Pump-Dump Uyarısı: Bu Altcoinler İçin Dikkat Edin!

Pump-Dump Uyarısı: Bu Altcoinler İçin Dikkat Edin!

Paylaş
BTC Piyasası: Pump-Dump Uyarısı: Bu Altcoinler İçin Dikkat Edin!

Kripto para dünyasında son periyotta birtakım altcoinler için değerli gelişmeler yaşanıyor. Adventure Gold (AGLD) token, kısa müddet evvel önemli bir pump ve dump olayına karıştı. Buna nazaran bu durum potansiyel piyasa manipülasyonuna ait tasaları ateşledi. AGLD’nin fiyatında sert dalgalanmalar yaşanırken, yatırımcılar ve düzenleyiciler durumu yakından inceliyor.

Ani fiyat dalgalanması hudutları geriyor

20 Temmuz’da AGLD’nin fiyatı 1,4 doların üzerine fırladı. Lakin token 21 Temmuz’da süratle 0,68 dolara düştüğü için coşku kısa sürdü. Buna nazaran bu durum bir pump ve dump oyunu kuşkularını tetikledi. Bedeldeki keskin düşüş, birçok kişinin piyasa manipülasyonunun kelam konusu olup olmadığını sorgulamasına neden oldu.

BTC Piyasası: Pump-Dump Uyarısı: Bu Altcoinler İçin Dikkat Edin! 1

Ünlü bir Bybit traderı olan DeFi^2, mevzuyu araştırmayı kendilerine vazife edindi. Araştırmaları, Bybit liderlik tablosundaki üç hesabın yalnızca beş gün evvel katıldığını gösteriyor. Ayrıyeten sadece AGLD U-marjlı daima mukavelenin ticaretini yaptığını ortaya çıkardı. Şaşırtan bir biçimde, kısa müddette bu hesaplar 1 milyon 268 bin dolarlık şaşırtan kâr elde ettiler. Bu durum potansiyel piyasa manipülasyonuna ait telaşları artırdı.

Daha düşük kıymetli altcoinler için güvenlik açıkları

Adventure Gold (AGLD) tokeninin geçmişi, 2 Eylül 2021’de Loot NFT projesi için bir ERC-20 tokeni olarak piyasaya sürülmesine kadar uzanıyor. Bir airdrop, Loot NFT sahiplerinin fiyatsız olarak 10.000 AGLD token talep etmesine imkan sağladı. Öteki taraftan tokenin birinci süreç günlerinde NFT başına kısa bir müddet 70.000 dolara kadar ulaştı. Airdrop teşviki ve NFT’nin popülaritesi büyük ilgi çekerek erken fiyat artışına yol açtı.

BTC Piyasası: Pump-Dump Uyarısı: Bu Altcoinler İçin Dikkat Edin! 2

Benzer fiyat hareketleri, hafta ortasında 0,0046 dolardan süreç gören, 0,015 dolara yükselen ve akabinde 0,0076 dolara düşen StormX (STMX) tarafından da yaşandı. STMX 84 milyon dolar piyasa pahası ile 266. sırada yer alıyor.

Yatırımcıları korumak için daha sıkı düzenlemeler

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda son olay, piyasa manipülatörlerinin AGLD üzere daha küçük pahalı tokenlerin nispeten düşük likiditesinden faydalandığı bu çeşit projelerin zayıf noktalarını ortaya çıkarıyor. Yapay olarak şişirilen fiyatlar, bu şahısların ellerindeki varlıkları süratle satmalarına imkan tanıyor. Başka taraftan şişirilmiş fiyatlardan alım yapan öteki yatırımcıları da kıymetli kayıplarla baş başa bırakıyor.

BTC Piyasası: Pump-Dump Uyarısı: Bu Altcoinler İçin Dikkat Edin! 3

Düzenleyici kurumlar, kripto paraların merkezi olmayan yapısının ve pump and dump planlarının yaygınlığının yarattığı zorluklarla boğuşuyor. Bu yasadışı faaliyetler piyasa bütünlüğüne ziyan veriyor. Ayrıyeten kişisel yatırımcıların inancını sarsıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap