Patlama Noktası Yakın! Bu Altcoin Yeni Seyahate Hazırlanıyor

Patlama Noktası Yakın! Bu Altcoin Yeni Seyahate Hazırlanıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Patlama Noktası Yakın! Bu Altcoin Yeni Seyahate Hazırlanıyor

Altcoin XRP’nin bedeli, Ripple ile ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ortasında devam eden yasal savaştan etkileniyor. Buna nazaran mahkemenin XRP’nin bir menkul değer olmadığına karar vermesi değerli bir dönüm noktası oldu. Kararın akabinde XRP fiyatı yükseldi. Fakat XRP’nin kıymetindeki bu artış devam etmedi. Kripto para ünitesinin değerli bir sermaye çıkışıyla karşı karşıya kalması nedeniyle kısa sürdü.

Altcoin XRP’nin piyasa kıymeti düşüşü

19 Ağustos itibariyle altcoin XRP’nin piyasa bedeli 24,66 milyar dolar düzeyine yer alıyor. Buna nazaran, SEC davası kararından çabucak sonra 14 Temmuz’da altcoin’in fiyatı 42,89 milyar dolara gelmişti. Lakin düşüş sonrası kıymetli bedel kaybı dikkat çekiyor. Buna nazaran altcoin XRP’den kıymetli çıkışlar yaşanıyor. Bu değerli çıkışlar birkaç hafta içinde 18,23 milyar dolara ulaşmış durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Patlama Noktası Yakın! Bu Altcoin Yeni Seyahate Hazırlanıyor 1

Söz konusu davada SEC, Ripple’ı altcoin XRP’nin satışı yoluyla kayıtsız bir menkul değer teklifi yürütmekle suçlamıştı. Yargıcın kararı, XRP’nin bir menkul değer olarak sınıflandırılma kriterlerini karşılamadığını söz etmişti. Ayrıyeten Ripple’ı SEC’in savlarından kısmen akladığını vurgulamıştı. Bu haber başlangıçta yatırımcılar ortasında coşku yaratarak altcoin XRP’nin kıymetini yeni tepelere taşıdı. Buna nazaran XRP 24 saatlik bir müddet içinde %90’ın üzerinde artış göstermişti. Ayrıyeten 0,80 doların üzerinde birkaç ayın en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

Kısa vadeli dalgalanma ve devam eden belirsizlik

Ne yazık ki bu yükseliş kısa ömürlü oldu. Altcoin XRP’nin piyasa bedeli, birinci dalgalanmadan faydalanan traderların kâr elde etmesi, genel piyasa volatilitesi ve kripto para ünitesinin düzenleyici statüsüne ait belirsizliğin devam etmesi nedeniyle geriledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Patlama Noktası Yakın! Bu Altcoin Yeni Seyahate Hazırlanıyor 2

Yakın vakitte yaşanan bir piyasa düşüşü sırasında altcoin XRP, daha geniş bir piyasa satışıyla tıpkı vakte denk gelen yaklaşık 4 milyar dolarlık bir günlük çıkış yaşadı. Bu piyasa karamsarlığına karşın XRP, 2023 yılında en sık süreç gören altcoin olmaya devam etti.

SEC’in itirazı ve geleceğe bakış

SEC, XRP’nin bir menkul değer olmadığı tespitine itiraz etmek için müsaade İstedi. Bu durum SEC’in karara itiraz etme niyetini ortaya koyuyor. Devam eden bu düzenleyici belirsizlik göz önüne alındığında, altcoin XRP’nin kıymetinin değişken kalması bekleniyor. Bununla birlikte, davaya dahil olan kimi şahıslar, temyizin XRP için kesinlikle bir gerileme olmayabileceğine inanıyor. Bu yazının yazıldığı sırada XRP, haftalık yaklaşık %20 kayıpla 0,51 dolar düzeyinden işlen görüyor. Altcoin XRP daha geniş bir piyasa düzeltmesi ve devam eden düzenleyici belirsizlikle karşı karşıya.

Ulaş Utku Bozdoğan: Patlama Noktası Yakın! Bu Altcoin Yeni Seyahate Hazırlanıyor 3

Analistler, düzeltmenin beklendiğini ve XRP’nin varlığın potansiyel olarak yükselmesi için yeni düşük düzeyleri test etmesi gerektiğini öne sürüyor. Analistler ayrıyeten 0,58 dolar civarındaki dayanak düzeylerinin yatırımcılar tarafından yakından izlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Bu noktanın bir patlama noktası olacağı vurguları var. Son devirde yaşanan aksaklıklara karşın, btcpiyasasi.com olarak belirttiğimiz üzere XRP’nin, bilhassa de bir yükseliş göstergesi olan ve az görülen golden cross formasyonu da dahil olmak üzere olumlu süreç formasyonları nedeniyle yükseliş eğilimine girebileceği tarafındaki spekülasyonlar devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap