MÜSİAD Lider Yardımcısı Osman Çalışkan: Blockchain geniş manalar söz ediyor

MÜSİAD Lider Yardımcısı Osman Çalışkan: Blockchain geniş manalar söz ediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: MÜSİAD Lider Yardımcısı Osman Çalışkan: Blockchain geniş manalar söz ediyor

MÜSİAD Genel Lider Yardımcısı Osman Çalışkan, Istanbul Blockchain Week 2023 etkinliğinde konuştu. “Global Finans ve Yatırım Ekonomisi” başlıklı mevzuyla kelam alan Çalışkan, blockchain teknolojisinin şimdiki sıkıntılarına değindi. MÜSİAD yöneticisi, blokzincir eserlerine olan ilginin yanlış yönlendiği vurgusunu yaptı.

“Özellikle genç kuşağın, 14 ila 30 yaş ortası kümesinin altcoin al-sat süreçlerine olan ilgisi, piyasada sanal bir paha oluşmasına yol açtı. Bu yaklaşım hayli yanlış ve riskli. Blockchain teknolojisi daha geniş manalar tabir ediyor. Ana odak olarak işin teknoloji kısmında arayışlar olmalı.”

Konuşmasında blockchain teknolojisinin felsefi ve teknolojik boyutlarına da değinen Çalışkan, blokzincirin yalnızca gelişmişik boyutuyla değil, tıpkı vakitte uygulanabilirliği ile de ele alınması gerektiğini savundu.

Blockchain Projeleri Ne Kadar Fonksiyonel?

Osman Çalışkan, blockchain teknolojisinin dijital finans dünyasındaki rolüne de değinirken, kripto para ve NFT gibi dijital varlıkların piyasadaki canlılığı sağlamak için kullanıldığını lakin projelerin gerçek dünyada ne ölçüde fonksiyonel olduğunun denetlenmediğine dikkat çekti. Devletlerin dijital varlıklara şimdi tam manasıyla bedel atfetmekte zorlandığını belirten Çalışkan, bu alandaki kontrol eksikliğinin öne çıkan bir sorun olduğunu söz etti.

Blokzincir teknolojisinin gerçek manada paha ve yarar sağlayabilmesi için iç pazarların oluşturulması gerektiğini savunan Çalışkan, sadakat sistemleri ve akıllı kontratlar dışında net bir kullanım alanının şimdi olmadığı yorumunu yaptı. MÜSİAD yöneticisi ayrıyeten finansal teknoloji alanında Türkiye’nin dünya çapında önde gelen ülkelerden biri olduğunu belirterek, bölümler ortası teknolojik işbirliği ve paylaşımın kritik bir rol oynayacağını vurguladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap