Ripple Davasında Son Gelişme: SEC’den Temyiz Başvurusu!

Ripple Davasında Son Gelişme: SEC’den Temyiz Başvurusu!

Paylaş
BTC Piyasası: Ripple Davasında Son Gelişme: SEC’den Temyiz Başvurusu!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), federal bir yargıcın son kararına karşı süreksiz bir temyiz müracaatında bulunarak proaktif bir tavır sergiledi. Kelam konusu karar, kripto para ünitesi XRP’nin borsalar aracılığıyla satışına ait menkul değerler yasası ihlalleri argümanlarını reddetti. Bu gelişme, SEC ile XRP’den sorumlu şirket Ripple Labs ortasında devam eden yasal savaşı yine alevlendirdi.

SEC, Ripple davasında harekete geçti

SEC’in bu atılımı, Yargıç Analisa Torres’in temyiz sürecine müsaade verme kararının akabinde geldi. Potansiyel olarak emsal teşkil edecek bir yasal hesaplaşmaya taban hazırladı. Davanın sonuçları, ilgili tarafların ötesine geçerek, düzenleyici kurumların daha geniş piyasa ortamında kripto para ünitelerini nasıl sınıflandırdığına ve denetlediğine ışık tutuyor. SEC’in temyiz müracaatının merkezinde, Yargıç Torres’in Ripple’ın borsalarda bbireysel yatırımcılara yaptığı programlı XRP satışları ile Ripple’ın kendisi tarafından kurumsal yatırımcılara yönlendirilenler ortasında yaptığı ayrım yer alıyor. Yargıcın münasebeti, kişisel yatırımcıların beklentilerinin kurumsal yatırımcıların beklentilerinden farklı olacağı ve bunun da XRP’nin bir menkul değer olarak sınıflandırılmasını etkileyebileceği fikrine dayanıyordu.

BTC Piyasası: Ripple Davasında Son Gelişme: SEC’den Temyiz Başvurusu! 1

SEC’in dilekçesi, kelam konusu olan derin yasal soruları vurgulamaktadır. Ortaya atılan temel problemlerden biri, bir ihraççının “kör alım/satım işlemleri” içeren kripto varlık alım satım platformlarındaki satışlarının, makul bir biçimde oburlarının gayretlerinden elde edilen bir kâr beklentisi yaratıp yaratamayacağıdır. Bu soru, mevcut davanın ötesine uzanmakta, potansiyel olarak bekleyen başka davaları etkilemekte ve geniş kapsamlı yasal emsaller için potansiyel sunmaktadır. SEC’in temyize gitme kararı, devam eden davalar ve düzenleyici konular için daha geniş sonuçlar doğurmaktadır.

Temyiz müracaatının geniş sonuçları var

Düzenleyici kurum, bu temyiz müracaatının Coinbase ve Dragonchain üzere büyük kuruluşlara karşı açılan davalar da dahil olmak üzere devam eden yasal çabaları üzerindeki potansiyel tesirinin altını çiziyor. Ayrıyeten, temyizin sonucu, iflas davaları üzere çeşitli yasal hususları etkileyebilir ve bu yasal uyuşmazlığın ciddiyetinin altını çizebilir. Odak noktası kripto para ünitesinin kendisinden çok XRP satışları olmaya devam ederken, SEC Ripple’a önergesine karşılık vermesi için 1 Eylül 2023 tarihine kadar müddet tanıdı. Ripple’ın cevabının akabinde SEC’e cevabını sunması için bir hafta daha mühlet tanınacak. Yargıç Torres’in temyiz müracaatına onay vermesi halinde dava İkinci Devre Temyiz Mahkemesi’ne taşınacak.

BTC Piyasası: Ripple Davasında Son Gelişme: SEC’den Temyiz Başvurusu! 2

Bu platform, bölüm üzerinde geniş kapsamlı tesirler yaratma potansiyeli taşıyan kripto para satışlarına ait yasal soruların daha geniş tesirlerini ele alacak. SEC’in temyiz başvurusu ilerledikçe, hukuk uzmanları çeşitli perspektifler sunuyor. Avukat John E. Deaton, bu atağın öncelikle Yargıç Torres’in temyize yeşil ışık yakması için bir talep olduğunu öne sürüyor ve bunun tam teşekküllü bir temyiz teşkil etmediğini ve XRP’nin bir menkul değer olmadığı argümanını etkilemediğini vurguluyor. Bu gelişmelerin akabinde XRP fiyatı, son dalgalanmalar hariç, önemli bir hareketlilik yaşamadı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap