalgalanma tesiri yarattı ve birkaç borsanın potansiyel yasal komplikasyonlardan kaçınmak için XRP’yi listeden çıkarmasına neden oldu. Bununla birlikte, Yargıç Torres’in Ripple lehine verdiği son kararın akabinde, bu borsaların birçok XRP’yi tekrar listeleme yahut gelecekte bunu yapma mümkünlüğünü araştırma niyetlerinin sinyalini verdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap