Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Menkul Değer Değil’ Demeyi Reddetti!

Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Menkul Değer Değil’ Demeyi Reddetti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Menkul Değer Değil’ Demeyi Reddetti!

Yargıç Martin Glenn, altcoin projesi Celsius’un iflas davasında paydaşların temsil talebini kabul etmedi. Ayrıyeten Yargıç, SEC ve Ripple davasındaki ilgili kararlara karşın CEL tokenini “menkul değer değil” ilan etmeyi reddetti.

Yargıç, bu altcoin için ‘menkul değer değil’ demedi!

Yatırımcı Otis Davis, 25 Temmuz’da altcoin için bir önerge verdi. 14 Ağustos’ta Amerika Birleşik Devletleri İflas Mahkemesi Güney Bölgesi New York’ta görülen bu önergede, mahkemeden yatırımcıların Celsius Network çalışanları ve müşterilerinden farklı olarak değerlendirileceği yasal bir sınıf oluşturmasını istedi. Davis ayrıyeten mahkemeden, Teminatsız Alacaklılar Komitesi’ni (UCC) temsil eden hukuk takımına gerekli bilgilerin açıklanmadığı teziyle yaptırım uygulanmasını talep etti.

Bu ortada, Yargıç Analisa Torres’in XRP’nin bir menkul değer olmadığına karar verdi. Otis Davis, SEC ve Ripple davasındaki son bulgular ışığında mahkemeden CEL’in “menkul değer olmadığını” ilan etmesini de istedi. Yargıç Martin Glenn, 25 Ağustos’ta dosyalanan bir mahkeme evrakında altcoin projesinin iflas davasında özel bir hissedarlar sınıfı ilan etme gayretlerini kabul etmedi. Yargıç ayrıyeten CEL tokeninin bir menkul değer olup olmadığına karar vermeyi de reddetti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Menkul Değer Değil’ Demeyi Reddetti! 1

Ripple davasını emsal kabul etmeyen Yargıç, üç önergeyi de reddetti

XRP davasında Yargıç Analisa Torres’in, Ripple’ın dijital varlık borsalarındaki programlı satışlarla ilgili olarak bir menkul değer olmadığına karar verdiğini belirtmek gerekiyor. Fakat tıpkı kararda Yargıç Torres, XRP’nin kurumsal yatırımcılara satılması durumunda bir menkul değer olacağına hükmetti. Celsius iflas davasında, Yargıç Martin Glenn’in karşılığı nispeten süratli oldu. Yargıç, 14 Ağustos’taki bir duruşmada önergelerin tartışılmasından yalnızca 11 gün sonra ortaya konan üç önergeyi de reddetti. Yargıç Glenn, altcoin projesine ait tüm talepleri reddetti ve şu konuların altını çizdi:

Önergelerdeki, bu Emirdeki yahut Duruşmada açıklanan hiçbir şey, kripto tokenlerin yahut kripto tokenleri içeren süreçlerin menkul değer olup olmadığına ait federal menkul değerler maddeleri kapsamında bir bulgu teşkil etmez. Ayrıyeten, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi ile Komite’nin kripto tokenleri içeren süreçlere rastgele bir temelde itiraz etme hakkı açıkça gizlidir.

Celsius Network iflas süreci devam ediyor

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Celsius Network iflası 14 Temmuz 2022’de gerçekleşti. Yalnızca bir yıl sonra, şirketin eski CEO’su Alex Mashinsky tutuklandı ve dolandırıcılıkla suçlandı. O vakitten bu yana, Celsius Network, çok sayıda uzlaşma üzerinde anlaştı. Böylelikle altcoin projesi, müşterilere ve yatırımcı kümelerine rahatlama sağlamayı amaçlıyor. Ayrıyeten, en son tıp için planda Ekim ayında bir duruşma var.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap