Ripple Durmuyor: 3 Büyük Yatırım Haberini Duyurdu!

Ripple Durmuyor: 3 Büyük Yatırım Haberini Duyurdu!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Durmuyor: 3 Büyük Yatırım Haberini Duyurdu!

Popüler Blockchain şirketi Ripple, son vakitlerde yaptığı yatırımlarıyla isminden kelam ettiriyor. Bu yazımızda, Ripple’ın en son yatırımlarından bahsedeceğiz. İşte detaylar…

Ripple, Bitstamp payları satın aldı

Ripple, kripto varlıklar ve kripto varlık odaklı şirketler konusunda uzmanlaşmış bir Amerikan yatırım şirketi olan Pantera Capital’in daha evvel sahip olduğu Bitstamp paylarını satın aldı. Bu stratejik atak, Ripple’ın devam eden büyüme odaklı eforlarıyla barizleşen güçlü genişleme dürtüsünü yansıtıyor. Yatırım idare firması Galaxy Digital Holdings, son üç aylık raporunda bu gelişmeyi açıkladı. Rapora nazaran Galaxy Digital, Pantera’ya Bitstamp paylarını bu yılın birinci çeyreğinde Ripple’a satmasını tavsiye etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Durmuyor: 3 Büyük Yatırım Haberini Duyurdu! 1

Galaxy Digital Lideri ve CIO’su Christopher Ferraro da bir konferans görüşmesinde bu atağın altını çizdi. Bloomberg’in 2014 yılında yayınladığı bir rapora nazaran Pantera Capital, İngiltere merkezli borsanın kıymetli ölçüde tanınmasından çabucak evvel, 2013 yılında Bitstamp’a 10 milyon dolara varan kıymetli bir yatırım yapmıştı. Lakin Pantera, on yıl sonra paylarını Ripple’a sattı. XRP topluluğu içinde değerli olan WrathofKahneman’ın da belirttiği üzere, satışın kesin nedeni belirsizliğini koruyor.

Şirket, Metaco’yu satın aldı

Diğer yandan Ripple, ABD’li  İsviçre merkezli kripto saklama firması Metaco’yu 250 milyon dolara satın aldı. Metaco, finansal kurumların kripto varlıkları depolamasına ve yönetmesine imkan tanıyan bir teknoloji üretiyor. Müşterileri ortasında Citi, BNP Paribas ve Societe Generale‘in kripto varlık kolu yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Durmuyor: 3 Büyük Yatırım Haberini Duyurdu! 2

Kriptolara olan yatırımcı ilgisi, fiyatlarındaki düşüş ve büyük kripto firmalarındaki çöküşün akabinde soğudu. Yatırımcılar, para çekme süreçlerini donduran kripto platformlarının kendilerini büyük kayıplarla karşı karşıya bırakmasının akabinde, kripto varlıklarının nerede ve nasıl saklandığı konusunda giderek daha temkinli hale geldi. Lakin Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, kurumsal yatırımcılardan kripto saklama hizmetleri için artan talep beklediğini söyledi.

Dispersion Capital’in 40 milyon dolarlık fonuna yatırım

Son olarak şirket, artık, gelişmekte olan web3 alanına adanmış Dispersion Capital tarafından yeni duyurulan 40 milyon dolarlık fonun değerli iştirakçilerinden biri oldu. Erken etap bir teşebbüs firması olan Dispersion Capital, web3 konseptinin temel bir tarafı olan merkeziyetsizliğe yatırım yapmayı planlıyor. Dispersion Capital bugüne kadar 20 şirkete fon sağladı ve her biri yatırım sonrası finansman aldı. Dispersion Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Patrick Chang, Samsung Next’in Blockchain yatırımlarına liderlik ettiği devirden kaynaklanan web3 alanında güçlü bir geçmişe sahip. Chang’in uzmanlığı, fonun bir öbür iştirakçisi olan Circle Ventures tarafından da onay aldı. Chang’in web3 alanındaki gelecek vaat eden ve hırslı yetenekleri tespit etme hünerinin altı çizildi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Durmuyor: 3 Büyük Yatırım Haberini Duyurdu! 3

Dispersion Capital kendisini fonksiyonel, ölçeklenebilir ve erişilebilir merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesinde bir katalizör olarak konumlandırıyor. Bununla birlikte, web3 altyapısının olgunluğu ve yeni kuşak uygulamaların başarılı bir biçimde konuşlandırılması gerçeği açık bir soru olmaya devam ediyor. Circle Ventures, yakın vakitte yaptığı bir açıklamada, Dispersion Capital’in uğraşlarını kutladı. Firmanın web3 ekosistemi üzerindeki tesirini görmek için sabırsızlandığını söz etti. Yeni fon ayrıyeten Faction, Lightspeed, Wemade, Alchemy Ventures, Hashkey, Forte ve başkalarından de dayanak aldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap