Mastercard Bu Atılım İle Kripto Alanını Coşturacak! İşte Ayrıntılar

Mastercard Bu Atılım İle Kripto Alanını Coşturacak! İşte Ayrıntılar

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Mastercard Bu Atılım İle Kripto Alanını Coşturacak! İşte Ayrıntılar

Mastercard, merkez bankalarını dijital para ünitelerini keşfetme ve geliştirme konusunda desteklemek maksadıyla merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) programını başlattı. Bu atılım, CBDC’lere yönelik artan global ilgiye karşılık olarak geldi. Ayrıyeten bu yazı programı başlatmak için uygun bir vakit haline getirdi. Mastercard Dijital Varlıklar ve Blockchain Lideri Raj Dhamodharan, şirketin çeşitli ödeme sistemleri ortasında birlikte çalışabilirliği artırma konusundaki kararlılığını lisana getiriyor. Öteki taraftan bunun gelişen bir ekonomiyi teşvik etmedeki ehemmiyetini vurguladı. Ağustos ayında başlayan CBDC programı dikkat çekiyor. Ripple, Consensys, Fluency ve Fireblocks üzere değerli ortaklarla işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Mastercard ve CBDC inovasyonuna istikamet verecek işbirliği

Mastercard’ın CBDC programı, CBDC’lerin klâsik para çeşitleri kadar kullanıcı dostu olması gerektiği inancından hareket ediyor. Şirket, merkez bankalarının global iktisada yenilikçi ve bedelli eklemeler yapmasını sağlayan tahliller sunuyor. Böylelikle CBDC’lerin tam potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bilhassa, Memleketler arası Ödemeler Bankası (BIS) anketi, bankaların yaklaşık %93’ünün CBDC imkanlarını araştırdığını söylüyor. Öbür taraftan bunların %60’ının stablecoinlerin CBDC ile ilgili eforlarını hızlandırdığını kabul ettiğini ortaya koyuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Mastercard Bu Atılım İle Kripto Alanını Coşturacak! İşte Ayrıntılar 1

Mastercard CBDC’lere yaklaşımı ile açık yahut kapalı CBDC modellerini savunmak yerine merkez bankalarının eşsiz ihtiyaçlarını desteklemeye odaklanıyor. Şirketin birincil odak noktası, ödeme prosedürlerinde seçenek sunmak. Ayrıyeten teknolojik ilerlemeyi teşvik etmek. Öbür taraftan dünya dijital ödemelere geçerken istikrar, mevzuata uygunluk ve tüketicinin korunmasını sağlamak.

Dijital bir gelecek için işbirliği

Mastercard’ın dünya çapında merkez bankalarıyla olan kapsamlı ilgi ağı var. Buna nazaran şirketi bu kurumlar ve CBDC alanındaki kilit oyuncular ortasındaki işbirliğini kolaylaştıracak formda konumlandırıyor. Mastercard, merkez bankalarını yaygın olarak kabul gören ödeme sistemleriyle birleştiriyor. Böylelikle dijital para ünitelerine inançlı, problemsiz ve bedelli bir geçişe katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bilhassa, BIS daha evvel çerçevelerini korumak için “güvenli ve dirençli” CBDC programlarının geliştirilmesine yönelik kılavuzlar yayınlamıştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Mastercard Bu Atılım İle Kripto Alanını Coşturacak! İşte Ayrıntılar 2

Mastercard, İngiltere Merkez Bankası, BIS İnovasyon Merkezi, Avustralya Merkez Bankası ve Hong Kong Para Otoritesi de dahil olmak üzere önde gelen merkez bankaları ile çalışıyor. Bu iştirak, Mastercard’ın CBDC’leri global ölçekte geliştirme ve merkez bankaları ile manalı iştirakler geliştirme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Mastercard Bu Atılım İle Kripto Alanını Coşturacak! İşte Ayrıntılar 3

Visa’nın CBDC’leri keşfi

Mastercard CBDC’leri keşfetme konusunda yalnız değil. Bir öbür büyük ödeme şirketi olan Visa da adım atıyor. Buna nazaran CBDC’leri operasyonlarına entegre etmenin yollarını faal olarak araştırıyor. Visa’nın “her şeyi zincire dahil etme” konusundaki kararlılığı var. Buna nazaran pratik uygulama yoluyla öğrenmeyi ve merkez bankalarıyla bedelli içgörüleri paylaşmayı içeriyor. Hem Mastercard hem de Visa’nın bu işbirlikçi yaklaşımı dikkat çekiyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda CBDC’lerin global finansın geleceğindeki artan değerini yansıtıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap