Mastercard’dan Ripple ile CBDC ortaklığı!

Mastercard’dan Ripple ile CBDC ortaklığı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Mastercard’dan Ripple ile CBDC ortaklığı!

Ödeme devi Mastercard, Rippleve Consensys dahil olmak üzere, bir merkez bankası dijital para ünitesi programı oluşturmayı planlıyor.

Mastercard’ın yeni programı, Ripple, Consensys ve Fireblocks üzere ortaklarla CBDC inovasyonunu geliştirme maksadında olduğunu belirtti. Ödeme şirketlerinin tanınan ismi, programa katılmak için bir küme blockchain ve ödeme hizmetleri sağlayıcısını topladığını duyurdu. Mastercard’ın dijital varlıklar ve blokzincir lideri Raj Dhamodharan yaptığı açıklamada, yeni CBDC programının ilgili kullanıcılar ile iş birliğini geliştirmek için tasarlandığını söyledi.

Proje şimdilik başlangıç aşamasında

Ortaklık hakkındaki görüşlerini belirten Dhamodharan, projenin şimdi başlangıç kademesinde olduğuna değinerek “Ödeme hizmetlerindeki birlikte çalışabilirliğin temel bir öge olduğuna inanıyoruz” dedi. CBDC konusu üzerinde genel olarak bir yorum yapan blokzincir lideri kelamlarında şu sözlere yer verdi:

“Eğer bir hükümet bir CBDC inşa etmek istiyorsa ve bunun işletmelerin ve tüketicilerin kullanımına sunulmasını istiyorsa, üretim, tüketici açısından birinci gün esnekliğe sahip olmanız gerekir.

Mastercard yeni program hakkında şimdi ayrıntılı bir bilgi yayımlamadı. Ödeme devi, CBDC’lerin direkt olarak benimsenmemesi gerektiğini ve CBDC Ortak Programının çalışmalarının merkez bankalarına kolaylık sağlayacağını lisana getirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap