Milyonluk ApeCoin (APE) Satan Botun Süreci Açıklandı!

Milyonluk ApeCoin (APE) Satan Botun Süreci Açıklandı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Milyonluk ApeCoin (APE) Satan Botun Süreci Açıklandı!

Geçen hafta oldukça hareketliydi ama belki de kripto topluluğunu en çok heyecanlandıran şey Apecoin (APE) lansmanıydı. Özetlemek gerekirse, APE, Bored Ape Yacht Club ekosisteminin temelini oluşturan yerel kripto para birimi ve 17 Mart’ta piyasaya sürüldü ve BAYC yatırımcılarına airdrop yoluyla dağıtıldı. NFT coin, önde gelen borsalardan bazılarında listelendikten sonra milyarlarca dolar işlem hacmine ulaştı. Tüm bunların arasında, belirli bir işlem öne çıktı ve birçok kişinin dikkatini çekti. Bir bot, o sırada 2,7 milyon dolar değerinde olan 946 ETH karşılığında 2.4 APE sattığında gerçekte neler olduğuna daha yakından bakalım.

Viral ApeCoin (APE) İşlemi

Twitter’da 0xbeans.eth olarak bilinen eski Coinbase mühendisi, söz konusu işlemi ortaya çıkardı:

Ulaş Utku Bozdoğan: Milyonluk ApeCoin (APE) Satan Botun Süreci Açıklandı! 1

Uzman, gerçekte neler olup bittiğini ve kimsenin neredeyse 3 milyon dolara 2,4 APE satmadığını anlamak için alakalı üç işlemden bahsediyor.

Sandviç Saldırısı (Sandwich Attack) nedir?

İlk olarak, birisi Ethereum ağına bir işlem gönderdiğinde, işlem hemen yürütülmez ve bir bloğa dahil edilmez. Bunun yerine, bir bellek havuzuna gider ve orada oturup bir madencinin onu almasını bekler. Madencilerin hangi işlemleri dahil edeceklerini seçme şekli genellikle gas ücretine bağlıdır. Örneğin, 100 ETH karşılığında 10 APE satın almak istiyorsanız ve %2’lik bir sapma payı ayarladıysanız, işleminiz gerçekleştiğinde 10 APE için maksimum 102 ETH ödemeye hazır olduğunuzu söylüyorsunuz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Milyonluk ApeCoin (APE) Satan Botun Süreci Açıklandı! 2

Madenci çıkarılabilir değer (MEV) botlarının devreye girdiği yer burasıdır. Bu tür işlemleri avlamak ve artan miktara kadar fiyatı teklif ederek (yukarıdaki örneğe göre – %2 oranında), birincil işlemi diğer iki kişi arasında sıkıştırarak – çok sayıda satın alan – ön çalıştırmak için kurulurlar.

Apecoin işleminde neler gerçekleşti?

Söz konusu işlem, APE için 1.5 ETH takas etmeye çalışan birine ait. Ancak, orijinal işlemden önce ve sonra iki işlem daha gönderen ve onu sandviç haline getiren bir bot olduğunu da görebiliyoruz.

İlk işlem, yaklaşık 4,13 ETH karşılığında APE satın aldı ve ardından orijinal işlem, sapmaya karşı karşıya kalarak gerçekleştirildi. Bundan sonra, son işlem 4,45 ETH karşılığında aldığı APE’yi sattı ve tek bir blokta yaklaşık 0,3 ETH kârı elde etti. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, bir kullanıcı flashloan yoluyla 1 milyon dolar değerinde ApeCoin ele geçirmeyi başarmıştı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap