Nasdaq da ETF Yarışına Girdi: Hem de Bu Altcoin ile!

Nasdaq da ETF Yarışına Girdi: Hem de Bu Altcoin ile!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Nasdaq da ETF Yarışına Girdi: Hem de Bu Altcoin ile!

Nasdaq borsasının Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) zorlayıcı bir müracaatta bulunmasıyla ABD’deki BTC ve altcoin yatırım dünyası çığır açan bir gelişmenin eşiğinde. Bu müracaat, Brezilyalı varlık yöneticisi Hashdex tarafından sunulan ve uygun bir biçimde Hashdex Nasdaq Ethereum ETF olarak isimlendirilen bir Ethereum borsa yatırım fonunu (ETF) listelemeyi amaçlamaktadır. Bu ETF’yi sahiden istisnai kılan şey, kripto yatırımlarının görüntüsünü yine şekillendirmeyi vaat eden yenilikçi yatırım stratejisi.

Altcoin ETH için oyun değişiyor

Tipik olarak sırf spot varlıklara odaklanan klasik ETF’lerin bilakis, Hashdex Nasdaq Ethereum ETF oyunda ihtilal yaratmaya hazırlanıyor. Portföyüne hem spot Ether hem de vadeli süreç mukavelelerini dahil etmeyi planlıyor ve bu da normdan kıymetli bir sapmayı işaret ediyor. Bu strateji, spot piyasadaki potansiyel fiyat manipülasyonuna ait tasaları gidermek için tasarlanmıştır ve kripto ETF’leri dünyasında farklı bir oyuncu haline getirmektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Nasdaq da ETF Yarışına Girdi: Hem de Bu Altcoin ile! 1

Hashdex Nasdaq Ethereum ETF’nin idaresi ve denetimi, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) emtia havuzu operatörü olarak kayıtlı saygın bir kuruluş olan Toroso Investments’a emanet edilecektir. Bu düzenleyici nezaret, bilhassa ilgili kripto para ünitesi türevlerinin karmaşık yapısı göz önüne alındığında kritik değer taşımaktadır. Kripto ETF’lerini çevreleyen hakim tasalardan biri, vadeli süreç mukavelelerini yahut spot varlıkları tutmak ortasındaki seçim olmuştur. SEC, öncelikle vadeli süreç mukavelelerine odaklanan ETF’leri onaylarken, spot fonlara odaklananlar konusunda temkinli kalmıştır. Bu düzenleyici ortama karşılık olarak, Hashdex fonu orta yollu bir yaklaşım benimsiyor.

Portföy çeşitlendirilmesi ehemmiyet taşıyor

Fonun birincil yatırım amacı, Nasdaq Ether Referans Fiyatındaki günlük değişiklikleri yansıtmaktır. Bunu başarmak için, portföyünü aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli varlık cinsleri ortasında çeşitlendirecektir:

  • Spot Ethereum: Fonun bir kısmı, kripto para borsalarında süreç gören klâsik Ethereum tokenlerini tutmaya ayrılacaktır.
  • Ethereum Vadeli Süreç Mukaveleleri: ETF, yüksek seviyede düzenlenmiş Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) listelenen Ethereum vadeli süreç mukavelelerine yatırım yapacaktır.
  • Nakit ve Nakit Muadilleri: Likidite ve istikrarı sağlamak için fon nakit rezervi tutacaktır.
Ulaş Utku Bozdoğan: Nasdaq da ETF Yarışına Girdi: Hem de Bu Altcoin ile! 2

Nasdaq istikrarlı bir yaklaşımın gerekliliğini vurguladı. Fon, spot piyasada fiyat manipülasyonuna daha hassas hale getirebilecek %100 spot ETH tutmak yerine, Spot Ether, Ether Vadeli Süreç Kontratları ve nakit karışımına sahip olacak. Bu stratejik karışım, spot piyasaya olan bağımlılığı azaltmayı ve düzenlenmemiş ETH spot borsalarındaki potansiyel manipülasyonla ilgili telaşları gidermeyi amaçlamaktadır.

Kripto ETF’lerinin geleceği belirsiz

Hashdex Nasdaq Ethereum ETF’nin başvurusu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para yatırım eserlerinin evriminde kıymetli bir adıma işaret ediyor. Yatırımcıların bu gelişen kripto varlık sınıfına maruz kalmasını sağlarken, kripto para üniteleriyle bağlantılı doğal riskleri yönetmek için yenilikçi bir yaklaşım getiriyor. SEC, kripto ETF’lerinin onaylanması konusunda görüşmeye devam ederken, Nasdaq ve Hashdex’in yeni yaklaşımı daha çeşitlendirilmiş ve düzenlenmiş kripto yatırım seçeneklerinin önünü açabilir. Bu ETF, klâsik finans piyasalarında yeni bir kripto varlık idaresi çağını başlatma potansiyeline sahip olduğundan, piyasa SEC‘in kararını merakla bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap