Metriklerin Zıtlığı! Dogecoin Neden Düşüyor?

Metriklerin Zıtlığı! Dogecoin Neden Düşüyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Metriklerin Zıtlığı! Dogecoin Neden Düşüyor?

Geçtiğimiz ay faal cüzdan sayısında gözle görülür bir artış olmasına karşın, Dogecoin (DOGE) değerli bir fiyat artışı kaydedemedi. Bu zıtlık, DOGE’nin piyasa davranışını etkileyen faktörler hakkında soru işaretleri yaratıyor.

Dogecoin için artan ağ aktifliği, reaksiyonsuz fiyat

Dogecoin kısa mühlet evvel ağ aktivitesinde bir artış yaşadı. Buna nazaran DOGE süreçlerine katılan günlük faal adres sayısı geçen ay 45.000’i aştı. Tipik olarak, ağ aktivitesindeki bu tıp bir artış, varlığa olan ilginin arttığına işaret eder. Ayrıyeten ekseriyetle bir fiyat rallisinden evvel gelir. Fakat, DOGE’nin kıymeti nispeten değişmeden kaldı.

Artan ağ aktivitesine karşın DOGE’nin fiyat artışının olmamasının muhtemel bir açıklaması var. O da, Bitcoin (BTC) ile olan güçlü korelasyonu. Geçtiğimiz ay Bitcoin’in fiyatı %12’lik bir düşüş yaşadı. Ayrıyeten Dogecoin DOGE de neredeyse %10’luk bir düşüşle bunu takip etti. Bu yazıyı yazarken Dogecoin yaklaşık 0,06406 dolardan süreç görüyordu.

Bitcoin’e bağımlılık

Dahası, Dogecoin DOGE’nin son fiyat düşüşü, kripto para ünitesini içeren süreçlerin sayısındaki azalmaya da bağlanabilir. IntoTheBlock’a nazaran, günlük DOGE süreçleri 30 Temmuz’dan bu yana istikrarlı bir halde azaldı. 19 Ağustos itibariyle sadece 79.150 DOGE süreci kaydedildi. Bu da Temmuz sonunda bildirilen 739.830 süreçten %89’luk bir düşüşü temsil ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Metriklerin Zıtlığı! Dogecoin Neden Düşüyor? 1

Geçtiğimiz ay boyunca DOGE süreçlerindeki düşüş bilhassa balina süreçleri ortasında bariz durumda. Kıymeti 100.000 ila 1 milyon dolar ortasında olan DOGE süreçleri %21 oranında azaldı. Öbür taraftan kıymeti 1 milyon ila 10 milyon dolar ortasında olanlar da ise %46 oranında azalış var. 10 milyon doları aşan süreçlerde ise %100’lük bir azalma kelam konusu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Metriklerin Zıtlığı! Dogecoin Neden Düşüyor? 2

Geleceğe yönelik endişeler

Vadeli süreçler piyasasında Dogecoin DOGE’un daha yakından incelenmesi, fiyatının daha fazla zorlukla karşılaşabileceğini gösteriyor. Santiment dataları, 14 Ağustos’tan bu yana altcoinin Açık Durumunda değerli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Başka taraftan yalnızca beş gün içinde yaklaşık %50 düştüğünü ortaya koyuyor. Ayrıyeten, dYdX ve Binance üzere büyük borsalardaki fonlama oranları da tıpkı devirde değerli ölçüde negatif kaldı. Bu durum, yatırımcıların etkin olarak DOGE’un fiyat artışına karşı bahis oynadığına işaret ediyor. Ayrıyeten hassaslığın devam etmesi halinde kripto para üzerinde potansiyel olarak aşağı taraflı baskı uygulayacağını gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Metriklerin Zıtlığı! Dogecoin Neden Düşüyor? 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda artan ağ aktivitesi ekseriyetle kripto para fiyatları için uyguna işaret olsa da Dogecoin DOGE’nin dingin bedeli tasaları artırıyor. Bitcoin’in performansına olan bağımlılığı ve bilhassa büyük yatırımcılar ortasında süreçlerdeki değerli düşüş, DOGE’nin son vakitlerde yaşadığı zorluklara katkı sağlıyor. Buna ek olarak, vadeli süreçler piyasasından gelen göstergeler DOGE’nin fiyatında potansiyel bir düşüşe işaret ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap