Ripple Davasının Akabinde SEC Bu Davayı da Kaybetti!

Ripple Davasının Akabinde SEC Bu Davayı da Kaybetti!

Paylaş
BTC Piyasası: Ripple Davasının Akabinde SEC Bu Davayı da Kaybetti!

Ripple davası artık zihnimizde düzgünce yer etti. SEC ile olan savaşında şirket kıymetli bir kazanım elde etti. Buna nazaran kripto para dünyası da coşku dolu bir havaya girdi. Artık ise öteki bir haber var. Buna nazaran SEC’in bir dava daha kaybettiği belirtiliyor. Ayrıntılara daima birlikte bir bakalım.

Temyiz Mahkemesi SEC’in kararını “keyfi ve kaprisli” buldu

Kripto paralara karşı sert tavrıyla bilinen bir kurum var. Bu kurumun ismi ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC). Artık SEC bir öteki yasal aksilikle daha karşılaştı. Ripple davasındaki son kaybının akabinde bir dava daha kaybetti. Buna nazaran, artık de SPIKES vadeli süreç mukaveleleriyle ilgili bir davada mağlubiyetle karşı karşıya kaldı.

BTC Piyasası: Ripple Davasının Akabinde SEC Bu Davayı da Kaybetti! 1

Ripple davası sonrası olay şöyle gelişti. Columbia Temyiz Mahkemesi SEC aleyhine karar verdi. Buna nazaran, kurumun pay senedi volatilitesine dayalı makul vadeli süreç eserlerini daha sıkı bir tariften muaf tutma kararının keyfi ve kaprisli olduğunu belirtti. Kararda SEC’in SPIKES endeksine dayalı vadeli süreçleri menkul değer vadeli süreç kontratları tarifinin dışında tutma ve böylelikle başka endekslerle rekabeti teşvik etme münasebeti sorgulandı.

Grayscale davasında kullanılan emsal yasal dil

Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas mevzuyla ilgili olarak değerli bir açıklama yapıyor. Buna nazaran, SPIKES davasında yargıcın kullandığı lisanın Grayscale’in yasal çabasında kullanılan lisanı yansıttığını vurguladı. Ripple sonrasında bu karar, SEC’in kararlarının kripto alanının ötesinde bile keyfi ve kaprisli bulunabileceğini gösteriyor.

BTC Piyasası: Ripple Davasının Akabinde SEC Bu Davayı da Kaybetti! 2

Diğer taraftan Ripple davası sonrası burada değişik bir tevafukun olduğuna da dikkat çekelim. Buna nazaran SPIKES ve Grayscale davalarındaki yargıçlar konusunda bir tevafuk oldu. SPIKES davasında SEC aleyhine karar veren üç yargıçtan ikisi tıpkı vakitte devam eden Grayscale davasına da başkanlık ediyor. Grayscale, SEC’in değerli BTC fonu için ETF başvurusunu reddetmesiyle karşı karşıya kaldı. Sonrasında keyfi karar verme argümanıyla kurumu mahkemeye verdi.

Ripple davası SEC ve kripto sanayisi için çıkarımlar

Ripple ve SPIKES davalarında arka arda yaşanan kayıplar, SEC’in kripto sanayisine yönelik düzenleyici aksiyonları için zorluklara işaret ediyor. Kararlar, şeffaf ve sağlam temellere dayanan karar alma sürecinin değerini vurgulayarak SEC’in yasal incelemeden muaf olmadığını ortaya koyuyor. Kripto alanının dinamik ve süratle gelişen tabiatı var. Bu yüzden, klâsik düzenleyici çerçevelere sıklıkla meydan okumakta. Ayrıyeten dijital varlıkların en güzel nasıl sınıflandırılacağı ve düzenleneceği konusunda devam eden tartışmalara yol açmaktadır.

BTC Piyasası: Ripple Davasının Akabinde SEC Bu Davayı da Kaybetti! 3

Ripple davası ile SEC potansiyel riskleri ve dolandırıcılık faaliyetlerini ele almayı amaçlıyor. Öbür taraftan kripto sanayisindeki kimileri çok düzenlemenin yeniliği boğabileceğini belirtiyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda birebir bireyler bu dönüştürücü teknolojinin büyümesini engelleyebileceğini savunuyor. Yatırımcının korunması ve inovasyonun teşvik edilmesi ortasında bir istikrar kurulması değerli. Ayrıyeten karmaşık ve tartışmalı bir bahis olmaya devam etmektedir. Gelişen görüntü muhtemelen kripto para ünitelerinin geleceğini ve SEC üzere düzenleyici kurumlarla ilgilerini şekillendirmeye devam edecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap