Ripple, Maksimalistleri Haklı Çıkarabilir! Bir Eşik Daha Aşıldı

Ripple, Maksimalistleri Haklı Çıkarabilir! Bir Eşik Daha Aşıldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple, Maksimalistleri Haklı Çıkarabilir! Bir Eşik Daha Aşıldı

Ripple XRP’nin geliştirme kolu olan RippleX’den haber var. XRP Ledger için XLS-38d çapraz zincir köprüleme etabının ilerlemesinde değerli bir muvaffakiyete imza attı. Kullanıcı güvenliğini sağlamak ve zincirler ortası köprüleme özelliğinin dayanıklılığını güçlendirmek için RippleX grubu atak yaptı. Buna nazaran önde gelen bir blockchain güvenlik firması olan Bishop Fox tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir güvenlik kontrolüne katıldı.

Ripple atağı: Sağlam güvenlik kontrolü kullanıcı güvenliğini sağlıyor

Bishop Fox tarafından gerçekleştirilen güvenlik kontrolü üç temel alana bakıyor. Birinci olarak, Ripple XRP yan zincir köprüleme mimarisi ile ilgili internete dönük arayüzler aracılığıyla maruz kalınan sistem ve hizmetlerdeki güvenlik açıkları tespit ediliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple, Maksimalistleri Haklı Çıkarabilir! Bir Eşik Daha Aşıldı 1

İkinci olarak, rippling köprüleme protokolü, şahit sunucusu ve RPC arayüzlerinin genel güvenliği değerlendirmeye tabi tutuluyor. Son olarak kontrol, Ripple XRP köprüleme özelliğindeki güvenlik duruşunu geliştirmeye bakıyor. Buna nazaran muhtemel kusurları yahut güvenlik açıklarını tespit etmeyi amaçlıyor.

Denetim bulguları ve Ripple’ın yanıtı

Nihai güvenlik değerlendirmesi sekiz bulguyla sonuçlandı. Bunlardan ikisi orta öncelikli, beşi düşük öncelikli ve biri de bilgi hedefli olarak sınıflandırıldı. Bilhassa, kritik yahut büyük bir güvenlik açığı tespit edilmedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple, Maksimalistleri Haklı Çıkarabilir! Bir Eşik Daha Aşıldı 2

Ripple’ın mühendislik grubu ilgili bulguları kabul ediyor ve onaylıyor. Ayrıyeten önümüzdeki rippled sürümünde tesirli bir güncelleme de maksatlar ortasında. Bu nedenle gerekli değişiklikleri uygulamak üzere faal olarak çalışıyor.

XLS-38D’nin Önemi

XLS-38D, Ripple XRP Ledger ekosistemine birlikte çalışabilirlik getiren değerli bir gelişme. Ayrıyeten XRPL yan zincirlerinde çok değerli bir role sahip. Bu, şahit sunucuları tarafından korunan bir çapraz zincir köprüsü kuran XLS-38d değişikliği ile sağlanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple, Maksimalistleri Haklı Çıkarabilir! Bir Eşik Daha Aşıldı 3

Bu köprü, XRP’nin ve ihraç edilen varlıkların XRPL ana ağı ile XRPL yan zincirleri ortasında çift taraflı transferini mümkün kılıyor. Çapraz zincir köprüleme yazılımı, XRPL ana ağını yakında çıkacak EVM yan zincirine bağlamaya hizmet ediyor. Böylelikle XRP Ledger ekosistemi içindeki uyumluluğu artıracak.

Ripple için birlikte çalışabilirlik ve güvenliğin güçlendirilmesi

XLS-38d çapraz zincir köprüleme kademesinin muvaffakiyetle tamamlanması değerli. Akabinde Bishop Fox tarafından gerçekleştirilen güvenlik kontrolü, RippleX’in XRP Ledger ekosisteminde birlikte çalışabilirliği ve güvenliği artırma konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple, Maksimalistleri Haklı Çıkarabilir! Bir Eşik Daha Aşıldı 4

RippleX, zincirler ortası köprüleme özelliğinin sağlamlığını sağlıyor. Ayrıyeten kullanıcıların Ripple XRP ve çeşitli zincirlerdeki alakalı varlıklarıyla sıkıntısız bir biçimde etkileşime girmeleri için daha inançlı ve daha verimli bir ortam yaratmayı amaçlıyor. Bu kilometre taşı, btcpiyasasi.com olarak baktığımızda daha geniş blockchain ortamının evrimine daha fazla katkı sağlıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap