Ripple davası ileriye dönük niyetleri ortaya çıkarıyor

Ripple davası ileriye dönük niyetleri ortaya çıkarıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Ripple davası ileriye dönük niyetleri ortaya çıkarıyor

Regülasyon tartışmaları kripto para piyasalarına yönelik gündemi şekillendirmeye devam ediyor. Bilhassa Ripple davasının akabinde bu tartışmaların sürat kazandığı görülüyor.

Dünya genelindeki kripto para yatırımcıları piyasaların geleceğini etkilemesi mümkün gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu kapsamda, regülasyon çalışmalarının ilgili bahis başlıkları ortasında öne çıktığı görülüyor. Geçtiğimiz ay ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para ünitesi XRP’ye yönelik açtığı davada, XRP’nin menkul değerler yasasını ihlal etmediği kararına varılmasıyla birlikte, piyasaların regülasyonlar noktasında yeni bir periyoda girdiği konuşuluyor. Pekala bu gelişmeler ekosistem için ne manaya geliyor?

Global kripto para borsası Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, dava kararının regülasyonlara yönelik beklenen tesirlerine dair kıymetli açıklamalarda bulundu.

Ripple’ın kısmi zaferi: Piyasalarda yeni dönem

Global kripto para borsası Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, Ripple davasıyla ilgili şunları söyledi;

Bitcoin’in devrimci nitelikleriyle ortaya çıktığı günden bu yana kripto para piyasalarının önemli gelişim kaydettiğini görüyoruz. O denli ki uzun bir müddettir ilgili kamu kurumlarının sözcülerinin, piyasalardaki finans uzmanlarının ve yatırımcıların kripto paraların geleceğine yönelik senaryolarla ilgili beyanlarda bulunduğunu görüyoruz. Alışılmış ki bu telaffuzlar, kripto paralara ait kamuoyu oluşturmada da aktif bir rol oynuyor. Biz de Mamoru olarak iş süreçlerimiz sırasında bu telaffuzların kamuoyundaki karşılığını gözlemleme fırsatı buluyoruz.

Yıldırım, ayrıyeten, uzun müddettir kripto piyasasının gündeminde yer alan Ripple davasının spekülasyonlara neden olduğunu aktardı. Yıldırım, yatırımcı tarafında bu dava nedeniyle kaygıların ortaya çıktığını belirtti. Geçtiğimiz ay dava ile ilgili alınan kararlara değinen Yıldırım, Ripple’ın federal menkul değerler yasasını ihlal etmediğinin belirtildiği olumlu mahkeme kararıyla farklı bir periyodun başlayabileceğini belirtti.

XRP‘nin statüsüne değinen Yıldırım, önümüzdeki periyotta dijital varlıkların sınıflandırılması ve düzenlenmesi konusunda davanın netlik sunabileceğini söyledi. Yıldırım‘a nazaran bu dava, kripto para üniteleri için emsal oluşturabilir.

Son olarak Yıldırım, Ripple davasıyla ilgili şunları belirtti;

Sektörün gündemini meşgul eden davaların sonuçlanmasıyla birlikte ekosistemdeki paydaşların başlarındaki birtakım soru işaretleri de karşılık bulacaktır. Otoritelerin türel yaklaşımları, kamunun regülasyon konusundaki bakış açısı hakkında değerli ipuçları verecektir. Bilhassa Ripple davasında yaşananların akabinde, ekosistemdeki paydaşlar olarak otoritelerin regülasyonlar özelinde atacağı adımlarda daha olumlu bir yaklaşım görmeyi bekleyebiliriz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap