Onaylandı: Ünlü Milyarderin Cüzdanından Bu Altcoinler Çalındı!

Onaylandı: Ünlü Milyarderin Cüzdanından Bu Altcoinler Çalındı!

Paylaş
BTC Piyasası: Onaylandı: Ünlü Milyarderin Cüzdanından Bu Altcoinler Çalındı!

ABD’li ünlü yatırımcı, televizyon kişiliği ve Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, kendisini kripto para topluluğunda şok dalgaları yaratan bir kripto güvenlik olayının merkezinde buldu. Cuma günü, Cuban’ın MetaMask cüzdanlarından birinin başarılı bir kimlik avı saldırısı üzere görünen bir biçimde ele geçirildiği ve zincir üzerindeki dataların ortaya koyduğu üzere altcoinler olarak yaklaşık 900.000 dolarlık bir kayıpla sonuçlandığı doğrulandı.

Altcoinler için 900 bin dolar çalındı

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere olay, tanınan kripto araştırmacısı WazzCrypto’nun Cuma akşamı Mark Cuban’ın cüzdanının güvenliğiyle ilgili kuşkularını lisana getirmesiyle ortaya çıktı. Etherscan’da “Mark Cuban 2” ismini taşıyan cüzdan yaklaşık altı aydır etkin değildi. Fakat, olayların ani bir dönüşüyle, cüzdan içindeki tüm fonlar süratle dışarı taşındı. Ele geçirilen bu cüzdandan yapılan kayda kıymet süreçlerden kimileri 2 milyon USDC’lik bir transfer ve Coinbase’e yapılan bir para yatırma sürecinin akabinde MATIC ağındaki tüm Ethereum varlıklarının tasfiyesini içeriyordu.

Mark Cuban daha sonra DL News ile yaptığı bir röportajda ihlali doğrulayarak olayın detaylarına ışık tuttu. MetaMask cüzdanına birkaç aydır erişmediğini ve bunun da saldırganların faaliyetlerini izlediğine inanmasına yol açtığını açıkladı. Cuban ayrıyeten, “MetaMask’ın kimi makus gayeli kodlar içeren bir sürümünü indirdiğimden epey eminim” diyerek, kripto alanında az olmayan bir olay olan kimlik avı saldırısına kurban gittiğini de itiraf etti.

Kalan yatırımların yerini değiştiriyor

Coinbase transferine değinen Cuban, kalan yatırımlarını korumak için hami bir tedbir olarak süreci kendisinin başlattığını açıkladı. Neyse ki, MetaMask hesaplarından sırf birinin boşaltıldığı ve öbür hesaplarına dokunulmadığı ortaya çıktı. Mark Cuban’ın kripto para kesimiyle ilgisi yıllar boyunca hem şüphecilik hem de coşku ile damgalandı. Bir kezinde, Bitcoin’in algılanan yarar eksikliğini münasebet göstererek Bitcoin yerine muzu tercih ettiğini belirtmişti. Fakat daha sonra fikir değiştirerek Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve non fungible tokenler (NFT’ler) üzere kripto para ünitelerinin savunucusu haline geldi. Bu alana artan ilgisi, kıymetli kripto portföyüne de yansımıştır.

BTC Piyasası: Onaylandı: Ünlü Milyarderin Cüzdanından Bu Altcoinler Çalındı! 1

Bu olay, bireylerin ve kuruluşların kripto para dünyasında karşılaştıkları daima güvenlik tehditlerinin çarpıcı bir hatırlatıcısıdır. Mark Cuban üzere yüksek profilli isimler bile makûs niyetli aktörlerin daima gelişen taktiklerine karşı bağışık değildir. Bu durum, kripto dünyasında kripto varlıklarla uğraşırken tetikte olmanın ve sağlam güvenlik tedbirleri uygulamanın kıymetini vurgulamaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap